Reklama

Niedziela Legnicka

Dwa wymiary pobożności

Modlimy się dzisiaj o łaski do świętych, ale mamy też ich naśladować. (…) To jest najważniejsze przesłanie, jakie zostawił nam św. Jacek – wasz patron – podkreślił bp Ignacy Dec.

Niedziela legnicka 36/2022, str. I

[ TEMATY ]

odpust parafialny

Ks. Waldemar Wesołowski

Tegorocznej uroczystości odpustowej przewodniczył biskup senior Ignacy Dec

Tegorocznej uroczystości odpustowej przewodniczył biskup senior Ignacy Dec

W dniu 16 sierpnia obchodziliśmy wspomnienie św. Jacka. To patronalny dzień parafii i sanktuarium św. Jacka w Legnicy, miejsca Wydarzenia Eucharystycznego o znamionach cudu. Uroczystości przewodniczył świdnicki biskup senior Ignacy Dec.

Wyróżnienie

– Jesteście parafią wyróżnioną w naszej ojczyźnie przez cud eucharystyczny, który tutaj się wydarzył. Trzeba być pokornie dumnym z tego faktu. To wydarzenie ma też swoje konsekwencje m.in. w adoracji wieczystej Najświętszego Sakramentu, jaka się odbywa. Pamiętajmy, że z Panem Bogiem powinno być nam zawsze dobrze – powiedział bp Dec, rozpoczynając Mszę św.

Pomóc w dotarciu do Jezusa

Na Eucharystię przybyli księża z Legnicy, siostry zakonne oraz rzesza wiernych. Biskup Dec w homilii wyjaśnił znaczenie odczytanej Liturgii Słowa, wspomniał o życiu i działalności św. Jacka oraz wskazał na zadania, jakie stoją przed katolikami naszych czasów.

W pierwszej części homilii przypomniał, że podobnie, jak prorocy, apostołowie, tak i my wszyscy mamy mieć świadomość naszego powołania. Naszym powołaniem jest głoszenie Słowa Bożego, pomaganie innym w dotarciu do Jezusa.

Przykład świętego

Druga część dotyczyła przesłania życia, jakie zostawił nam św. Jacek. Wraz ze swoim krewnym bł. Czesławem, byli prekursorami pojawienia się i rozwoju zakonu dominikanów w Polsce. Przyjęli habit dominikański od samego św. Dominika. Wskazał też na wydarzenia z życia św. Jacka, które ukazują nam jego przywiązanie do Eucharystii i Matki Bożej. – W czasie najazdu Mongołów, św. Jacek przebywał w Kijowie. Uciekając przed najazdem, nie pozostawił w ich rękach Najświętszego Sakramentu i figury Matki Bożej. O tym wydarzeniu mówi też legenda. To właśnie dlatego dziś postać św. Jacka jest przedstawiana z monstrancją i figurą Matki Bożej – mówił. To właśnie te dwa wymiary jego pobożności, są szczególnie naśladowane w sanktuarium legnickim.

Zadania na dziś

– Patrząc na życie i działalność św. Jacka, zastanawiamy się nad tym, jakie jest nasze powołanie życiowe, co możemy wziąć od św. Jacka, jako naszego patrona? – Bp Ignacy wskazał na ochronę Najświętszego Sakramentu przed znieważaniem oraz na kult Matki Bożej. – To są dwa wielkie skarby Kościoła. My dzisiaj modlimy się o łaski do świętych, ale mamy też ich naśladować. To jest dla nas wezwanie, byśmy dzisiaj byli katolikami eucharystycznymi i maryjnymi. To jest najważniejsze przesłanie, jakie zostawił nam św. Jacek – wasz patron – podkreślił.

Reklama

Z błogosławieństwem

Na zakończenie Mszy św. bp Ignacy poświęcił kłosy zbóż, na pamiątkę znaku, jakiego dokonał św. Jacek. Odbyła się też procesja eucharystyczna. Po modlitwie uczestnicy liturgii spotkali się na agapie przygotowanej przez proboszcza i parafian.

Uroczystość odpustową poprzedziło Triduum ku czci św. Jacka. W poniedziałek, 15 sierpnia, o godz. 20.30 na wałach nad Kaczawą przeszła maryjna procesja różańcowa, a we wtorek 16 sierpnia, po Mszy św. wieczornej odbyła się tradycyjna modlitwa nad Kaczawą w intencji uchronienia miasta przed klęskami żywiołowymi.

2022-08-30 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz ks. dr. Wacława Sochy

[ TEMATY ]

jubileusz kapłaństwa

odpust parafialny

Zręcin

archiwum parafii

ks. Wacław Socha

ks. Wacław Socha

W środę 24 czerwca 2020 r. świętowaliśmy w Zręcinie nie tylko Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela ale również 35. rocznicę święceń kapłańskich ks. Proboszcza dr. Wacława Sochy.

CZYTAJ DALEJ

Centrum Heschela KUL upamiętniło ofiary Akcji „Reinhardt”

2022-12-05 20:36

[ TEMATY ]

KUL

upamiętnienie

BP KUL

Podczas Akcji „Reinhardt” zginęło dwa miliony Żydów, tylko z powodu swojego pochodzenia. Musimy działać wspólnie, aby pamięć o tych wydarzeniach nie zaginęła. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Centrum Heschela. To bardzo ważna inicjatywa, symbol wzajemnego zaufania, dialogu i zrozumienia, a to jest dokładnie to, czego dziś potrzebujemy – powiedział ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne podczas upamiętnienia ofiar niemieckiej akcji „Reinhardt” w 80.. rocznicę jej rozpoczęcia. Wydarzenia w Lublinie zorganizowało Centrum Heschela KUL.

O tej wartości naszej wspólnej historii i misji związanej z jej przekazywaniem mówił również rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. Przypomniał, że wśród pierwszych ofiar niemieckiego terroru w Lublinie znaleźli się także wykładowcy KUL, w tym rektor uczelni ks. prof. Antoni Szymański. „Pamięć o tych wydarzeniach musi być podtrzymywana, szczególnie wśród młodych ludzi, także z wykorzystaniem nowym mediów i technologii komunikacji. To również zadanie Centrum Heschela KUL" – podkreślał ks. prof. Kalinowski.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: duchowny wyremontował w archidiecezji Burgos ponad 600 świątyń

2022-12-05 16:21

[ TEMATY ]

Kościół

kapłan

kapłan

Hiszpania

Karol Porwich/Niedziela

Ksiądz Fermín González samodzielnie wyremontował ponad 600 świątyń na terenie północnej Hiszpanii. Jak poinformował duchowny w rozmowie z telewizją Creo, zdecydowana większość tych prac została wykonana w kościołach usytuowanych na terenie archidiecezji Burgos.

68-letni ksiądz wyjaśnił, że w pracach remontowych pomagali mu zazwyczaj parafianie, a te głównie polegały na modernizacji zniszczonych dachów świątyń. Pracujący w hiszpańskiej archidiecezji kapłan wyjaśnił, że pierwsze remonty wykonywał przed 40 laty z powodu „pilnej konieczności” naprawy kościołów chylących się ku ruinie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję