Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Wdzięczni za 95 lat

Strażacy z Dereźni dają siebie dla innych każdego dnia. I to jest piękne – zauważył Wiesław Różyński, wójt gminy Biłgoraj.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 34/2022, str. VI

[ TEMATY ]

ochotnicza straż pożarna

Joanna Ferens

Wręczenie odznaczeń zasłużonym druhom ochotnikom

Wręczenie odznaczeń zasłużonym druhom ochotnikom

Na stadionie w Dereźni odbyły się uroczystości jubileuszowe 95-lecia istnienia miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Rocznicowe obchody rozpoczęły się od Eucharystii, którą w intencji druhów strażaków sprawował wikariusz parafii św. Marii Magdaleny w Biłgoraju ks. Łukasz Duda. Kapłan zauważył, iż wielką wartością jest to, że strażacy w swoim świętowaniu nie zapomnieli o modlitwie i wdzięczności Panu Bogu za minione 95 lat. – Strażacy powinni się szczególnie dużo modlić, gdyż ich powołanie do tego, by pomagać najbardziej potrzebującym, jest bardzo trudne. I chcę z wdzięcznością zaznaczyć, że w tych uroczystościach jubileuszowych strażacy nie zapomnieli o wymiarze duchowym, by za ten czas minionych 95 lat podziękować Panu Bogu i poprosić Go o błogosławieństwo na kolejne lata posługi, które ich czekają – powiedział.

O początkach powstawania jednostki mówił prezes OSP w Dereźni Jan Kimak: – Jednostka powstała jako odpowiedź na liczne pożary drewnianej zabudowy wsi Dereźnia. W 1927 r. naszą jednostkę założył nauczyciel Sylwester Mydlewski wraz z 15 druhami. Pierwszy profesjonalny sprzęt – motopompa – trafił do nas w 1957 r. Pierwszym samochodem był Żuk, zakupiony w 1985 r. Z kolei pierwsza drewniana strażnica powstała w 1927 r. z przerobionej stodoły pana Ćwikły. Murowaną remizę zaczęto budować w 1965 r. Przez kolejne lata była rozbudowywana i modernizowana.

Poczucie misji

– Strażacy z Dereźni dają siebie dla innych każdego dnia. I to jest piękne – zauważył Wiesław Różyński, wójt gminy Biłgoraj i prezes Oddziału Gminnego Związku OSP w gminie Biłgoraj. – By zapalić innych do działania, samemu trzeba płonąć. Druhowie z OSP Dereźnia mają poczucie służby i misji. Są aktywni na różnych polach. Podejmują działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa, ale także są inicjatorami przedsięwzięć związanych z kultywowaniem tradycji czy umacniania wspólnoty sąsiedzkiej. Są wzorem, który promieniuje na całą gminę. Wszystkim druhom życzę zdrowia, wytrwałości, tylu powrotów, co wyjazdów. By pasja i zapał do niesienia pomocy innym nigdy w nich nie zgasł – powiedział.

Reklama

Charakterystykę jednostki w Dereźni przedstawił prezes Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Biłgoraju Jan Małysza. – Obecnie w OSP w Dereźni jest ponad 50 wszystkich druhów. Jednostka posiada średni samochód bojowy Star 244 oraz podstawowe wyposażenie ratowniczo-gaśnicze. Wpisuje się w zabezpieczenie gminy Biłgoraj i jest to jedna z większych jednostek na terenie tej gminy. Tutejsi strażacy uczestniczą w ok. 20 akcjach w ciągu roku. Zawsze można liczyć na ich pomoc. Często są dysponowani do działań przeciwpowodziowych, pożarów traw i lasów. Są bardzo zgrani. Mimo iż nie znajdują się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, to reagują bardzo szybko na wezwanie – wyjaśnił.

Bezpieczeństwo w rękach strażaków

– Druhowie strażacy to symbol bezpieczeństwa, ostoja tradycji i wartości – zaznaczyła poseł Beata Strzałka. – Właśnie taki jubileusz pokazuje, ile jednostka znaczy dla społeczności. Ochotnicza Straż Pożarna to przykład przywiązania do tradycji, do historii, do kultury bycia i zachowania oraz pomocniczości wobec potrzebujących. Jednostkę w Dereźni tworzą kolejne pokolenia jej mieszkańców. Tu służyli pradziadkowie, dziadkowie i ojcowie, a dziś tę służbę podejmują ich synowie i wnuki. OSP utożsamia wartości, które są ponadczasowe – powiedziała.

Po Eucharystii był czas na wystąpienia przybyłych na uroczystość gości. Najbardziej zasłużonym druhom ochotnikom wręczono także odznaczenia i wyróżnienia. Po części oficjalnej przed publicznością wystąpiły m.in. Orkiestra Dęta z Potoka Górnego, grupy śpiewające Mansbar z Dereźni oraz Zespół Śpiewaczy Zorza z Dereźni. Nie zabrakło oczywiście koncertów, podczas których do tańca zagrały zespoły: New York, Love Stars, Menelaos i TeX.

2022-08-16 12:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Służą i pomagają

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Dąbrowicy przeżywała jubileusz 95-lecia istnienia.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św., którą w intencji druhów strażaków sprawował proboszcz parafii św. Maksymiliana Kolbego w Dąbrowicy, ks. Krzysztof Maj. – Dzisiaj stajemy przy Chrystusowym ołtarzu z sercem wypełnionym dziękczynieniem za dar wspólnoty naszych druhów strażaków, którzy świętują piękny jubileusz istnienia tej organizacji. Jednostka OSP wnosiła i wnosi wiele dobra we wspólnotę lokalną, dlatego chcemy dziękować za ten dar i prosić o Boże błogosławieństwo na kolejne lata. Myślimy tutaj o tych wszystkich, którzy ją tworzyli, zawierzamy Bożemu miłosierdziu tych, którzy odeszli na służbę do Pana, aby za ten dar poświęcenia, odwagi, miłości i troski o wspólnotę lokalną Pan Bóg nagrodził ich darem nieba. A na tych, którzy służą wiernie, niech Pan Bóg wejrzy, błogosławi i dopomaga, aby jeszcze piękniej oddawali się na służbę innym i na większą chwałę Pana Boga. Przyzywając wstawiennictwa św. Floriana, zawierzajmy te wszystkie intencje i sprawy, które nas gromadzą na wspólnej modlitwie – mówił.

CZYTAJ DALEJ

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana Rupnika

2022-12-05 13:06

[ TEMATY ]

jezuici

Monika Książek

Pomimo stwierdzenia przez Dykasterię Nauki Wiary przedawnienia zarzutów stawianych wobec znanego słoweńskiego jezuity o. Marko Ivana Rupnika SJ nadal toczy się przeciw niemu postępowanie administracyjne i nie może on prowadzić działalności publicznej – poinformowała Kuria Generalna Towarzystwa Jezusowego w Rzymie.

Do Dykasterii Nauki Wiary wpłynęła w 2021 r. skarga na o. Marko Ivana Rupnika SJ, dotycząca jego sposobu sprawowania posługi. Nie dotyczyła ona osób niepełnoletnich. Dykasteria Nauki Wiary zwróciła się do Towarzystwa Jezusowego z prośbą o wszczęcie dochodzenia wstępnego w tej sprawie. Towarzystwo Jezusowe natychmiast wyznaczyło zewnętrznego śledczego (zakonnika z innego instytutu) do przeprowadzenia dochodzenia. Różne osoby zostały zaproszone do złożenia zeznań. Raport końcowy został złożony w Dykasterii Nauki Wiary. Po przestudiowaniu wyników tego dochodzenia, Dykasteria Nauki Wiary stwierdziła, że fakty, o których mowa, uległy przedawnieniu i dlatego zamknęła sprawę na początku października bieżącego roku.

CZYTAJ DALEJ

W oczekiwaniu na Mesjasza

2022-12-05 13:13

Ks. Tomasz Lis

Poranna Msza św. roratnia w sanktuarium Matki Bożej w Janowie Lubelskim cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem małych parafian.

„Z narodzeniem Jezusa było tak …” pod takim hasłem przebiegają tegoroczne roraty w janowskim sanktuarium. Codziennie o 6.15 mrok świątyni rozświetlają lampiony, które niosą dzieci i starsi jako znak wspólnego czuwania z Maryją przed przyjściem Jezusa Zbawcy. Podobnie jak w latach poprzednich na roraty przybywa codziennie duża grupa dzieci i młodzieży. Rozważania dla najmłodszych prowadzi w tym roku ks. Piotr Niewrzałek, wikariusz parafii. Opowieść o historii zbawienia od stworzenia świata aż do przyjścia obiecanego Mesjasza przybliża dzieciom św. Joachim ojciec Maryi. – Dzieci mają możliwość poznać jak Pan Bóg prowadził ludzi poprzez ich dzieje do momentu narodzenia Bożego Syna. Każdego dnia dzieci mogą poznać kolejną postać ze Starego Testamentu, koleje jej życia i w jaki sposób odkrywano bliskość Pana Boga. Cieszy fakt, że każdego roku duża grupa dzieci wraz z rodzicami i dziadkami uczęszcza na poranne Msze św. roratnie, jest to nasza wspólna droga Adwentowa przygotowująca nas na czas Bożego Narodzenia – mówił ks. Tomasz Lis, proboszcz parafii. Także i w tym roku nie zabrakło piosenki adwentowej mówiącej właśnie o „wielkim czekaniu” na Zbawiciela. W przygotowanie i prowadzenie rorat włączyły się siostry ze Zgromadzenia Opatrzności Bożej posługujące w tutejszej parafii. Każdego dnia dzieci przynoszą na roraty serduszka z wypisanymi dobrymi uczynkami jakie każdego dnia podejmują jako duchowe przygotowanie do Bożego Narodzenia. - Każdego dnia losujemy trzy serduszka, a do rodziny dziecka, które je wykonało wędruje figurka Matki Bożej Niepokalanej, patronki adwentu. Mimo wczesnej godziny, w naszej parafii roraty zaczynają się o 6.15, uczestniczy w nich dość spora liczba osób. Szczególnie rodziców, którzy towarzyszą dzieciom w adwentowym wędrowaniu. Zapraszamy od poniedziałku do soboty na godz. 6.15 – dodaje ks. Tomasz Lis.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję