Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Na chwałę Bożą

– Jestem pełen podziwu i uznania, gdy patrzę na nową część waszego kościoła. Przepiękny jest ten dom Boga Wszechmogącego – powiedział bp Grzegorz Kaszak.

Niedziela sosnowiecka 36/2022, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Piotr Grzybowski

Liturgii przewodniczył bp Grzegorz Kaszak

Liturgii przewodniczył bp Grzegorz Kaszak

Jeszcze 50 lat temu w Osieku nie było ani kościoła, ani parafii, a miejscem kultu była drewniana kaplica. Dziś mieszkańcy mogą być dumni z parafii i ze wzniesionej świątyni, którą budowali na raty. Pierwsza została oddana do użytku w 1977 r., ale okazała się niewystarczająca. W 2007 r. ks. prob. Jan Radzik po rozmowach z parafianami doszedł do wniosku, że kościół trzeba rozbudować. W 2010 r. ruszyły prace budowlane, a 21 sierpnia br. bp Grzegorz Kaszak poświęcił nową część kościoła i monumentalną, 6-metrową figurę Matki Bożej w ołtarzu głównym.

Majestatyczna i wspaniała

Nowa, dobudowana część kościoła jest większa od istniejącej i wyróżnia ją kopuła dachowa. W naszej diecezji tylko dwa kościoły mają taki kształt dachu: kościół św. Maksymiliana Marii Kolbego w Dąbrowie Górniczej i właśnie świątynia Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Osieku.

W uroczystej Mszy św., podczas której bp Grzegorz Kaszak poświęcił mury świątyni i figurę Matki Bożej, oprócz licznie zgromadzonych mieszkańców Osieka, wzięli też udział wojewoda małopolski Łukasz Kmita i burmistrz Olkusza Roman Piaśnik. –Jestem pełen podziwu i uznania, gdy patrzę na tę nową część waszego kościoła – zauważył biskup. – Przepiękny jest ten dom Boga Wszechmogącego, który został przez was wybudowany. Ile to kosztowało trudu, poświęcenia, wyrzeczenia, zdrowia, zabiegania, jeden Pan Bóg tylko wie. Ale dzisiaj z dumą możecie powiedzieć: warto było, bo rzeczywiście ta świątynia jest majestatyczna, wspaniała, po prostu piękna. Gratuluję księdzu proboszczowi pomysłu, dziękuję wam, drodzy parafianie, bo to dzięki waszym ofiarom udało się wybudować przepiękną świątynię, dziękuję ofiarodawcom, sponsorom i budowlańcom – powiedział z uznaniem.

Projekt na lata

– Po 12 latach ciężkiej pracy w końcu możemy odetchnąć, choć nie możemy spocząć na laurach, bo do zrobienia jest jeszcze dużo – mówi ks. Jan Radzik, proboszcz osieckiej parafii. Przyznaje, że jego poprzednik, pierwszy proboszcz ks. Władysław Stępień już na etapie ustalania projektu przewidział, że w przyszłości kościół powinien być rozbudowany. Decyzja o rozbudowie zapadła w 2007 r. 7 lutego odbyło się zebranie założycielskie Komitetu Rozbudowy Kościoła pod przewodnictwem ks. Radzika. W skład komitetu weszli: Wiesława Wcisło, Apolinary Ćwięczek, Danek Ziarno, Wiktor Kluczewski, Zdzisław Solecki, Stanisław Wąs, Aleksander Kania, Zygmunt Solecki, Paweł Piasny i Wiesław Ziarno. Na przewodniczącego komitetu został wybrany Apolinary Ćwięczek.

Reklama

Pierwszą decyzja było podjęcie prac związanych z wykonaniem projektu architektonicznego nowej części kościoła. Wybór padł na firmę Form Studio z Katowic znanego architekta inż. Michała Kuczmińskiego, który specjalizuje się w projektowaniu obiektów sakralnych. – Po otrzymaniu projektu i uzyskaniu pozwolenia na budowę przystąpiliśmy do wyłonienia wykonawcy robót budowlanych. Wybraliśmy lokalną firmę Krzysztofa Kocjana. 22 sierpnia 2010 r. bp Grzegorz Kaszak poświęcił kamień węgielny i rozpoczęliśmy budowę murów, które do końca 2011 r. osiągnęły wysokość 8,6 m wraz z gzymsem i wieńcem zbrojonym, który zamykał ten etap – wyjaśnia ks. Radzik.

Zakończenie prac

Prace były kontynuowane w kolejnych latach. W styczniu 2014 r wyłoniono nowego wykonawcę dalszych prac budowlanych, którym została firma Arkadiusza Polakiewicza. W 2014 r. wykonano konstrukcję żelbetową pod główna kopułę, ramę pod wieżyczkę ośmiokątną, ośmiokąt klinkierowy wieżyczki oraz ramę żelbetową pod małą kopułę. W tym roku wykonano również projekt mocowania krzyża na kopule oraz projekt samego krzyża. W 2015 r. wybudowano dach kopuły głównej i kopuły mniejszej wraz z pokryciem. Na kolejne lata zaplanowano wykonanie instalacji odgromowej i częściowo elektrycznej oraz wykonanie dachów nad kaplicą boczną, nową zakrystią oraz dachu nad przewiązka, która łączy starą i nową część kościoła. Wykonanie dachów ukończono wiosna 2017 r. Wtedy też zaplanowano montaż okien w nowej części kościoła, wykonanie wewnętrznej instalacji elektrycznej oraz wytynkowanie wnętrza świątyni.

Reklama

Połączenie obydwu części kościoła nastąpiło w 2020 r. Wtedy też podjęto rozmowy odnośnie wykonania projektu wnętrza nowej części świątyni. Komitet Rozbudowy Kościoła wraz z księdzem proboszczem zdecydował powierzyć te prace znanym artystom Zofii i Stanisławowi Wywiołom. Na podstawie ich projektu wykonano granitową posadzkę oraz zrobiono i zamontowano drzwi zewnętrzne do nowej części świątyni.

W kolejnym, 2021 r. kontynuowano prace związane z wystrojem nowej części kościoła. W oparciu o pomysł ks. Radzika Zofia i Stanisław Wywiołowie opracowali projekt figury ołtarzowej, która przedstawia Matkę Bożą Królową Świata dającą Jezusa. Po zaakceptowaniu projektu wykonanie tego dzieła powierzono krakowskim artystom rzeźbiarzom Małgorzacie i Jackowi Pilchom.

2022-08-30 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nudzić się nie będziemy

Niedziela częstochowska 32/2022, str. IV-V

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Karol Porwich/Niedziela

Rozmówcy Niedzieli w parafialnej zakrystii

Rozmówcy Niedzieli w parafialnej zakrystii

Najważniejsze jest zbawienie ludzi, ważniejsze niż cieknący dach – mówi z duszpasterskim przekonaniem ks. Jakub Raczyński.

Funkcję administratora wspólnoty parafii św. Wawrzyńca w Borownie objął ks. Jakub Raczyński, młody kapłan związany z ruchem nowej ewangelizacji. Jakie owoce duchowe zrodzi połączenie szacownej tradycji, słusznych przyzwyczajeń ze świeżym spojrzeniem i pomysłami na prowadzenie wiernych drogą zbawienia? W rozmowie z Niedzielą ks. Jakub stwierdza, że parafie są do siebie podobne, bo tworzą je chrześcijanie, i jest przekonany, że dobre relacje z ludźmi buduje się wszędzie tak samo, czy będzie to miejska parafia akademicka, czy wiejska. – W pierwszą majową niedzielę, kiedy tu przyszedłem, łamałem się z wiernymi chlebem. Bardzo sobie cenię ten gest i to, że parafianie odpowiedzieli na moje zaproszenie. Kluczem do zbudowania dobrych relacji z ludźmi jest zawsze otwarte serce – podkreśla ksiądz administrator.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi o polskości - zbliża się Kongres Młodzieży Polonijnej

2022-11-29 15:10

Karol Porwich/Niedziela

Kongres Młodzieży Polonijnej odbędzie się 3 grudnia w formie online pod hasłem: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wezmą w nim udział młodzi ludzie mieszkający poza granicami kraju, m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii i USA.

Do wzięcia udziału w Kongresie zachęca delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. „Pokażemy piękne postaci patriotów, Polek, które służyły ojczyźnie. To Natalia Tułasiewicz i Wanda Malczewska. Będą świadectwa młodych, którzy żyją poza granicami Polski, a czują się i są Polakami. Będziemy śpiewać, modlić się, także za ojczyznę” – informuje bp Turzyński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję