Reklama

Głos z Torunia

Wiek świątyni

Na zewnątrz upał, a wewnątrz żar gorących serc. Wierni licznie uczestniczyli w obchodach 100-lecia kościoła Chrystusa Króla w Grabowcu.

Niedziela toruńska 35/2022, str. I

[ TEMATY ]

100. rocznica poświęcenia kościoła

Magdalena Krzyżanowska/Michał Kardas

Stuletnią świątynię konsekrował bp Wiesław Śmigiel

Stuletnią świątynię konsekrował bp Wiesław Śmigiel

Obchody 100-lecia kościoła odbyły się 15 sierpnia. Świątynia była wybudowana w latach 1914-22 przez zamieszkującą wówczas tu społeczność protestancką. Po zakończeniu II wojny światowej budynek opustoszał ze względu na ucieczkę z tych terenów ludności niemieckiej o wyznaniu protestanckim. Od 1945 r. kościół służył katolikom i należał do parafii w Kaszczorku a od 1979 r. jest kościołem filialnym nowo powstałej parafii św. Wojciecha w Złotorii.

Nowa Arka

W latach 2010-22 świątynia została odrestaurowana i zyskała nowego blasku. Posiada w swym wnętrzu wiele ciekawych elementów wystroju liturgicznego i przyciąga swym pięknem modlących się tu wiernych. W centrum prezbiterium na kopule znajduje się mozaika Chrystusa Króla wraz z towarzyszącymi archaniołami i serafinami. Natomiast w ołtarzu głównym jest umieszczona ikona „Orantki” Matki Bożej modlącej się z wyciągniętymi rękoma ku niebu.

Niezwykłą pamiątką jubileuszu było wydanie ilustrowanej okolicznościowej monografii Świątynia pw. Chrystusa Króla w Grabowcu. Wspólne dziedzictwo dwóch kościołów. Zostały także wydane okolicznościowe kartki z wizerunkiem świątyni.

Obchody rozpoczęły się uroczystym powitaniem gości oraz wręczeniem podziękowań najbardziej zaangażowanym parafianom w odrestaurowaniu kościoła. Następnie został wygłoszony referat prof. Piotra Bireckiego na temat historii kościoła i miejscowości. Mszę św., podczas której świątynia została konsekrowana, odprawił bp Wiesław Śmigiel. W homilii bp Wiesław podkreślił, że Maryja, której wniebowzięcie świętujemy w tym dniu, jest najdoskonalszą świątynią Boga. – Bóg Ojciec wybrał Maryję na Arkę Przymierza Nowego Testamentu i złożył w Niej wszystko to, co kochał najbardziej. Złożył w łonie Maryi najcenniejszy skarb, jaki posiadał – Jezusa Chrystusa. Bóg Ojciec złożył w Maryi całą swoją miłość do nas! Dlatego Ona staje się dla nas Arką Nowego Przymierza, które nie przemija i nie zna końca – mówił pasterz.

Reklama

Patrzeć w niebo

Nawiązując do wystroju świątyni i wizerunku Maryi umieszczonego w głównym ołtarzu, bp Śmigiel powiedział, że Maryja jest wzorem umiłowania Słowa Boga. – Maryja jest tutaj czczona jako Ta, która w sposób doskonały zrozumiała i przyjęła Słowo Boga, które pod Jej sercem stało się ciałem – Jezusem Chrystusem, dlatego ponad Maryją jest wizerunek Chrystusa Króla Wszechświata. Maryja jest wzorem zasłuchania w Słowo Boże i wskazuje na Chrystusa – dodał. Zaznaczył, że Maryja wskazuje nam doskonałą drogę życia chrześcijańskiego skierowanego ku niebu. Ona uczy nas patrzeć w niebo i żyć nim tu na ziemi.

Po Eucharystii odbył się występ chóru Polskie Kwiaty, a następnie wszyscy przeszli na kompleks sportowo rekreacyjny w Grabowcu. Tam uczestnicy zostali powitani wystrzałem z armaty oraz poczęstowani jubileuszowym tortem. Na przybyłych gości czekało wiele atrakcji i niespodzianek.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością licznie zgromadzeni parafianie oraz dostojni goście. Wśród przybyłych gości byli: starosta toruński Marek Olszewski, wójt gminy Lubicz Marek Nicewicz, wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński oraz wójt gminy Łubianka Jerzy Zająkła. /wm

2022-08-23 11:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niepowtarzalne wydarzenia

– Pan Bóg każe nam obchodzić jubileusze nie tylko po to, by wspominać, lecz także po to, by patrzeć w przód, by Bogu podziękować za wszystkie łaski i prosić o wierność, abyśmy skarb wiary przenieśli w przyszłość – powiedział bp Andrzej Przybylski w parafii św. Jacka w Borze Zapilskim – Czarnej Wsi 1 października, w dniu 100. rocznicy poświęcenia kościoła.

Wdzięczność i duma z poświęconego 100 lat temu kościoła zgromadziły 1 października wspólnotę parafialną św. Jacka w Borze Zapilskim – Czarnej Wsi na dziękczynnej Mszy św. pod przewodnictwem bp Andrzeja Przybylskiego. Trzydniowe przygotowanie do tej uroczystości prowadził ks. Stanisław Gębka.

CZYTAJ DALEJ

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

egzorcysta

bp Andrzej Czaja

BP KEP

Bp Andrzej Czaja

Bp Andrzej Czaja

- Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów – zapowiedział bp Andrzej w Czaja na 383. Zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu w Wałbrzychu. Przewodniczący Komisji Nauki Wiary KEP dodał, że będzie miał on nawet szerszych charakter, mianowicie jego celem będzie przygotowywanie do posługi duchowej na wielu poziomach, także w różnorodnych wspólnotach religijnych.

Bp Czaja mówił biskupom o aktualnych zagadnieniach jakimi zajmuje się Komisja Nauki Wiary KEP. Dotyczą one w dużej mierze środowiska egzorcystów. Powołany ma zostać ogólnopolski ośrodek przygotowujący egzorcystów, z siedzibą w Katowicach. Przygotowana zostanie również specjalna Nota, w której zostanie określone jakie działania nie mogą być obecne w posłudze egzorcystów. Notę tez przygotowuje zespół Komisji Nauki Wiary, złożony z teologów, psychologów i samych egzorcystów. Dokument ma być opracowany w ciągu roku.

CZYTAJ DALEJ

Papież wyrusza w podróż do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego

2023-01-31 07:07

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

We wtorek rano papież Franciszek wyrusza w podróż do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego, dwóch afrykańskich krajów ciężko dotkniętych krwawymi konfliktami, kryzysem uchodźczym i głodem. Pielgrzymka, która potrwa do niedzieli, jest jego 40. zagraniczną podróżą w ciągu prawie 10 lat pontyfikatu.

Będzie to jedna z najtrudniejszych podróży z wielu względów; począwszy od tego, jakim jest wyzwaniem dla zdrowia 86-letniego papieża, a także z powodu bardzo skomplikowanej sytuacji w tych skrajnie biednych państwach oraz kwestii bezpieczeństwa i problemów logistycznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję