Reklama

Niedziela Kielecka

Dziękczynnie za plony

Gdzie w diecezji dziękowano Stwórcy za opiekę i za dary ziemi, otrzymane z Jego hojności?

Niedziela kielecka 35/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

dożynki

TER

Proboszcz ks. Janusz Marzec wręczył chlebki uczestnikom Eucharystii

Proboszcz ks. Janusz Marzec wręczył chlebki uczestnikom Eucharystii

Dożynki odbyły się między innymi w Mniowie. Mszy św. polowej przewodniczył proboszcz wspólnoty ks. Tadeusz Bielecki. Po Eucharystii odbyła się ceremonia przekazania włodarzowi gminy chleba wypieczonego z tegorocznych plonów.

Dożynki odbyły się także w Jaworzni, tam świętowali mieszkańcy gminy Piekoszów. Bogatą oprawę miały także dożynki w Daleszycach. Uroczysta Msza św. odprawiona została na daleszyckim rynku, podczas której poświęcono wieńce, a po Eucharystii rozpoczęło się wspólne świętowanie.

Również w parafii Ćmińsk, po 2 latach pandemicznej przerwy, odbyło się „Święto chleba”. 14 sierpnia w kościele Trójcy Świętej proboszcz parafii ks. Janusz Marzec sprawował dziękczynną Eucharystię za otrzymane plony. Przed Mszą św. ks. Proboszcz powitał w progach świątyni wójta gminy Miedziana Góra Damiana Sławskiego oraz towarzyszące mu osoby, które niosły kosze kwiatów i owoców. Kapłan odebrał z rak włodarza chleb upieczony z tegorocznej mąki. Teresa Ślusarczyk i Zofia Suchenia, przedstawicielki miejscowości Bobrza, której mieszkańcy w tym roku przygotowywali „Święto chleba”, poprosiły ks. Proboszcza o przewodniczenie Eucharystii. – Jak co roku spotykamy się na przełomie lata i jesieni, aby cieszyć się tym, co podarowała nam ziemia. To piękny staropolski zwyczaj, który przypomina nam, że Bóg jest szafarzem wszelkich łask, a plony ziemi są współdziałaniem Stwórcy i człowieka. Wiara, oddanie pracy, umiłowanie polskości to bezcenne atuty polskiej wsi, które łączą mieszkańców we wspólnoty. Pamiętajmy o szacunku dla chleba, bo jest wiele krajów, gdzie tego chleba brakuje – mówiły, prosząc Boga, „aby w wolnej Ojczyźnie nigdy nie zabrakło chleba”.

Szanujmy chleb

Reklama

W homilii ks. Marzec mówił m.in. o szacunku dla chleba: – Jeśli będziemy mądrymi ludźmi, jeśli będziemy szanować chleb, to chleba nam nigdy nie zabraknie. Przypominał, że nie zawsze chleb, dar od Boga, jest przez nas szanowany. Zachęcał, abyśmy szanowali chleb oraz swoich rodziców. Ks. Marzec mówił o tym, że za chleb trzeba dziękować Bogu i ludziom, nie tylko podczas święta, ale zawsze, każdego dnia. Przypomniał również, że Jezus, zostawił siebie dla nas w chlebie Eucharystii i my każdego dnia mamy możliwość obcowania ze Zbawicielem właśnie w tej wielkiej tajemnicy wiary.

Po Mszy św. ks. Proboszcz pobłogosławił małe chlebki, a następnie wręczył je każdemu uczestnikowi Eucharystii. Na placu przy kościele odbył się festyn rodzinny. Na scenie wystąpili lokalni artyści, zespół Bobrzanki, orkiestra dęta ze Strawczyna, młodzież ze scholi w kościele parafialnym w Ćmińsku. Były zabawy i konkursy, a członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży zorganizowali loterię fantową.

2022-08-23 11:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas plonów – czas dziękczynienia

Niedziela rzeszowska 37/2022, str. I

[ TEMATY ]

dożynki

Ks. Tomasz Nowak

Podczas dożynek modlono się, by w polskich domach nie zabrakło chleba

Podczas dożynek modlono się, by w polskich domach nie zabrakło chleba

– Wierność ideałom jest gwarantem tego, że nie pogubimy się życiowo, nie skompromitujemy się i w naszym polskim domu będziemy gospodarzami, a nie najemnikami – mówił podczas dożynek bp Edward Białogłowski.

Do Parku Papieskiego w Rzeszowie, 28 sierpnia, przyjechało ponad 60 delegacji z parafii diecezji rzeszowskiej z wieńcami żniwnymi. Tegoroczną obsługę dożynek, w tym przygotowanie liturgii, zapewnili wierni i duszpasterze z Diecezjalnego Sanktuarium św. Józefa w Rzeszowie i dekanatu Rzeszów Północ. Przed Mszą św. odbył się program słowno-muzyczny w wykonaniu diakonii muzycznej z parafii św. Józefa w Rzeszowie.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

W oczekiwaniu na Mesjasza

2022-12-05 13:13

Ks. Tomasz Lis

Poranna Msza św. roratnia w sanktuarium Matki Bożej w Janowie Lubelskim cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem małych parafian.

„Z narodzeniem Jezusa było tak …” pod takim hasłem przebiegają tegoroczne roraty w janowskim sanktuarium. Codziennie o 6.15 mrok świątyni rozświetlają lampiony, które niosą dzieci i starsi jako znak wspólnego czuwania z Maryją przed przyjściem Jezusa Zbawcy. Podobnie jak w latach poprzednich na roraty przybywa codziennie duża grupa dzieci i młodzieży. Rozważania dla najmłodszych prowadzi w tym roku ks. Piotr Niewrzałek, wikariusz parafii. Opowieść o historii zbawienia od stworzenia świata aż do przyjścia obiecanego Mesjasza przybliża dzieciom św. Joachim ojciec Maryi. – Dzieci mają możliwość poznać jak Pan Bóg prowadził ludzi poprzez ich dzieje do momentu narodzenia Bożego Syna. Każdego dnia dzieci mogą poznać kolejną postać ze Starego Testamentu, koleje jej życia i w jaki sposób odkrywano bliskość Pana Boga. Cieszy fakt, że każdego roku duża grupa dzieci wraz z rodzicami i dziadkami uczęszcza na poranne Msze św. roratnie, jest to nasza wspólna droga Adwentowa przygotowująca nas na czas Bożego Narodzenia – mówił ks. Tomasz Lis, proboszcz parafii. Także i w tym roku nie zabrakło piosenki adwentowej mówiącej właśnie o „wielkim czekaniu” na Zbawiciela. W przygotowanie i prowadzenie rorat włączyły się siostry ze Zgromadzenia Opatrzności Bożej posługujące w tutejszej parafii. Każdego dnia dzieci przynoszą na roraty serduszka z wypisanymi dobrymi uczynkami jakie każdego dnia podejmują jako duchowe przygotowanie do Bożego Narodzenia. - Każdego dnia losujemy trzy serduszka, a do rodziny dziecka, które je wykonało wędruje figurka Matki Bożej Niepokalanej, patronki adwentu. Mimo wczesnej godziny, w naszej parafii roraty zaczynają się o 6.15, uczestniczy w nich dość spora liczba osób. Szczególnie rodziców, którzy towarzyszą dzieciom w adwentowym wędrowaniu. Zapraszamy od poniedziałku do soboty na godz. 6.15 – dodaje ks. Tomasz Lis.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję