Reklama

Niedziela Podlaska

Głoszenie miłosierdzia misją Kościoła

O tym, co nas czeka w bieżącym roku katechetycznym, z ks. kan. Krzysztofem Mielnickim – dyrektorem Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie, rozmawia ks. Marcin Gołębiewski.

Niedziela podlaska 36/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Rok Katechetyczny

Archiwum CIDD

Ks. kan. dr Krzysztof Mielnicki odpowiada za dzieło katechizacji na terenie diecezji drohiczyńskiej

Ks. kan. dr Krzysztof Mielnicki odpowiada za dzieło katechizacji na terenie diecezji drohiczyńskiej

Ks. Marcin Gołębiewski: Każdy rozpoczynający się rok katechetyczny ma swój charakterystyczny rys. Czym wyróżnia się zainaugurowany rok 2022/23?

Ks. kan. Krzysztof Mielnicki: Nowy rok rozpoczynamy w niespokojnym czasie światowego kryzysu. Widoczny jest on na wielu płaszczyznach. Rosnące ceny pokazują nam skalę inflacji. Relacje medialne z Ukrainy przypominają nam, jak straszna jest wojna, która odbiera pokój. Jakby tego było mało, nie odstępuje od nas pandemia zmierzająca w naszą stronę kolejną falą. W tym kontekście przypominamy sobie o największej tajemnicy Boga, jaką jest Jego Miłosierdzie. Pamiętając o słowach Pana Jezusa, przekazanych za pośrednictwem św. Siostry Faustyny: „Nie znajdzie ludzkość uspokojenia, dopóki się nie zwróci z ufnością do Miłosierdzia Mojego”, ten rok pracy katechetycznej chcemy przeżywać w duchu zawierzenia Bożemu Miłosierdziu. Jego hasło brzmi: „Wierzę w Kościół, który wyznaje i głosi Miłosierdzie”. Chcemy mocno zaakcentować fakt, że głoszenie Bożego Miłosierdzia jest podstawową misją Kościoła, jego wszystkich działań ewangelizacyjnych również tych, które nazywamy katechezą szkolną i parafialną. Odczytany w kluczu miłosierdzia Bożego temat zbliżającego się roku duszpasterskiego: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”, zwraca naszą uwagę na to, że w Kościele każdy wierzący w Chrystusa doświadcza cudu miłosierdzia, przyjmując sakrament pokuty i pojednania.

Praca katechetyczna w ciągu roku opiera się o stałe, wypracowane już wydarzenia. Proszę nam je przypomnieć.

Pośród różnych wydarzeń bardzo istotne są zamknięte rekolekcje adresowane do katechetów. Myślą przewodnią tegorocznych ćwiczeń jest hasło: „Katecheta – świadek miłosierdzia”. Poprowadzi je wykładowca teologii dogmatycznej w seminarium duchownym, a jednocześnie kapelan zakładu karnego i mieszkań wspieranych dla bezdomnych ks. dr Mateusz Czubak z Siedlec. W kalendarzu katechety są także wydarzenia, o których, dzięki jego zaangażowaniu, mogą dowiedzieć się katechizowani. Są to liczne konkursy organizowane w ciągu całego roku dla uczniów ze wszystkich poziomów edukacyjnych. Wspomnę o dwóch najbliższych: w październiku Jan Paweł II w oczach dziecka, Blask prawdy – o św. Janie Pawle II i w listopadzie Wartościowe opowieści. Niepełnosprawny nie znaczy nieszczęśliwy.

Reklama

We wrześniu będziemy przeżywali XII Tydzień Wychowania Katolickiego, w październiku XXII Dzień Papieski, a w listopadzie XIV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanych. Każdego miesiąca uczniowie na katechezie usłyszą o tym, czym żyje Kościół w Polsce i na świecie, ponieważ na każde z wydarzeń przygotowywane są katechezy okolicznościowe oraz materiały do wykorzystania w pracy duszpasterskiej w parafii.

Troska o katechizowanych wymaga nieustannego poszukiwania nowych rozwiązań. Co nas czeka w bieżącym roku katechetycznym?

W tym roku, obok zeszytu i podręcznika ucznia, pojawi się „Indeks uczestnika lekcji religii”. Został on wprowadzony decyzją bp. Piotra Sawczuka z dniem 1 września na terenie diecezji drohiczyńskiej. Będzie obowiązywał uczniów w szkołach podstawowych w klasach VII i VIII oraz we wszystkich klasach szkół ponadpodstawowych od pierwszego semestru roku szkolnego 2022/23. Indeks należy do ucznia i dokumentuje jego udział w szkolnej lekcji religii. Zawiera pisemne potwierdzenie obecności na zajęciach, a także ocenę z religii na koniec każdego semestru. Na prośbę władz kościelnych uczeń legitymuje się indeksem podczas wizyty duszpasterskiej, przygotowania do przyjęcia sakramentów w parafii, czy ubiegania się o zgodę na pełnienie funkcji rodzica chrzestnego i świadka bierzmowania. Indeks jest świadectwem troski ucznia o własną formację religijną.

Czego możemy sobie życzyć rozpoczynając kolejny rok pracy katechetycznej?

Zachęcam wszystkich do zawierzenia losów dzieci i młodzieży, a także ich rodziców, wychowawców, nauczycieli, katechetów i duszpasterzy Bożemu Miłosierdziu. Niech nasze osobiste doświadczenie spotkania z Jezusem Miłosiernym żyjącym w Kościele, uleczy naszą słabość i przezwycięży wszelkie zło, dając nam prawdziwą wiarę, niezachwianą nadzieję i doskonałą miłość.

Ks. kan. dr Krzysztof Mielnickiodpowiada za dzieło katechizacji na terenie diecezji drohiczyńskiej

2022-08-30 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O zadaniach katechetów w czasach niepewności

Życzę wam mądrości od tego samego Ducha, byście trafiali do tych, którzy nie są z Ducha, którym trzeba mówić cierpliwie o miłości Boga, o zbawieniu w Jezusie Chrystusie i o tym, że warto Jemu powierzyć życie i stawać się codziennie Jego uczniem – życzy biskup Roman Pindel katechetom w okolicznościowym nagraniu z okazji inauguracji Roku Katechetycznego 2020.

W internecie można obejrzeć nagranie biskupa, w którym kieruje słowo do katechetów z całej diecezji. Zauważa, że katecheci nieraz doświadczają tego, jak uczniowie z zainteresowaniem słuchają lekcji, katechez, ale też sporo jest uczniów, którzy nie interesują się tym, co mówią nauczyciele.

CZYTAJ DALEJ

Czas dla kobiet [Zaproszenie]

2022-11-28 19:58

Magdalena Pijewska/Archiwum Niedzieli

Czas kobiet dla kobiet nadchodzi. To już 10 grudnia u sióstr elżbietanek adwentowy dzień skupienia, na który są zaproszone wszystkie panie (te młodsze i starsze).

Ideę dnia skupienia zdradza na łamach „Niedzieli Wrocławskiej” s. Maria Czepiel CSSE. - Taki czas dla kobiet jest potrzebny samym paniom, ale także Kościołowi. Czas między nami kobietami, ale i z Jezusem, po to, abyśmy odkryły, jak jesteśmy piękne wewnętrznie i z pragnieniem, aby to nasze bogactwo stało się udziałem całego Kościoła - mówi s. Maria i dodaje: - Pan Bóg pragnie odnowy Kościoła, tak jak to uczynił od początku Jego istnienia, czyniąc kobiety zwiastunkami Jego Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Dynia nie tylko do ozdoby

2022-11-29 19:09

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Witold Hyla

ks. Witold Hyla

Tym razem ks. Witold Hyla, proboszcz parafii NMP Królowej Polski we Wrocławiu - Kleicinie proponuje czytelnikom Niedzieli Wrocławskiej potrawy z dyni.

Jesienią w naszych domach bardzo często pojawiają się dynie. Najczęściej wykorzystywane są one do dekoracji, ale przecież dynia jako warzywo jest przede wszystkim najlepsza do jedzenia. - Do naszej dyspozycji są różnego rodzaju dynie. Wśród nich także dynia Hokkaido, piżmowa, makaronowa i muszkatołowa, które możemy sami uprawiać w naszych ogródkach. Dynia jako warzywo ma wiele cennych składników pożytecznych dla naszego organizmu - zaznacza ks. Hyla.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję