Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Święto katedry

Wzięcie do nieba Maryi jest owocem odkupienia ludzkości przez krzyż i zmartwychwstanie Chrystusa – powiedział bp Grzegorz Kaszak.

Niedziela sosnowiecka 35/2022, str. IV

[ TEMATY ]

odpust diecezjalny

Piotr Lorenc

Liturgii przewodniczył bp Grzegorz Kaszak

Liturgii przewodniczył bp Grzegorz Kaszak

Tegoroczne uroczystości odpustowe w bazylice katedralnej w Sosnowcu miały wyjątkowy charakter, wpisały się bowiem w jubileusz 30-lecia powstania naszej diecezji. W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Sumie odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił bp Grzegorz Kaszak.

Z duszą, ciałem w niebo wzięta

Wspólnie z pasterzem diecezji Eucharystię sprawowali ks. prał. Tomasz Kubiczek, promotor sprawiedliwości Trybunału Roty Rzymskiej oraz ks. Przemysław Lech, dyrektor Biura Prasowego diecezji sosnowieckiej. W liturgii uczestniczyli licznie zgromadzeni mieszkańcy Sosnowca. Obecni byli m.in. prezydent miasta Arkadiusz Chęciński oraz insp. Tomasz Kłosowicz, komendant miejski Policji w Sosnowcu. Nie zabrakło kanoników sosnowieckiej kapituły katedralnej, sióstr karmelitanek Dzieciątka Jezus czy przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń, które działają w diecezji m.in. Rycerzy Kolumba, Akcji Katolickiej, Domowego Kościoła, Legionu Maryi, kół różańcowych i wielu innych.

Na początku liturgii ks. Jan Gaik, proboszcz parafii katedralnej, przedstawił genezę uroczystości. – Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, obchodzona 15 sierpnia, to jedno z najstarszych i najważniejszych świąt Maryjnych w Kościele katolickim. W polskiej tradycji znane jest jako święto Matki Bożej Zielnej. Co ciekawe, w tradycji ludowej jest dziękczynieniem za zebrane plony. Jest nawet przysłowie, które doskonale ilustruje jego charakter: „Na Wniebowzięcie pokończone żeńcie”. Tego dnia przynosi się do kościoła bukiety złożone ze zbóż, warzyw, owoców, kwiatów i ziół, które kapłan poświęca. I tak też dziś uczyni nasz pasterz – powiedział ks. Gaik.

W homilii bp Grzegorz Kaszak przywołał dogmat o wzięciu Matki Bożej do nieba z duszą i ciałem. – Wzięcie do nieba Maryi jest owocem odkupienia ludzkości przez krzyż i zmartwychwstanie Chrystusa. Tam nas oczekuje nasz Pan. Do tego niezwykłego miejsca zaprasza nas Bóg, który przygotował nam „mieszkań wiele”. Tych mieszkań wystarczy dla wszystkich. Trzeba tylko dobrze przejść przez życie, żeby tam się znaleźć. Dlaczego to dla nas jest ważne? To miejsce, które nigdy nie będzie zniszczone. Ono jest wieczne i żadne siły ani potęgi nie zagrożą człowiekowi, który tam się znajdzie. Do tego miejsca, pełnego szczęścia, wprowadził Pan Jezus swoją Matkę z duszą i ciałem. Jak się tam dostać? Dochodzi się do niego przez służbę. Pan Jezus powiedział wyraźnie: Ja przyszedłem nie po to, aby mi służono, ale po to, aby służyć. W dzisiejszej Ewangelii Matka Boża mówi: „Ja jestem Służebnicą”. Co to znaczy służyć? To znaczy pracować z wyrzeczeniem i z poświęceniem. Matka Boża wyrzekła się swoich planów, choć w konsekwencji wiązało się to z koniecznością przyjęcia wielu trudów – wyjaśnił pasterz Kościoła sosnowieckiego.

Reklama

Na chwałę Boga

Przy okazji odpustu warto podkreślić niezwykłe piękno ołtarza głównego dedykowanego Matce Bożej w sosnowieckiej bazylice katedralnej. Renesansowy, bogato złocony, zbudowany w stylu francusko-niderlandzkiego manieryzmu jest kopią ołtarza z kościoła Bożego Ciała w Krakowie z 1634 r. Wykonano go w 1903 r., o czym świadczy napis na płycie w głównej arkadzie w prezbiterium: „Na większą chwałę Boga Wszechmogącego i cześć Wniebowziętej Bogarodzicy ten ołtarz wielki ufundowali majstrowie i robotnicy Walcowni Milowickiej R. P. 1903”. – Ołtarz nie ma sobie równego. Może jedynie w Hiszpanii znajdują się podobne dzieła. Podziwiać można wspaniałą snycerkę. Posiada monumentalną, architektoniczną nastawę. Ornamenty, gzymsy, kolumienki, rzeźby wypełniają szczelnie wszystkie powierzchnie wielokondygnacyjnego ołtarza, który wspiera się na zwężających się u dołu cokołach. Na attyce są aniołowie. Górną część nastawy zdobią cztery mniejsze kolumny, a między nimi na tablicy zapisano inwokację: Sanctus, Sanctus, Sanctus, Dominus Deus Sabaoth. Między kolumnami stoją figury patronów Polski: św. Wojciecha i św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Na osi skrajnej do kolumn nastawy są rzeźby św. Jacka i św. Franciszka Ksawerego. Na zwieńczeniu po obu stronach rzeźby św. Anny z Maryją oraz św. Joachima. Cały ołtarz to dzieło Pawła Turbasa – wyjaśnia ks. Tomasz Zmarzły, diecezjalny konserwator sztuki.

Bardzo piękne jest również tabernakulum, ustawione na mensie ołtarza, z płaskorzeźbą Baranka na drzwiczkach, zwieńczone w kształcie draperii, z dwoma aniołkami w postawie adoracji. Najważniejsze jednak w ołtarzu jest samo malowidło, które przedstawia wstępującą do nieba Matkę Bożą, wykonane przez Włodzimierza Tetmajera w 1905 r. Obraz jest flankowany przez cztery kolumny ustawione na wysokich cokołach. Uderza w nim trójsferowa kompozycja Wniebowzięcia. W dolnej strefie ujęta jest oryginalnie duża postać odwróconego anioła, który podtrzymuje unoszącą się ze środkowej strefy postać Matki Bożej. Wreszcie u samej góry Bóg Ojciec i Chrystus przyjmują Maryję już w trzeciej, niebiańskiej strefie obrazu. Obraz ma więc bardzo oryginalne rozwiązanie kompozycyjne: podział na strefy ziemską, pośrednią i niebiańską. Najczęściej w malarstwie religijnym stosowano podział na dwie strefy, ziemską i niebiańską. W tym przypadku Tetmajer umieścił Matkę Bożą w otoczeniu aniołów w strefie pośredniej, środkowej, co dało oczekiwany efekt: malarz skupił naszą uwagę na postaci Matki Bożej. Prawdopodobnie inspiracją dla Tetmajera był ołtarz Wita Stwosza w kościele Mariackim w Krakowie, który ma taką właśnie trójsferową kompozycję.

2022-08-23 11:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wniebowzięta królująca w katedrze

Niedziela sosnowiecka 35/2020, str. VII

[ TEMATY ]

odpust diecezjalny

Jarosław Ciszek

Podczas odpustu w parafii katedralnej w Sosnowcu

Podczas odpustu w parafii katedralnej w Sosnowcu

15 sierpnia najlepiej splatają się losy walczącej o wolność Ojczyzny ze wspomnieniem Tej, która jest jej Królową. Świątynie znów wypełniły się ludźmi, przynoszącymi do poświęcenia bukiety kwiatów i ziół.

Spośród ponad 40 kościołów w diecezji, którym patronuje Matka Boża, pięć świętuje uroczystość odpustową właśnie 15 sierpnia (w Sosnowcu, Wojkowicach-Żychcicach, Dąbiu, Jeżówce i Dąbrowie Górniczej-Okradzionowie). Szczególny charakter odpust ma w parafii katedralnej – matce wszystkich pozostałych wspólnot. I choć w tym roku ze względu na epidemię ludzi przybyło tu mniej, choć centralnej Mszy św. nie celebrował biskup diecezji, który ze względu na styczność z osobą zakażoną odwołał na kilka dni wszystkie posługi, nie zabrakło tych, którzy właśnie w tym miejscu chcieli usłyszeć zawarte w modlitwie poświęcenia kwiatów słowa: „A gdy będziemy schodzić z tego świata, niech nas, niosących pełne naręcza dobrych czynów, przedstawi Tobie Najświętsza Dziewica Wniebowzięta, najdoskonalszy owoc tej ziemi, abyśmy zasłużyli na przyjęcie do Twojego domu”.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na choince i odsłonięto szopkę

2022-12-03 18:15

[ TEMATY ]

Watykan

choinka

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Na placu Świętego Piotra zapalono w sobotę światła na świątecznej choince z włoskiego regionu Abruzja i odsłonięto szopkę wyrzeźbioną w drewnie przez artystów z Friuli-Wenecji Julijskiej. Plany uroczystej inauguracji na placu pokrzyżowała niepogoda. Uroczystość z udziałem przedstawicieli Watykanu i włoskich władz lokalnych odbyła się w Auli Pawła VI.

Setki lampek włączono na stojącym koło obelisku, udekorowanym bombkami świerku białym, przywiezionym do Watykanu z małej górskiej miejscowości Rosello w Abruzji. Ozdoby choinkowe wykonały dzieci i nastolatki z tamtejszego ośrodka rehabilitacji psychiatrycznej.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła II, jest powielanie uproszczeń

2022-12-05 14:13

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

BP KEP

O Adam Żak

O Adam Żak

- Jan Paweł II rozwijał się, jeśli chodzi o reakcję i zrozumienie problemu wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele. Na przestrzeni kilkunastu lat bardzo wiele się nauczył, gdyż decyzje, jakie potem podjął okazują się po dziś dzień decyzjami kluczowymi dla oczyszczania Kościoła - mówi o. Adam Żak SJ, dyrektor Centrum Ochrony Dziecka Akademii Ignatianum w Krakowie, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży Konferencji Episkopatu Polski. Ekspert apeluje o poważną, opartą na źródłach, dyskusję w Polsce na ten temat. „Przykro mi, ale nie widzę żadnej dyskusji. Dyskusja byłaby możliwa, gdyby była chęć rozumienia osoby Jana Pawła z jego uwarunkowaniami i błędami, ale też z jego dokonaniami i wielkością” – dodaje.

Anna Wojtas: Czytał Ojciec “Bielmo” Marcina Gutowskiego?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję