Reklama

Niedziela Podlaska

Na spotkanie z Matką

Ważne, by za pokonywaniem kolejnych kilometrów i przybliżaniem się fizycznym do Częstochowy, szły także wasze serca – zwrócił się do pielgrzymów bp Piotr Sawczuk.

Niedziela podlaska 36/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Pielgrzymka na Jasną Górę

Monika Kanabrodzka

W pielgrzymce udział wzięło 65 pątników

W pielgrzymce udział wzięło 65 pątników

Jedziemy w pokoju Chrystusa!” – to hasło naszej II Drohiczyńskiej Pielgrzymki Rowerowej na Jasną Górę. Jest to swoiste uzupełnienie pieszej pielgrzymki, stąd wspólny motyw i przesłanie.

Tegoroczne pielgrzymowanie rozpoczęliśmy Mszą św. celebrowaną pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka w Miedznej. Ekscelencja pogratulował organizacji pielgrzymki i wyraził nadzieję, że z każdym rokiem będzie coraz więcej zainteresowanych pielgrzymowaniem na dwóch kółkach.

Pierwszego dnia, z Bożą pomocą, przejechaliśmy ok. 63 km i dotarliśmy do Siennicy. Drugiego dnia przejechaliśmy na trasie Siennica – Białobrzegi ok. 82 km. W kolejnym dniu nasze liczniki na odcinku Białobrzegi – Opoczno wskazały ok. 68 km. Czwartego dnia miejscem noclegu był Przedbórz, do którego dotarliśmy po przejechaniu ok. 57 km. Ostatni dzień był wyjątkowy, ponieważ po solidnej zaprawie (ok. 78 km) udało nam się dotrzeć do Matki Bożej Częstochowskiej. Na Jasnej Górze zostaliśmy przywitani przez pasterza diecezji i mogliśmy podziękować za trud pielgrzymowania. Nad organizacją II DPR na Jasną Górę czuwał kierownik pielgrzymki ks. Bartosz Ojdana, który był wspierany przez ks. Michała Sawickiego. Każdego dnia nasze pielgrzymowanie rozpoczynaliśmy Mszą św, podczas której słowo Boże głosił ojciec duchowny ks. Dariusz Kucharek. Pielgrzymi mogli również wysłuchać tematycznych konferencji wygłoszonych przez ks. Mariusza Woltańskiego. Kapłańskiego wsparcia udzielał także ks. Paweł Hryniewicki. Brakuje słów, żeby wyrazić wdzięczność wszystkim osobom, które ugościły nas po drodze. A trzeba przyznać, że gościnnych osób o wielkich sercach nie brakowało. Dodatkowym walorem była sprzyjająca pogoda. To, że pielgrzymka rowerowa jest dla każdego, świadczy wiek uczestników. Najmłodszy pątnik miał 5 lat, a jadący samodzielnie 10. Z kolei najstarszy pielgrzym miał 66 lat. W II DPR na Jasną Górę wzięło udział 65 osób. Cieszy fakt, że pielgrzymowało dużo rodzin z dziećmi, młodzieży i dorosłych.

2022-08-30 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wreszcie będzie normalnie

Niedziela lubelska 31/2022, str. V

[ TEMATY ]

Pielgrzymka na Jasną Górę

Paweł Wysoki

Ks. Mirosław Ładniak (z prawej) zaprasza do wspólnego pielgrzymowania

Ks. Mirosław Ładniak (z prawej) zaprasza do wspólnego pielgrzymowania

3 sierpnia, z pl. Katedralnego w Lublinie wyruszy 44. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Z ks. Mirosławem Ładniakiem, przewodnikiem, rozmawia Urszula Buglewicz.

Urszula Buglewicz: Po 2 latach obostrzeń lubelska pielgrzymka odbędzie się w tradycyjnej formie. Jakie nastroje panują przed wyjściem na szlak?

Ks. Mirosław Ładniak: W czasie pandemii mieliśmy pielgrzymkę rotacyjną, gdy na szlak codziennie dojeżdżały autokary z grupami. To był najtrudniejszy czas w moim niemal 40-letnim pielgrzymowaniu. W oczach pątników widać było głód pielgrzymki; każdy mówił, że czaka na czas, kiedy będzie można normalnie pójść na szlak. Pandemia pokazała nam bardzo mocno, że doceniamy to, co tracimy. Mam nadzieję, że wiele osób, mimo czającego się jeszcze lęku, wróci na pielgrzymkę; że uda się zawiązać wszystkie grupy (poza grupą paulistów). Ufam, że parafie będą przyjmować nas po drodze z taką samą życzliwością jak dotychczas; że znajdziemy noclegi w domach i w szkołach. Wierzę, że wszelkie obawy prysną, gdy tylko wyjdziemy na szlak; że wreszcie będzie normalnie. Bo rekolekcje w drodze to wspaniały czas, w którym możemy na kilkanaście dni odizolować się od codziennych spraw, by zająć się swoim sercem i wiarą, bratem i siostrą. Pielgrzymka zmienia podejście do życia.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Anglia i Walia: mniej niż połowa mieszkańców to chrześcijanie

2022-11-29 16:01

[ TEMATY ]

Wielka Brytania

Karol Porwich/Niedziela

Chrześcijanie stanowią dziś mniej niż połowę mieszkańców Anglii i Walii. Wzrasta natomiast liczba wyznawców innych religii i osób bez przynależności religijnej – wynika z danych zebranych podczas spisu powszechnego w 2021 roku, które opublikował brytyjski krajowy urząd statystyczny.

Po raz pierwszy w historii liczba osób deklarujących się jako chrześcijanie spadła poniżej 50 proc. i wyniosła 46,2 proc., czyli 27,5 mln. Oznacza to spadek o 13,1 proc. w stosunku do 2011 roku, gdy za chrześcijan uznało się 59,3 proc. mieszkańców Anglii i Walii, czyli 33,3 mln.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję