Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Uosobienie patriotyzmu

Cieszę się, że inicjatywa uczczenia i upamiętnienia tej wybitnej postaci zostaje zrealizowana – mówi ks. kan. Andrzej Stasiak.

Niedziela sosnowiecka 35/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Sługa Boży abp. Jan Cieplak

TZ

Pamiątkowa tablica umieszczona na ścianie dąbrowskiej bazyliki

Pamiątkowa tablica umieszczona na ścianie dąbrowskiej bazyliki

Minęła 165. rocznica urodzin abp. Jana Cieplaka. Duchowny ten pochodził z terenu dzisiejszej diecezji sosnowieckiej, a przez wiele lat był związany z Sankt Petersburgiem, m.in. jako wykładowca tamtejszej Akademii Duchownej.

Jan Cieplak urodził się 17 sierpnia 1857 r. w Dąbrowie Górniczej, która przynależała wtedy do diecezji kieleckiej. W Kielcach ukończył liceum, a potem seminarium i został kapłanem. Następnie wyjechał do Rosji na dalsze studia w Akademii Duchownej w Petersburgu i tam już pozostał na długo. Ukończył studia, obronił doktorat, a później został profesorem tej uczelni.

W 1908 r. ks. Cieplak został biskupem. Po aresztowaniu i wyroku śmierci w słynnym pokazowym procesie w Moskwie, został wydalony z Rosji. Wraz z innymi duchownymi sądzonymi w procesie został skazany na karę śmierci, który to wyrok zamieniono na 10 lat więzienia. Następnie wrócił do Polski, potem pojechał do Rzymu i do USA. W Ameryce otrzymał zawiadomienie, że papież Pius XI mianował go 14 grudnia 1925 r. pierwszym arcybiskupem i metropolitą nowo powstałej metropolii wileńskiej. Ingres do katedry wileńskiej miał się odbyć 25 marca 1926 r. Arcybiskup nie doczekał go jednak, gdyż zmarł po krótkiej chorobie 17 lutego 1926 r. w Passaic koło Nowego Jorku. Po sprowadzeniu zwłok do Polski 16 marca 1926 r. został pochowany w asyście Prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego w katedrze wileńskiej.

Reklama

Arcybiskup Cieplak był wielokrotnie karany i aresztowany za działalność patriotyczną i religijną. Jego postać to symbol wielkich prześladowań, które dotknęły Kościół katolicki na terenach objętych rządami komunistycznymi. To także najwyższy rangą hierarcha kościelny, który pochodzi z Zagłębia Dąbrowskiego w całej jego historii.

Dla upamiętnienia tego wybitnego duchownego i męża stanu, który był „uosobieniem polskiego patriotyzmu, a także męczeństwa Kościoła katolickiego” z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej, Zakonu Rycerzy Kolumba oraz parafian i mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego na ścianie bazyliki Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej zawisła tablica pamiątkowa. Jej odsłonięcie i poświęcenie jest planowane na 25 września, w 110. rocznicę konsekracji świątyni.

– Cieszę się, że inicjatywa uczczenia i upamiętnienia tej wybitnej postaci została zrealizowana. Nasza dąbrowska bazylika poświęcona Matce Bożej Anielskiej to szczególne miejsce związane ze sługą Bożym abp. Janem Cieplakiem. Tu się urodził, tu w kościele św. Aleksandra, który obecnie jest kaplicą dołączoną do świątyni, odprawił swoją pierwszą Eucharystię. To on podpisał akt wmurowania kamienia węgielnego pod budowę monumentalnej bazyliki – opowiada kustosz sanktuarium, ks. kan. Andrzej Stasiak.

2022-08-23 11:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uczczą abp. Jana Cieplaka

Na ścianie bazyliki Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej zawiśnie tablica poświęcona słudze Bożemu abp. Janowi Cieplakowi.

O wmurowanie tablicy poświęconej abp. Janowi Cieplakowi na ścianie bazyliki Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej zabiegali zagłębiowscy Rycerzy Kolumba. Inicjatorem przedsięwzięcia był Rycerz Kolumba z Rady Sosnowieckiej, br. Piotr Dudała, czciciel i popularyzator tej wybitnej postaci. Od szeregu lat przybliża on mieszkańcom Zagłębia Dąbrowskiego postać „Apostoła Rosji” abp. Jana Cieplaka, m.in. prowadząc fanpage na jednym z portali społecznościowych poświęcony słynnemu hierarsze pochodzącemu z Dąbrowy Górniczej oraz pisząc artykuły na temat Sługi Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Redemptoryści na adwent 2022

2022-11-28 17:36

Karol Porwich/Niedziela

Kolejny już raz redemptoryści zapraszają osoby pragnące głębiej przeżywać czas adwentu na codzienne rozważania słowa Bożego, które są publikowane na portalu kaznodziejskim redemptorystów slowo.redemptor.pl. W nowym roku liturgicznym 2022-2023 misjonarze redemptoryści włączają się w realizację programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce, którego motto brzmi: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Publikowane rozważania pomagają zrozumieć i przyswoić duchową treść biblijnych czytań z poszczególnych dni adwentu. Stanowią również zachętę, by powziąć konkretne postanowienia i motywują do ewangelicznego działania, do którego wzywa nas Duch Święty. Te krótkie rozważania Słowa Bożego mogą być bardzo przydatne zarówno osobom duchownym, czy konsekrowanym, jak i wiernym świeckim, niezależnie od wieku, pełnionego zawodu czy powołania.

CZYTAJ DALEJ

Andrzejkowy Bal Seniora

2022-11-29 17:21

[ TEMATY ]

Caritas

Zielona Góra

Parafia Ducha Świętego

Andrzejkowy Bal Seniora

ks. Rafał Witkowski

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zorganizował wieczorem 29 listopada 2022 r. z okazji Święta św. Andrzeja w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze „Andrzejkowy Bal Seniora”.

Jak mówi Sylwia Grzyb, Koordynator ds. Parafialnych Zespołów Caritas, idea wspólnego świętowania wzięła się stąd, iż w diecezji prężnie funkcjonuje kilkanaście Klubów Seniora, które chcą się wspólnie spotykać i działać. W Andrzejkowej Gali udział wzięli seniorzy z Klubów Seniora z zielonogórskich parafii: Ducha Świętego, Podwyższenia Krzyża Świętego, Matki Bożej Częstochowskiej i Miłosierdzia Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję