Reklama

Niedziela Podlaska

Przed obliczem Matki Pocieszenia

Są nowe powody, aby wznieść ufną modlitwę do Boga i prosić o wstawiennictwo Wniebowziętą Królową Nieba, aby zapanował pokój – powiedział bp Piotr Sawczuk, podczas uroczystej Sumy odpustowej w diecezjalnym sanktuarium maryjnym w Łazówku.

Niedziela podlaska 35/2022, str. I

[ TEMATY ]

odpust parafialny

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Świętowano 10. rocznicę koronacji cudownego obrazu

Świętowano 10. rocznicę koronacji cudownego obrazu

Uroczystość celebrowana 15 sierpnia miała potrójny charakter. Tego dnia wspólnota parafialna przeżywała doroczny odpust związany z Wniebowzięciem Najświętszej Maryi Panny. W tym roku mija również 10 lat od koronacji cudownego wizerunku Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus. Spotkanie stanowiło także początek wizytacji kanonicznej parafii. Z tego względu pasterz diecezji został uroczyście powitany w progu świątyni przez miejscowego proboszcza ks. kan. Roberta Krasowskiego. Po dojściu do ołtarza, odmówiono specjalne modlitwy w intencji biskupa. Przedstawiciele młodzieży oraz parafian powitali pasterza, prosząc o modlitwę i błogosławieństwo. Proboszcz odczytał sprawozdanie z ostatnich lat działalności parafii.

Punktem centralnym była Msza św., której przewodniczył i słowo Boże wygłosił bp Sawczuk. W homilii, odnosząc się do apokaliptycznego obrazu Niewiasty obleczonej w słońce, podkreślił, że Maryja została wzięta z ziemi, na której ludzie mieszkają w mroku i cieniu śmierci, by w Niebie spotkać się z Synem. Zauważył, że fakt wniebowzięcia Maryi opiera się na trzech prawdach wiary zawartych w Credo: ciała zmartwychwstanie, świętych obcowanie i żywot wieczny. Nawiązał również do obchodzonej 15 sierpnia rocznicy „Cudu nad Wisłą”. Przywołując wydarzenie sprzed ponad stu laty, biskup odniósł się do współczesności. – Niemało jest i dzisiaj pól, na których trwa ludzkie zmaganie o zwycięstwo dobra i prawdy nad złem i kłamstwem. Któż przypuszczał jeszcze rok temu, że arena militarnej agresji jednego państwa wobec drugiego przybliży się tak mocno pod naszą granicę, że imperialne zakusy Rosji objawią się tak krwawo w naszych czasach – powiedział. Zachęcił do ufnej modlitwy do Boga za wstawiennictwem Wniebowziętej Królowej Nieba.

Na zakończenie biskup pobłogosławił przyniesione wianki. Po krótkim nabożeństwie miała miejsce procesja eucharystyczna wokół kościoła.

Kościół w Łazówku jest miejscem szczególnego kultu Matki Bożej Pocieszenia. Tradycja głosi, że w połowie XVI wieku dziedziczka Łazowa, w miejscu stojącego dzisiaj kościoła, zobaczyła Matkę Bożą stojącą na kamieniu, która zapraszała ją do częstej na modlitwy w tym miejscu. W nawiązaniu do tego wydarzenia, zbudowano wkrótce wokół kamienia świątynię i umieszczono w niej obraz Matki Bożej Pocieszenia, który wnet zasłynął licznymi łaskami. Biskup Antoni Dydycz 24 września 2011 r. ustanowił w Łazówku sanktuarium diecezjalne Matki Bożej Pocieszenia. Natomiast 15 sierpnia 2012 r. wspomniany biskup dokonał koronacji Matki Bożej Łazówkowskiej na prawie diecezjalnym i ustanowił pierwszą sobotę miesiąca maja dniem świątecznym ku czci Madonny z Łazówka.

2022-08-23 11:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty przyjaciel

Niedziela toruńska 30/2022, str. VI

[ TEMATY ]

odpust parafialny

Justyna Zabłotna

Spotkanie ze św. Janem Pawłem II było bardzo ważne dla mieszkańców naszej parafii

Spotkanie ze św. Janem Pawłem II było bardzo ważne dla mieszkańców naszej parafii

Dobiegł końca jubileusz 200-lecia kościoła w Jastrzębiu. Uroczystość połączona została z odpustem parafialnym Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i towarzyszącym mu wprowadzeniem relikwii św. Jana Pawła II.

Przywiezione przez postulatora procesu beatyfikacyjnego, ks. prał. Sławomira Odera, relikwie świętego papieża Polaka przed wprowadzeniem do świątyni przemierzyły całą parafię. Proboszcz parafii ks. kan. Krzysztof Wojnowski chciał, aby każdy parafianin mógł wziąć czynny udział w tej niezwykłej liturgii, a w ten sposób za pośrednictwem św. Jana Pawła II zanieść do Boga swoje prośby i dziękczynienia.

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe inspiracje

Niedziela Ogólnopolska 48/2021, str. 50-51

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Przed nami Adwent. Kolejny w życiu, ale nadal niezmiennie wyjątkowy. Czekanie na Boga jest warte uwagi, zaangażowania i doświadczania tu i teraz tego, co się dzieje, wrażliwości na ludzi, których spotykamy. Każdy ma swój Adwent do przeżycia. Tylko jak go przeżyć dobrze?

Który to już o Adwent w naszym życiu? Którykolwiek by nie był –nawet ten pięćdziesiąty ósmy jest zupełnie nowy. Jak to w życiu bywa, rutyna przeplata się z ciekawością i nadzieją, bo to przecież jakiś początek.

CZYTAJ DALEJ

Andrzejkowy Bal Seniora

2022-11-29 17:21

[ TEMATY ]

Caritas

Zielona Góra

Parafia Ducha Świętego

Andrzejkowy Bal Seniora

ks. Rafał Witkowski

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zorganizował wieczorem 29 listopada 2022 r. z okazji Święta św. Andrzeja w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze „Andrzejkowy Bal Seniora”.

Jak mówi Sylwia Grzyb, Koordynator ds. Parafialnych Zespołów Caritas, idea wspólnego świętowania wzięła się stąd, iż w diecezji prężnie funkcjonuje kilkanaście Klubów Seniora, które chcą się wspólnie spotykać i działać. W Andrzejkowej Gali udział wzięli seniorzy z Klubów Seniora z zielonogórskich parafii: Ducha Świętego, Podwyższenia Krzyża Świętego, Matki Bożej Częstochowskiej i Miłosierdzia Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję