Reklama

Niedziela Podlaska

Atrakcje turystyczne Podlasia

Białe złoto

Gdyby lądowanie na księżycu było fikcją, za scenerię z całą pewnością mogłaby posłużyć mielnicka kopalnia kredy. Co jest w niej niezwykłego?

Niedziela podlaska 34/2022, str. VII

[ TEMATY ]

Mielnik

podlasie.siemiatycze.pl

Kopalnia kredy w Mielniku

Kopalnia kredy w Mielniku

Koncepcje były dwie albo od młynów wodnych „mielników” lub od słowa mieł – po rosyjsku oznaczającego kredę. Wedle badań archeologicznych ta druga wersja jest bardziej prawdopodobna i od tego słowa pochodzi nazwa miejscowości Mielnik, której powstanie datuje się na 1038 r. Archeolodzy liczą, że kreda na terenie dzisiejszej miejscowości znajduję się tam od ponad 80 mln lat. Są dwie teorie: albo kreda była tu, jak mówią mieszkańcy, czyli „od zawsze”, albo przywędrowała w formie kry oderwanej z Niemna, a lodowiec pomógł jej się przetransportować. Pewne jest jednak to, że w znacznej części Europa jeszcze przed działalnością człowieka zalana była płytkim, ciepłym morzem. Pozwalało to na rozwój morskiego życia w postaci krabów, ślimaków i innych stworzeń. To by tłumaczyło kolekcję pana Adama.

Ząb mozozaura i koralowce z Syluru

Adam Borowski, z wykształcenia mechanik, były pracownik kopalni kredy w Mielniku, prowadzi prywatne muzeum skamielin znalezionych na terenie odkrywki. Początkowo nie miał świadomości, czym są i z jakiego okresu pochodzą kamienie, które go fascynowały. Pan Adam zaczął poszerzać swoją geologiczną wiedzę. W początkach swej pasji kolekcjoner mógł liczyć tylko na wiedzę książkową. Wraz z postępem przyszedł internet, znacznie ułatwiający znajdywanie informacji. Kolekcja p. Adama liczy kilkaset okazów. Mniejsze znajdują się w domu. Większe są ulokowane na podwórku. Są to m.in.: skały magmowe, muszelki jeżowców, zęby rekinów, orzech kokosowy (prawdopodobnie jedyny taki w Polsce), jak i całe organizmy zastygnięte w skale, ślimaki oraz kraby. Najstarszym eksponatem jest koralowiec pochodzący z trzeciego okresu ery paleozoicznej, czyli sprzed ok. 400 mln lat. Jednym z najciekawszych eksponatów jest ząb mozozaura – morskiego stwora żyjącego około 65 mln lat temu. Kolekcjonera często odwiedzają turyści oraz dzieci z okolicznych szkół w ramach lekcji geografii. Marzeniem p. Adama jest otworzenie w Mielniku prawdziwego muzeum skamielin.

Biedaszyby – historia wydobycia

Najwcześniejsze wzmianki dotyczące kopalni pochodzą z 1551 r. Dzięki temu miasto (Mielnik uzyskał prawa miejskie w 1440 r., utracił je w 1934 r.) w XVII wieku stało się jednym z najważniejszych ośrodków wapienniczych Podlasia. Początkowo wydobycie odbywało się przez biedaszyby, czyli wyrobisko wykonane w pobliżu wychodni (miejsce, w którym złoże wychodzi na powierzchnię), a urobek wykorzystywano do celów budowlanych. Do lat 50. XX wieku zasoby eksploatowano ręcznie. W połowie tej samej dekady rozpoczęto mechanizację i eksploatację na skalę przemysłową, dzięki czemu mielnicka kreda jest dziś wykorzystywana w przemyśle chemicznym, ceramicznym, farmaceutycznym czy oponiarskim. Mielnickie wyrobisko jest częścią pasa złóż ciągnących się od Białegostoku aż po Zamość. Kopalnia to ewenement w skali krajowej, ponieważ jest jedynym czynnym odkrywkowym zakładem górniczym wydobywającym kredę na terenie Polski. Roczny urobek oscyluje obecnie w okolicy 80 ton. Zwiedzanie jest możliwe w zorganizowanych grupach i z przewodnikiem po wcześniejszym uzgodnieniu z kierownikiem obiektu, lecz dla niecierpliwych oglądanie księżycowej scenerii jest możliwe z pobliskiego tarasu widokowego przy ul. Stanisława Dubois, skąd możemy również podziwiać panoramę doliny Bugu.

2022-08-16 12:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już sprawcy, ale trzeba pomóc osobom, które skrzywdził

2022-11-28 10:02

[ TEMATY ]

ks. Piotr Studnicki

Episkopat News

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Delegaci diecezji bielsko-żywieckiej, koszalińsko-kołobrzeskiej oraz pelplińskiej proszą o kontakt osoby, które zostały skrzywdzone przez ks. Eugeniusza Surgenta. Komunikaty w tej sprawie zostały odczytane w parafiach, w których niegdyś posługiwał duchowny na terenie tych trzech diecezji.

– Ogrom krzywdy wyrządzonej przez ks. Eugeniusza Surgenta szokuje i przeraża, ale tym bardziej w tym momencie powinniśmy myśleć o osobach skrzywdzonych. Sprawca już nie żyje, nie można przeprowadzić procesu karnego, ale pokrzywdzeni przez niego do dziś noszą w sobie bolesne skutki jego przestępstw. Należy im pomóc. Dlatego ważna jest inicjatywa diecezji, na terenie których duchowny przed laty pracował i odczytanie w parafiach, w których posługiwał ks. Surgent komunikatów skierowanych do skrzywdzonych – podkreśla ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Nagroda Ratzingera dla patrologa: Ojcowie Kościoła wzorem na dziś

2022-11-29 15:51

[ TEMATY ]

Ojcowie Kościoła

wiktionary.org

Pojutrze w Pałacu Apostolskim Papież Franciszek wręczy Nagrody Ratzingera. W tym roku jednym z laureatów tego prestiżowego odznaczenia przyznawanego przez Fundację Benedykta XVI jest czołowy francuski patrolog ks. prof. Michel Fédou SJ.

Ks. Fédou wykłada patrologię i teologię dogmatyczną w Centre Sèvres, czyli jezuickiej uczelni w Paryżu. Jego zdaniem przyznanie mu Nagrody Ratzingera to również docenienie roli patrologii we współczesnym Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję