Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Złoci ułani

Chcemy miłość do polskiego munduru i ojczyzny zaszczepiać w dzieciach i młodzieży – podkreślił Piotr Cichórz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Biszczy.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 35/2022, str. VI

[ TEMATY ]

grupa rekonstrukcyjna

Joanna Ferens

Ułani z Biszczy tworzą żywą lekcję historii

Ułani z Biszczy tworzą żywą lekcję historii

Rocznicowe uroczystości 50-lecia Szwadronu Kawalerii im. 3. Pułku Ułanów Śląskich rozpoczęły się od Mszy św. sprawowanej w kościele Najświętszego Serca Jezusa w Biszczy, po której ułani udali się na cmentarz, aby złożyć kwiaty na grobach śp. rtm. Antoniego Kurowskiego i Mieczysława Grabka – dowódców szwadronu, którzy tworzyli go od podstaw.

Promując historię

– Kultywujemy tradycje śląskich ułanów. Ich legenda i barwy nieprzypadkowo są żywe w tym rejonie. 3. Pułk Ułanów Śląskich walczył na tych terenach w czasie kampanii wrześniowej. Wyruszył w szlak bojowy 1 września 1939 r. Pierwsze walki stoczył na Śląsku, cofając się cały czas, podejmował działania bojowe. Dokładnie 15 września 1939 r., pułk stacjonował nad Tanwią, w okolicach miejscowości Stare Króle, by w nocy z 15 na 16 września 1939 r. uderzyć na Tarnogród. W bitwie nocnej odbita została z rąk Niemców północna część miasta. W konsekwencji nowych rozkazów pułk cofnął się i walczył aż do bitwy pod Tomaszowem Lubelskim. 19 września 1939 r. został rozbity pod Roguźnem, a 20 września złożył broń – wyjaśnił st. ułan Marcin Magoch.

– Staramy się swoją działalnością kultywować tradycje patriotyczne. Obecni jesteśmy na wydarzeniach patriotycznych. Sami organizujemy imprezy promujące lokalną historię i kulturę. Mamy także bogaty repertuar pieśni patriotycznych i legionowych. Chcemy miłość do polskiego munduru i ojczyzny zaszczepiać w dzieciach i młodzieży – tłumaczył dyr. Gminnego Ośrodka Kultury w Biszczy Piotr Cichórz.

Ważna część życia

Do biszczańskiego Szwadronu Ułanów należy również wójt Gminy Biszcza Zbigniew Pyczko, który mówił o tym, dlaczego działalność ta stanowi niezwykle ważną część jego życia. – To dla mnie wyjątkowe wydarzenie, gdyż szwadron od lat kultywował tradycje oręża polskiego, przez lata przekazywał wartości młodym pokoleniom. Dziś nadal staramy się je przekazywać, głównie stawiamy na patriotyzm, uczestniczymy czynnie, zawsze w mundurach, w wielu rożnych wydarzeniach. Nasze społeczeństwo pamięta początki naszego szwadronu, pamięta jego założyciela i z sentymentem patrzy na tamte czasy, a także jest wdzięczne, że on dalej funkcjonuje i godnie reprezentuje naszą gminę. Chciałbym osobiście działać w tej grupie najdłużej jak się tylko da. Mam w sercu miłość do ojczyzny i zależy mi, abyśmy działali jak najpiękniej, abyśmy uczyli patriotyzmu, tych pięknych i najważniejszych wartości dla każdego Polaka, aby być dla innych dobrym przykładem – tłumaczył.

Reklama

Żywa lekcja historii

– Kultywujemy tradycje historycznego pułku ułanów i chcemy, aby było nas jak najwięcej. Śpiewamy pieśni patriotyczne. Pragniemy się rozwijać, działać dla dobra naszej gminy. Mamy wiele planów i zachęcamy wszystkich, którzy chcieliby do nas dołączyć, aby się nie bać, tylko przyjść. Dla każdego znajdzie się miejsce – tłumaczył dowódca szwadronu Mirosław Buła.

Życzenia i gratulacje ułanom złożył także radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Grzegorz Wróbel: – Gratuluję im wytrwałości i tego dzieła, które tworzą, bo to jest coś wspaniałego. Mamy tutaj żywą lekcję historii, piękne mundury, ludzi z pasją i zapałem. Życzę im kolejnych rocznic i nowych członków szwadronu, by tradycja trwała przez kolejne dziesięciolecia – powiedział.

Wdzięczność i odznaczenia

Podczas uroczystości wręczono podziękowania i odznaczenia dla zasłużonych. Rozstrzygnięto również gminny Konkurs Plastyczno-Fotograficzno-Informatyczny dla dzieci i młodzieży poświęcony zarówno ułanom, jak i jubileuszowi 40-lecia powstania gminy Biszcza. Z koncertami wystąpili oczywiście jubilaci, czyli Szwadron Kawalerii im. 3. Pułku Ułanów Śląskich z Biszczy oraz gościnnie Grupa Rekonstrukcyjna Żołnierzy Wojska Polskiego „Wrzesień 1939” z Jastkowic. Spotkanie zakończyły koncerty zespołów Fire LBL i Kaldera, a także poczęstunek i spotkanie integracyjne.

2022-08-23 11:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rekonstrukcje na topie

Niedziela kielecka 36/2018, str. I

[ TEMATY ]

grupa rekonstrukcyjna

TD

Rekonstrucje powstańcze, podróż w czasie, w inną epokę... Bitwa pod Mełchowem k. Lelowa

Rekonstrucje powstańcze, podróż
w czasie, w inną epokę...
Bitwa pod Mełchowem k. Lelowa

Szturm na zamek, bitwa na bagnach, egzekucja pod więziennym murem, szarża kawalerii, pojedynek nad przepaścią? Grupy rekonstrukcyjne odtworzą wszystko lub prawie wszystko. Tworzą je ludzie z pasją, miłośnicy swoich ulubionych wątków historii. Wrzesień, czas ważnych rocznic, bohaterskich bitew i potyczek obfituje w rekonstrukcje, choć dzieją się one przez cały rok, od styczniowych batalii powstańców po wydarzenia stulecia Niepodległości. Gdzie jest granica historycznej prawdy, kiedy kończy się lekcja historii, a zaczyna teatr?

Według prof. Tomasza Szlendaka, badającego polski fenomen rekonstrukcji, odtwarzaniem różnych epok w Polsce zajmuje się co najmniej kilkadziesiąt tysięcy osób. A Polacy – ku zaskoczeniu Niemców – chętnie przebierają się w mundury Wehrmachtu, bronią Berlina, a nawet z szacunkiem wypowiadają się o duchu bojowym esesmanów.

CZYTAJ DALEJ

Psychiatra: depresja będzie wkrótce najpoważniejszym problemem społecznym

2022-12-05 08:23

[ TEMATY ]

depresja

Adobe.Stock

Ocenia się, że najpoważniejszym problemem społecznym na świecie będzie niebawem depresja – powiedział PAP psychiatra Jacek Koprowicz, kierownik Przychodni Zdrowia Psychicznego w Centralnym Szpitalu MSWiA w Warszawie.

Psychiatra podkreślił, że depresja bez wątpienie jest już poważną chorobą cywilizacyjną. „Jest to jeden z głównych czynników inwalidyzujących społeczeństwo, nie tylko w Polsce, ale na całym globie” – podkreślił Koprowicz.

CZYTAJ DALEJ

UE/ Minister Adamczyk w Brukseli: Via Carpatia i CPK wpisane do sieci głównych szlaków komunikacyjnych Unii

2022-12-05 17:33

[ TEMATY ]

Bruksela

Via Carpatia

Andrzej Adamczyk/Twitter

Via Carpatia i Centralny Port Komunikacyjny zostały wpisane do sieci bazowej Transeuropejska Sieć Transportowa (TEN-T), czyli sieci głównych szlaków komunikacyjnych w UE - powiedział w poniedziałek w Brukseli minister infrastruktury Andrzej Adamczyk po spotkaniu unijnych ministrów odpowiedzialnych w swoich rządach za kwestie transportu.

"Dzisiaj bardzo ważny dzień dla Polski. Można powiedzieć wprost: nastąpiło zwieńczenie wieloletnich starań, których celem było wpisanie głównych korytarzy komunikacyjnych, szczególnie tych na wschodzie Polski, do sieci bazowej TEN-T - sieci głównych szlaków komunikacyjnych w Unii Europejskiej" - powiedział Adamczyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję