Reklama

Niedziela Sosnowiecka

W podziękowaniu za plony

Tegoroczne diecezjalno-gminne dożynki odbyły się w Jerzmanowicach. Udział w nich wzięli mieszkańcy gminy oraz goście z diecezji sosnowieckiej i regionu.

Niedziela sosnowiecka 36/2022, str. III

[ TEMATY ]

dożynki

Mikołaj Wójtowicz

Bp Grzegorz Kaszak ze starostami dożynek Małgorzatą Kasprzyk-Muzyk i Konradem Gzylem

Bp Grzegorz Kaszak ze starostami dożynek Małgorzatą Kasprzyk-Muzyk i Konradem Gzylem

Gospodarzami dożynek byli pasterz Kościoła sosnowieckiego bp Grzegorz Kaszak i wójt gminy Jerzmanowice-Przeginia Tomasz Gwizdała, a starostami: Małgorzata Kasprzyk-Muzyk i Konrad Gzyl. W uroczystości wzięli udział m.in., wicemarszałek Senatu RP Marek Pęk, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Obrzędy dożynkowe rozpoczęły się od barwnego i widowiskowego przemarszu delegacji kół gospodyń wiejskich w strojach regionalnych z wieńcami sprzed kościoła parafialnego św. Bartłomieja w Jerzmanowicach na boisko sportowe. Wieńce oceniała komisja złożona z przedstawiciela diecezji sosnowieckiej, dyrektora Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu ks. kan. Michała Bordy, artystki plastyk, przedstawicielki Gminy Jerzmanowice-Przeginia Mado Kucharskiej oraz etnografki Małgorzaty Oleszkiewicz. Pierwsze miejsce przyznano KGW Sułoszowa II z nagrodą ufundowaną przez biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka. Drugie miejsce zdobył wieniec KGW Łazowianki z nagrodą wójta gminy Jerzmanowice-Przeginia Tomasza Gwizdały, a trzecie miejsce zdobyło KGW Rodaki z nagrodą ufundowaną przez ks. kan. Leszka Kołczyka, duszpasterza rolników diecezji sosnowieckiej.

Wieńce dożynkowe przygotowały także delegacje z Sączowa i Kosmolowa, oraz koła gospodyń wiejskich ze Strzegowej, Woli Kalinowskiej, Wielmoży, Jangrota, Zadroża, Przegini, Jerzmanowic, Racławic, Gotkowic, Sąspowa, Szklar, Czubrowic oraz Klub Seniora MOK Bukowno. – Nasz wieniec jest wykonany z czterech zbóż: pszenicy, owsa, żyta i jęczmienia. Mamy stylizowany kielich i chleb, który wypiekła jedna z koleżanek. Wszystko jest wykonane ze zboża, a częścią charakterystyczną naszego wieńca jest amarantus, pierwsze zboże, które człowiek 20 tys. lat temu zbierał i wypiekał z niego placki. Korona jest zrobiona z wrotyczu, bardzo potrzebnej na wsi rośliny – wyjaśniła przewodnicząca KGW z Przegini Barbara Mosurek.

Reklama

Na boisku szkolnym odbyła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka, który wygłosił też homilię. – Był taki prorok Amos, który w sposób szczególny odnosił się do uprawy ziemi. Pisał wprost, dlaczego przyszła klęska i człowiek, który się napracował na roli, nie może zbierać plonów. Jakie są tego przyczyny? – zapytał biskup. Jako odpowiedź na to pytanie zacytował fragment biblijnej Księgi Amosa: "To Ja sprowadziłem na was klęskę głodu we wszystkich waszych miastach i brak chleba we wszystkich waszych wioskach, aleście do Mnie nie powrócili – wyrocznia Pana. To Ja wstrzymałem dla was deszcz na trzy miesiące przed żniwami: (…) aleście do Mnie nie powrócili – wyrocznia Pana. Karałem was zwarzeniem i śniecią zbóż, liczne ogrody wasze i winnice, drzewa figowe i oliwki zjadła szarańcza; aleście do Mnie nie powrócili – wyrocznia Pana" (Am 4, 6-9).

W obecności zaproszonych gości odbyło się poświęcenie wieńców i przekazanie chleba przez starostów dożynek. Ponadto można było spróbować wypieków poszczególnych kół gospodyń wiejskich, a także zapoznać się z wystawą historycznych i współczesnych maszyn rolniczych. Gwiazdą wieczoru był Jacek Stachursky, który wystąpił z repertuarem swoich największych przebojów.

2022-08-30 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pszczelarskie dożynki

Niedziela bielsko-żywiecka 40/2019, str. 3

[ TEMATY ]

dożynki

PB

Nowy sztandar pszczelarzy został poświęcony

Nowy sztandar pszczelarzy został poświęcony

– Przychodzimy dziś z dziękczynieniem za pszczoły, pszczelarzy, przesłanie, jakie przekazują pszczoły, gdy na nie patrzymy, i za owoce ich pracy – powiedział bp Edward Białogłowski podczas 37. Ogólnopolskich Dni Pszczelarza w Bielsku-Białej

Msza św. celebrowana przez bp. Romana Pindla i bp. Edwarda Białogłowskiego w stolicy Podbeskidzia była religijnym akcentem pszczelarskiego dziękczynienia za plony. W modlitwie uczestniczyli przedstawiciele branży pszczelarskiej, delegaci i związkowcy struktur Polskiego Związku Pszczelarskiego, samorządowcy i politycy. Razem z duchownymi modlił się także bp diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Adrian Korczago.

CZYTAJ DALEJ

Sto czterdzieści jeden

Życzę sobie i wam, byśmy odkrywali księgi Ewangelii do naszych osobistych spotkań z Jezusem – mówił w homilii abp Wacław Depo.

Kurs lektorski w archidiecezji częstochowskiej miał swój finał 27 listopada w kościele Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Koncelebrowali m.in.: ks. Ryszard Selejdak, rektor WMSD w Częstochowie, ks. Paweł Wróbel, duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza w archidiecezji częstochowskiej, i ks. Michał Zimny, zastępca duszpasterza LSO.

CZYTAJ DALEJ

Andrzejkowy Bal Seniora

2022-11-29 17:21

[ TEMATY ]

Caritas

Zielona Góra

Parafia Ducha Świętego

Andrzejkowy Bal Seniora

ks. Rafał Witkowski

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zorganizował wieczorem 29 listopada 2022 r. z okazji Święta św. Andrzeja w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze „Andrzejkowy Bal Seniora”.

Jak mówi Sylwia Grzyb, Koordynator ds. Parafialnych Zespołów Caritas, idea wspólnego świętowania wzięła się stąd, iż w diecezji prężnie funkcjonuje kilkanaście Klubów Seniora, które chcą się wspólnie spotykać i działać. W Andrzejkowej Gali udział wzięli seniorzy z Klubów Seniora z zielonogórskich parafii: Ducha Świętego, Podwyższenia Krzyża Świętego, Matki Bożej Częstochowskiej i Miłosierdzia Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję