Reklama

Niedziela Kielecka

Bartłomiejowe świątynie

Lato w pełni i ostatnie dni wakacji. Proponujemy poznanie świątyń dedykowanych św. Bartłomiejowi, którego wspomnienie przypada 24 sierpnia.

Niedziela kielecka 34/2022, str. I

[ TEMATY ]

parafia św. Bartłomieja Apostoła

T.D.

Kościół św. Bartłomieja w Chęcinach

Kościół św. Bartłomieja w Chęcinach

Tradycją jest, że gospodynie muszą zdążyć z kiszeniem ogórków do św. Bartłomieja, potem nie będą już tak smaczne. Ale przecież trzeba pamiętać, że św. Bartłomiej to wielki apostoł, który oddał swoje życie za Ewangelię ok. 70 r. W diecezji dedykowane są mu świątynie w Chęcinach, Chotlu Czerwonym, Stradowie, Czaplach Wielkich i Szczekocinach. W Polsce poświęcono mu ponad 150 kościołów.

Bartłomiej to Natanael, którego przyprowadził Filip do Jezusa. Natanael uwierzył Mistrzowi, odtąd poszedł za Jezusem i głosił Dobrą Nowinę w odległych krainach Azji. Zginął przez ukrzyżowanie, a na końcu był ścięty. Za czasów św. Izydora, biskupa Sewilli (zm. w 636 r.), rozpowszechnił się przekaz, że apostoł został odarty ze skóry, dlatego uznany jest za patrona rzeźników, garbarzy i introligatorów.

Z renesansową kaplicą

24 sierpnia w kościele św. Bartłomieja w Chęcinach Mszy św. odpustowej za wspólnotę parafialną będzie przewodniczył bp Jan Piotrowski. W dawnych czasach odpust był popularny również wśród kielczan, którzy zapewne modlili się przed obrazem patrona, przedstawionym ze skórą i nożem w dłoni w ołtarzu głównym. Kościół ufundował ok. 1315 r. Władysław Łokietek, budowę dokończył Kazimierz Wielki ok. 1350 r. W okresie reformacji przejęli go innowiercy, po zwróceniu katolikom, w 1603 r. kościół konsekrowano. Świątynię znacznie rozbudowano w XIX w. W środku zobaczmy renesansowa kaplicę Trzech Króli, ufundowaną przez Kaspra Fodygę – Włocha, wójta i zarazem mecenasa Chęcin.

Różne style, bogata historia

Inny charakter ma drewniany kościół św. Bartłomieja w Stradowie. Został wzniesiony w 1657 r. przez Władysława Myszkowskiego, wojewodę krakowskiego i rozbudowany w końcu XIX w. Największym skarbem świątyni jest słynący łaskami obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, tzw. Stradowskiej z XVII w. odrestaurowany i ozdobiony złotymi koronami przez bp. Jana Piotrowskiego 31 maja br.

W bryle kościoła w Czaplach Wielkich z 1523 r. budowniczowie starali się zachować styl romański świątyni, wzorując się na kościele w pobliskich Wysocicach. Patron ukazany jest w ołtarzu głównym. Obraz jego męczeńskiej śmierci namalował Wojciech Eliasz w 1865 r. W krypcie świątyni spoczywa Zofia z Badenich-Popiel zmarła w 1859 r. fundatorka świątyni, która dźwignęła kościół z ruiny.

Reklama

Warto również zajrzeć do kościoła w Szczekocinach z barokowym wnętrzem, w którym są obrazy Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus, św. Bartłomieja i św. Stanisława BM. W kaplicy bocznej znajduje się rodzinne epitafium Dembińskich – zasłużonych dla tej świątyni właścicieli Szczekocin.

Malownicza panorama rozciąga się ze wzgórza, na którym stoi XV-wieczny kościół św. Bartłomieja w Chotlu Czerwonym. Selenitowe wzgórze kryje kryształową jaskinię. Miejsce można było podziwiać 20 sierpnia podczas pielgrzymko-wycieczki po Ponidziu, zorganizowanej przez ks. dr. Stanisława Sadowskiego – duszpasterza turystyki.

2022-08-16 12:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odwiedziny w „Niedzieli”

Dziennikarz musi dużo czytać – stwierdziły jednogłośnie dzieci pierwszokomunijne z parafii św. Bartłomieja Apostoła w Czarnożyłach.

Dzieci przyjechały 24 maja do redakcji „Niedzieli” razem z ks. Grzegorzem Kałużą, wikariuszem parafii i swoimi rodzicami. W trakcie spotkania pytały o pracę dziennikarza. W świat pracy dziennikarskiej wprowadzał je ks. Mariusz Frukacz. Dzieci szczególnie zainteresowane były kamerami telewizyjnymi. Stąd spotkanie z pracownikami studia telewizyjnego i radiowego było dla nich niezwykłym przeżyciem. Również chętnie udzielały wywiadów w studiu radiowym. O pracy dziennikarza telewizyjnego i radiowego opowiedzieli im: Michał Janik, Magda Nowak i Anna Przewoźnik.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Szef PSP o misji w Turcji: jako jedyni lądujemy w epicentrum, na lotnisku w Gaziantep

2023-02-06 15:39

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/Leszek Szymański

Jako jedyni lądujemy w samym epicentrum, na lotnisku, które będzie jak najbliżej epicentrum tego zdarzenia - powiedział w poniedziałek na konferencji przed wylotem do Turcji gen. brygady Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej. Potwierdził, że chodzi o lotnisko w Gaziantep.

Do Turcji na misję ratowniczą po trzęsieniu ziemi wyleci w poniedziałek grupa poszukiwawczo-ratownicza HUSAR Poland - 76 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i 8 wyszkolonych psów. Wraz ze strażakami na misję poleci pięć osób z Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję