Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Za dar gorliwej posługi

O parafii w Tereszpolu nie da się zapomnieć, bo 24 lata to „kawał życia” – powiedział ze wzruszeniem ks. kan. Antoni Gębala, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Tereszpolu-Zaorendzie.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 35/2022, str. I

[ TEMATY ]

uroczystości parafialne

Ewa Brodziak

Parafianie wyrazili swoją wdzięczność za wieloletnią posługę duszpasterską

Parafianie wyrazili swoją wdzięczność za wieloletnią posługę duszpasterską

W miejscowej parafii miała miejsce uroczystość odpustowa. Tegoroczne wydarzenia przybrały szczególny charakter i znaczenie, ponieważ zbiegły się w czasie z zakończeniem pasterskiej posługi wieloletniego proboszcza parafii ks. kan. Antoniego Gębali, który przeszedł na zasłużoną emeryturę.

W samo południe rozpoczęła się uroczysta Msza św., w której uczestniczyli księża z dekanatu, księża rodacy, koledzy w kapłaństwie z kraju i z zagranicy oraz licznie zgromadzeni parafianie. Godną tej uroczystości homilię wygłosił ks. dr Zygmunt Jagiełło, a o oprawę muzyczną zadbała Tereszpolska Orkiestra Dęta oraz chór parafialny „Oaza”. Liturgię zakończyły procesja eucharystyczna, błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem oraz tradycyjne poświęcenie kopru.

Na zakończenie Mszy św. ks. dziekan Zenon Mrugała odczytał nominację biskupią proboszcza ks. Antoniego Gębali, kierującą go na emeryturę. Następnie ksiądz dziekan w imieniu księży z dekanatu podziękował czcigodnemu emerytowi, pełniącemu przez wiele lat funkcję wicedziekana, za współpracę i posługę duszpasterską oraz pracę administracyjną i gospodarczą w Tereszpolu, m.in. za odnowienie plebanii, renowację kościoła, uporządkowanie cmentarza.

W imieniu księży rodaków głos zabrał ks. prał. Adam Lewandowski, a następnie – reprezentant pracujących w parafii wikariuszy – ks. Arkadiusz Jakubczak, który również opuszcza parafię Tereszpol, by rozpocząć posługę w Oleszycach. Obaj podkreślali życzliwość ks. Gębali, jego gościnność, doświadczenie i dbałość o parafię.

Następnie były podziękowania od przedstawicieli parafian: dzieci, młodzieży, ministrantów, dyrekcji i nauczycieli miejscowych szkół, chóru parafialnego, wójta i radnych gminy, rady parafialnej, grup modlitewnych.

Padło wiele ciepłych słów wyrażających wdzięczność, okraszonych trafnym i pełnym humoru komentarzem księdza proboszcza, który w ten sposób – zawsze dyplomatycznie – próbował ukryć wzruszenie. Oprócz wielu kwiatów szanowny emeryt otrzymał pamiątkową statuetkę – zatopiony w szkle wizerunek kościoła parafialnego w Tereszpolu oraz wygrawerowane słowa podziękowania.

Reklama

Na zakończenie ks. Antoni Gębala podsumowując 24-letnią posługę w Tereszpolu, podziękował za wszelkie dobro, jakiego doświadczył ze strony księży, osób świeckich oraz członków grup modlitewnych. Prosił o modlitwę, zapewniał o swojej pamięci i stwierdził, że o parafii w Tereszpolu nie da się zapomnieć, bo 24 lata to „kawał życia”.

Jak zwykle treściwe, choć zwięzłe słowa księdza proboszcza, przeplatane wyjątkowymi przecinkami wzruszenia sprawiły, że w niejednym oku zakręciła się łza. Po zakończonych uroczystościach zaproszeni goście udali się do sali konferencyjnej Urzędu Gminy na poczęstunek ufundowany przez społeczność parafii Tereszpol.

Istnieje niezliczona ilość okazji, w których ważne jest znalezienie nie tylko ładnego gestu lub małego prezentu, ale przede wszystkim właściwych słów. Ileż chrztów, ileż ślubów, ileż pogrzebów, ile wysłuchanych spowiedzi, ile homilii, wizyt duszpasterskich, udzielonych Komunii św. Ileż... 24 lata... Trudno dobrać słowa. Może zatem powiedzmy najprościej: Księże proboszczu, dziękujemy!

2022-08-23 11:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Czym jest Kościół?

2022-11-29 17:36

[ TEMATY ]

Kościół

Karol Porwich/Niedziela

W pierwszą niedzielę Adwentu, 27 listopada 2022 r. w Kościele rozpoczął się nowy rok duszpasterski pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Tematem przewodnim jest refleksja nad Kościołem i jego misją oraz umocnienie wiary w Kościół jako wspólnotę wierzących kroczących razem do domu Ojca. Program skierowany jest nie tylko do duszpasterzy, ale również bezpośrednio do wiernych. Jego realizacja zakończy się w niedzielę Chrystusa Króla, 26 listopada 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi o polskości - zbliża się Kongres Młodzieży Polonijnej

2022-11-29 15:10

Karol Porwich/Niedziela

Kongres Młodzieży Polonijnej odbędzie się 3 grudnia w formie online pod hasłem: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wezmą w nim udział młodzi ludzie mieszkający poza granicami kraju, m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii i USA.

Do wzięcia udziału w Kongresie zachęca delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. „Pokażemy piękne postaci patriotów, Polek, które służyły ojczyźnie. To Natalia Tułasiewicz i Wanda Malczewska. Będą świadectwa młodych, którzy żyją poza granicami Polski, a czują się i są Polakami. Będziemy śpiewać, modlić się, także za ojczyznę” – informuje bp Turzyński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję