Reklama

Niedziela w Warszawie

Sierpień z Rodziną Honoracką

Siostry nie tylko od haftu

Spod ich rąk wyszedł sztandar dla 1. Polskiej Samodzielnej Brygady Spadochronowej w czasie II wojny światowej, ornaty, w których odprawiał Msze św. Jan Paweł II, i suknie na obrazy Matki Bożej. Ale siostry westiarki służą Kościołowi także na wielu innych polach.

Niedziela warszawska 34/2022, str. VI

[ TEMATY ]

siostry westiarki

Archiwum sióstr westiarek

S. Jadwiga Wysocka – przełożona generalna (z lewej) i s. Krystyna Motyl – zastępczyni przy stoisku na targach Sacro Expo w Kielcach

S. Jadwiga Wysocka – przełożona generalna (z lewej) i s. Krystyna Motyl – 
zastępczyni przy stoisku na targach Sacro Expo w Kielcach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Swoimi talentami i pracą chcą czynić „wszystko dla Jezusa przez Maryję”. Tak właśnie brzmi hasło tego bezhabitowego zgromadzenia, założonego 140 lat temu przez bł. Honorata Koźmińskiego przy współudziale matki Sabiny Józefy Kaweckiej w Zakroczymiu.

Zatroskane o piękno

Nazwa westiarki pochodzi od łacińskiego vestio, vestire – szycie szat, ubrania. A więc westiarki Jezusa to siostry szyjące szaty dla Pana Jezusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W zakonie siostry wykonują wiele różnych posług i proszą Maryję, by była z nimi w codzienności. Patronką zgromadzenia i wzorem do naśladowania dla całych pokoleń sióstr westiarek jest Matka Boża Łaskawa. – To od Niej uczymy się bezgranicznego oddania i poświęcenia Bogu oraz tego, by światu dawać Chrystusa i z wiarą trwać w powołaniu – mówi Niedzieli s. Jadwiga Wysocka, przełożona generalna zgromadzenia.

Współzałożycielka – matka Sabina Kawecka była tercjarką franciszkańską. Za radą swojego ojca duchowego bł. Honorata Koźmińskiego poświęciła swoje umiejętności i fundusze na szerzenie chwały Bożej przez troskę o czystość świątyń i piękno szat liturgicznych. Wędrowała razem z siostrami do różnych parafii, w których wspólnie naprawiały i porządkowały szaty kościelne.

Wiele czasu m. Kawecka poświęcała na modlitwę i adorację Najświętszego Sakramentu. Z miłości do Chrystusa utajonego w Najświętszym Sakramencie zrodziła się w niej troska o chwałę Bożą, o Jego dom i o tych, którzy sprawują Najświętszą Ofiarę i sakramenty. Z czasem do realizacji tego celu założyła w Warszawie pracownię robót kościelnych.

Zakochane w Eucharystii

Swoją miłość i gorliwość o sprawy Boże i chwałę Bożą m. Kawecka rozlewała na innych. Uwrażliwiała wiele osób na potrzebę troski o dom Boży. – Szczególnie posługa ubogim kościołom była dla matki źródłem radości. Trudności i przeciwności przyjmowała z pokorą, w duchu wynagradzania, a sił do ich pokonywania szukała na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem – podkreśla s. Lidia Kryształ, radna generalna zgromadzenia z Milanówka.

Reklama

Rozpoczęte dzieło m. Kaweckiej podjęły następne pokolenia sióstr. W latach międzywojennych nastąpił rozwój zgromadzenia, kontynuowany również po wojnie. Powstawały nowe domy, a liczba sióstr systematycznie wzrastała. Zgromadzenie jest zatwierdzone przez Stolicę Apostolską na prawie papieskim. Charyzmatem zgromadzenia jest kult Eucharystii przez adorację wynagradzającą oraz troskę o miejsca kultu w duchu św. Franciszka z Asyżu.

Siostry idą za Chrystusem, zachowując Ewangelię jako najwyższą regułę życia. W swojej codzienności starają się naśladować Jezusa ubogiego, pokornego i ukrzyżowanego. W duchu franciszkańskiej pokory, przez naśladowanie Chrystusa w duchu pokutnym, westiarki dążą do wewnętrznej przemiany, której owocem jest wolność duchowa, wyrażająca się w autentycznej radości i prostocie.

Centrum życia sióstr jest Jezus. Starają się ustawicznie pamiętać o Jego obecności w Najświętszym Sakramencie i rozważać Jego pokorę, wyniszczenie, miłość i bezgraniczne oddanie się dla ludzi.

– Charakterystyczną cechą naszego życia jest kult Eucharystii. Bóg wybrał westiarki do wynagradzania za brak miłości, czci i uwielbienia do Najświętszego Sakramentu, za grzechy i odstępstwa kapłanów i osób konsekrowanych, za grzechy pychy, nieczystości, uzależnień – wylicza s. Lidia.

Wielozadaniowe

Od pierwszych kroków w życiu zakonnym mogą siostry kształtować postawę wynagradzającą i wychowywać się w tym duchu. – Taka postawa powinna wypływać z ogromnej wdzięczności za to, że Bóg powołał mnie, uczynił swoją oblubienicą, że mogę być świadkiem i przewodnikiem do Boga dla tych, którzy „boją się habitu” – podkreśla s. Lidia i dodaje, że łatwiej przeżywać doświadczenia krzyża i cierpienia, gdy jest uczyniona intencja wynagradzająca, a świadectwa wielu sióstr potwierdzają, o ileż bardziej skuteczna jest modlitwa z taką właśnie intencją.

Reklama

Gorąca miłość do Chrystusa obecnego w Eucharystii skłania westiarki do wielkiej gorliwości o chwałę i ozdobę domu Bożego. Siostry troszczą się o piękno kościołów przez szycie i haftowanie szat liturgicznych oraz bielizny kielichowej. Pracują jako zakrystianki dbające o piękno ołtarzy i nadal pielęgnują tradycję ubierania ołtarzy na Boże Ciało, a także przygotowanie dekoracji na uroczystości liturgiczne w parafiach. Pracują jako katechetki przygotowując dzieci do I Komunii św. Podejmują pracę w instytucjach kościelnych, opiekują się chorymi.

– Westiarka to ta, która dba o Chrystusa w cichości i ukryciu, jak kiedyś Maryja, dba o Chrystusa pokornego i ubogiego, która potrafi zauważyć zaniedbany kościół, opuszczoną duszę człowieka. Kościół potrzebuje nas, by Chrystus był godnie przechowywany. Potrzebuje w tych drobnych pracach naszych rąk, aby haftowały, prały, układały kwiaty, ale także umiały dać chleb głodnemu. Potrzebuje naszego serca, aby było wrażliwe na piękno i wystrój kościoła, ale także na człowieka, który zapuka do furty – zaznacza s. Agnieszka.

Siostry w większości swoich domów prowadzą pracownie hafciarskie i pracownie szycia szat liturgicznych, w których wykonywane są również sztandary i proporce dla instytucji państwowych, szkół, ochotniczych straży pożarnych itp.

Dla Maryi i świętych

W prowadzonych przez westiarki pracowniach hafciarskich powstało wiele cennych prac. Na szczególną uwagę zasługują 4 suknie na cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Ponadto suknia na obraz Matki Bożej do Czernej i Studziannie oraz suknia dla Matki Bożej do Kalwarii Zebrzydowskiej i dla Matki Bożej Leżajskiej. W ostatnim czasie sukienka koronacyjna na figurę Matki Bożej z Lujan w parafii Ofiarowania Pańskiego w Warszawie i sukienka na obraz Matki Bożej w parafii Kruszew, a także wielu innych znanych sanktuariów maryjnych w Polsce.

Reklama

Siostry stworzyły ponadto ornat milenijny – dar bł. Prymasa Tysiąclecia dla św. Pawła VI, ornat jubileuszowy dla św. Jana Pawła II, podarowany przez paulinów z okazji 600-lecia obecności Matki Bożej na Jasnej Górze.

„Mówi się, że gdy ktoś śpiewa, dwakroć się modli, a mnie się zdaje, że gdy ktoś haftuje, gdy ktoś wydobywa coś najlepszego ze swej duszy, żeby odtworzyć chociaż w przybliżeniu ten ideał, który mamy w myślach, to się modli właściwie bez końca i bez końca się sam odmienia”. Słowa te skierował do sióstr westiarek w Warszawie w roku milenijnym bł. kard. Stefan Wyszyński.

Wiele szat liturgicznych westiarki przygotowały także do krajów misyjnych. Prace sióstr były prezentowane na wystawach organizowanych z racji Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Warszawie oraz wielokrotnie na Międzynarodowej Wystawie Sacro Expo w Kielcach.

Przez okres pontyfikatu św. Jana Pawła II siostry westiarki wykonywały prace dla papieża do Watykanu oraz liczne prace z okazji pielgrzymek Jana Pawła II do Polski na duże koncelebry. A w 2016 r. na pielgrzymkę papieża Franciszka siostry przygotowały komplet szat liturgicznych na Jasną Górę.

2022-08-16 12:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzymskie obchody setnej rocznicy narodzin dla nieba św. Józefa Sebastiana Pelczara

2024-04-19 16:24

[ TEMATY ]

Rzym

św. bp Józef Sebastian Pelczar

100. rocznica

Archiwum Kurii

Św. Józef Sebastian Pelczar

Św. Józef Sebastian Pelczar

Mszą św. w kaplicy Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie wieczorem 18 kwietnia zainaugurowano jubileuszowe spotkanie poświęcone św. Józefowi Sebastianowi Pelczarowi.

Polski Papieski Instytut Kościelny w Rzymie oraz Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (Siostry Sercanki) to dwie instytucje obecne w Rzymie, u początku których stoi były student rzymski, a potem profesor i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz biskup przemyski, dziś święty Józef Sebastian Pelczar. To właśnie ks. prof. Pelczar wraz z s. Ludwiką, dziś błogosławioną Klarą Szczęsną, w 1894 r. założyli w Krakowie Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.

CZYTAJ DALEJ

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik może nam wiele wymodlić

2024-03-22 18:36

[ TEMATY ]

Warszawa

sanktuarium

św. Andrzej Bobola

polona.pl

Kustosz narodowego sanktuarium św. Andrzej Boboli jezuita o. Waldemar Borzyszkowski zauważa od lat wzmożenie kultu męczennika. Teraz, kiedy wolność Polski jest zagrożenia, szczególnie warto modlić się za jego wstawiennictwem - zaznacza w rozmowie z KAI. W dniach 16-24 marca odbywa się ogólnonarodowa nowenna o pokój, pojednanie narodowe i ochronę życia za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. Jerzego Popiełuszki.

Joanna Operacz (KAI): Czy w sanktuarium św. Andrzeja Boboli widać, że ten XVII-wieczny męczennik jest popularnym świętym? Czy jest bliski ludziom?

CZYTAJ DALEJ

Turniej WTA w Stuttgarcie - awans Świątek do półfinału

2024-04-19 20:00

[ TEMATY ]

tenis

Iga Świątek

Turniej WTA

PAP/RONALD WITTEK

Iga Świątek świętuje zwycięstwo w ćwierćfinałowym meczu z Emmą Raducanu

Iga Świątek świętuje zwycięstwo w ćwierćfinałowym meczu z Emmą Raducanu

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek pokonała Brytyjkę Emmę Raducanu 7:6 (7-2), 6:3 i awansowała do półfinału halowego turnieju WTA 500 na kortach ziemnych w Stuttgarcie. Jej kolejną rywalką będzie Jelena Rybakina z Kazachstanu.

Świątek, która była najlepsza w Stuttgarcie w dwóch ostatnich latach, wygrała tu 10. mecz z rzędu i pewnie zmierza po trzeci samochód Porsche przyznawany triumfatorce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję