Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Święty jezuita oczami dzieci

Na konkurs wpłynęło blisko czterysta prac z ponad stu szkół, przedszkoli i placówek kulturalno-oświatowych z 18 krajów.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 36/2022, str. IV

[ TEMATY ]

św. Ignacy Loyola

Baza organizatorów konkursu

Epherem Idossa Belina, Etiopia

Epherem Idossa Belina, Etiopia

Przełożony generalny jezuitów o. Arturo Sosa podczas zakończenia Roku Jubileuszowego św. Ignacego, w Loyoli, 31 lipca podczas homilii powiedział: „Nasza teraźniejszość jest tak złożona, jak za czasów Ignacego Loyoli. Jeśli wraz z nawróceniem się tutaj, w Loyoli, rozpoczęło się dla niego – św. Ignacego – nowe życie, dzisiaj, ponownie w Loyoli, każdy z nas jest zaproszony do rozpoczęcia nowego życia, życia naznaczonego zaangażowaniem i hojnością w służbie bliźnim”. Święty Ignacy jest postacią bardzo ważną w historii i duchowości Kościoła, dlatego warto młode pokolenie katolików z nim zapoznać. Okazją do tego był konkurs zorganizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową im. Bolesława Krzywoustego w Wolinie. Współorganizatorami wydarzenia byli: Gmina Wolin, Wydział Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej, parafia rzymskokatolicka św. Mikołaja Biskupa w Wolinie, prowincja Wielkopolsko-Mazowiecka Towarzystwa Jezusowego oraz Biblioteka Publiczna Gminy Wolin.

Konkurs rozpoczął się w 400. rocznicę kanonizacji 12 marca br., natomiast zakończył we wspomnienie św. Ignacego Loyoli i równocześnie na zakończenie roku jubileuszowego 31 lipca. Na konkurs wpłynęły 384 prace, które zostały podzielone na siedem kategorii. W konkursie wzięło udział ponad sto szkół, przedszkoli i placówek kulturalno-oświatowych, a opiekę nad uczniami podjęło ponad stu nauczycieli.

Oprócz prac z Polski wpłynęły prace z: Boliwii, Chorwacji, Czech, Etiopii, Filipin, Francji, Indii, Irlandii, Kazachstanu, Kirgistanu, Litwy, Myanmaru, Niemiec, Norwegii, Rwandy, Ukrainy, Węgier, Włoch.

Patronat nad wydarzeniem objęli: Przemysław Czarnek, minister Edukacji i Nauki, Janusz Kotański, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, Magdalena Zarębska-Kulesza, Zachodniopomorski Kurator Oświaty, abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, o. Zbigniew Leczkowski jezuita, przełożony Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego.

Reklama

Patronat medialny nad konkursem objęli: Mały Gość Niedzielny, Radio Plus Szczecin, Niedziela z dodatkiem Kościół nad Odrą i Bałtykiem.

Partnerami konkursu byli: Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej oraz Wojciech Skorupa.

Po posiedzeniu komisji konkursowej w składzie: dr hab. Bożena Kuklińska prof. KUL, Katedra Badań nad Sztuką od Starożytności do Współczesności, Instytut Nauk o Sztuce, Wydział Nauk Humanistycznych, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Magdalena Stróżek, plastyk, historyk sztuki, ks. dr hab. Grzegorz Wejman, prof. US, Katedra Teologii Biblijnej i Historii Kościoła, Wydział Teologiczny, Uniwersytet Szczeciński, o. Wojciech Żmudziński jezuita, socjusz przełożonego Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego.

Po obradach komisja ustaliła następujące wyniki z podziałem na wszystkie kategorie:

kategoria A

I. Agustiina Noriega Callisaya, Boliwia

II. Helena Wójciak, Rabka-Zdrój

III. Clare Ihgee, MCA Myanmar

kategoria B

I. Amelija Baronaite, Litwa

II. Anabella Esprella Salta, Boliwia

III. Jakub Ikwanty, ZSP Dys

kategoria C

I. Blanka Inglot, Głogów Małopolski

II. Liliana Łuniewska, Milanówek

Genina Fatima, MCA Myanmar

III. Ema Civaite, Litwa

kategoria D

I. Elizabeth Simone Requioma, Filipiny

II. Monika Szklarska, Częstochowa

III. Aleksander Vieuxmaire, Warszawa

kategoria E

I. Julia Kasprzykowska, Tarnobrzeg

II. Jessica Joy, Indie

Fernanda Caceres, Boliwia

III. Olga Szmiłyk, Łódź

kategoria F

I. Aaron Alejandro Philco Millan, Boliwia

Joaquin Alberto Schiappapietra Villca, Boliwia

II. Carla Elizabeth Vaidivia, Boliwia

Kragaites Pijos, Litwa

III. Egle Liseckaite, Litwa

Vanesa Stulgyte, Litwa

kategoria G

Reklama

I. Mateusz Pietrzak, Częstochowa

II. Julia Kurasz, Rzeszów

III. Julia Pasemko, Częstochowa

Maja Pasemko, Częstochowa

Nagroda abp. Andrzeja Dzięgi przyznana została Justynie Zarembie, SPSM Białystok. Nagrodę o. Zbigniewa Leczkowskiego otrzymała Elizabeth Simone Requioma, Sacred Heart School – Ateneo de Cebu, Filipiny; wyróżnienia otrzymali: Lena Andryszczyk, SP 44 Szczecin i Eric Tashbulatov, PSKO Kirgistan. Nagrodę Ewy Grzybowskiej otrzymała Andżelika Szubarga, PSP Koniewo; ks. kan. Leszka Koniecznego: Carmen Mencarini, Perrugia, Włochy; Joanny Kleszcz, Wadim Kulbach Kamyszenka, Kazachstan; Agnieszki Peplińskiej-Kot: Maja Rosprzak, SP 4 Mikołów.

Słowa do uczestników konkursu skierował przełożony prowincjalny o. Zbigniew Leczkowski: – Drodzy uczestnicy międzynarodowego konkursu plastycznego, który z okazji Roku Ignacjańskiego nosił tytuł „Św. Ignacy Loyola oczami dzieci i młodzieży”. Od 16 maja 2021 do 31 lipca 2022 r. upamiętnialiśmy na całym świecie 500-lecie nawrócenia założyciela zakonu, do którego dzisiaj należy ponad 14 tys. mężczyzn gotowych naśladować św. Ignacego, kochając i służąc ludziom na większą chwałę Bożą. Jestem Wam bardzo wdzięczny, że uczciliście tę wybitną postać w tak piękny, twórczy sposób. Gratuluję tym, których prace zostały nagrodzone i zachęcam Was wszystkich, abyście nadal rozwijali talenty, które otrzymaliście od Boga. Niech św. Ignacy dalej Was inspiruje i wstawia się za Wami.

Słowa podziękowań skierował także ks. kan. Leszek Konieczny: – Życie świętych, ich przykład, dodaje nam sił w codziennym trudzie zdobywania świętości, a ten święty w młodości upatrujący sławy w próżnej chwale przy spotkaniu z Chrystusem, stał się żołnierzem walczącym miłością, oddany całym sobą, by pomnożyć Chwałę Bożą (…). Niech poznanie życia tego świętego będzie dla uczestników konkursu inspiracją, by każdy z nas w swoim środowisku służył talentami swojego życia na większa chwałę Bożą.

Gratulujemy nagrodzonym oraz wszystkim uczestnikom konkursu. Dziękujemy wszystkim duszpasterzom, nauczycielom i rodzicom za pomoc uczniom w przygotowaniu prac.

2022-08-30 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczyna się Jubileuszowy Rok Ignacjański: „W Chrystusie ujrzeć wszystko na nowo”.

[ TEMATY ]

św. Ignacy Loyola

ignatianum.edu.pl

Już 16 maja o godz. 13:00, w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli na warszawskim Mokotowie rozpoczną się uroczystości inaugurujące Jubileuszowy Rok Ignacjański, który w Towarzystwie Jezusowym na całym świecie potrwa od 20 maja 2021 do 31 lipca 2022 roku.

Hasło Roku Ignacjańskiego brzmi: „W Chrystusie ujrzeć wszystko na nowo”.Jezuici i wszyscy, którym bliska jest duchowość ignacjańska, będą w tym czasie świętowali 500-lecie nawrócenia św. Ignacego (20 maja 1521) oraz 400-lecie jego kanonizacji (12 marca 1622).

CZYTAJ DALEJ

Psychiatra: depresja będzie wkrótce najpoważniejszym problemem społecznym

2022-12-05 08:23

[ TEMATY ]

depresja

Adobe.Stock

Ocenia się, że najpoważniejszym problemem społecznym na świecie będzie niebawem depresja – powiedział PAP psychiatra Jacek Koprowicz, kierownik Przychodni Zdrowia Psychicznego w Centralnym Szpitalu MSWiA w Warszawie.

Psychiatra podkreślił, że depresja bez wątpienie jest już poważną chorobą cywilizacyjną. „Jest to jeden z głównych czynników inwalidyzujących społeczeństwo, nie tylko w Polsce, ale na całym globie” – podkreślił Koprowicz.

CZYTAJ DALEJ

UE/ Minister Adamczyk w Brukseli: Via Carpatia i CPK wpisane do sieci głównych szlaków komunikacyjnych Unii

2022-12-05 17:33

[ TEMATY ]

Bruksela

Via Carpatia

Andrzej Adamczyk/Twitter

Via Carpatia i Centralny Port Komunikacyjny zostały wpisane do sieci bazowej Transeuropejska Sieć Transportowa (TEN-T), czyli sieci głównych szlaków komunikacyjnych w UE - powiedział w poniedziałek w Brukseli minister infrastruktury Andrzej Adamczyk po spotkaniu unijnych ministrów odpowiedzialnych w swoich rządach za kwestie transportu.

"Dzisiaj bardzo ważny dzień dla Polski. Można powiedzieć wprost: nastąpiło zwieńczenie wieloletnich starań, których celem było wpisanie głównych korytarzy komunikacyjnych, szczególnie tych na wschodzie Polski, do sieci bazowej TEN-T - sieci głównych szlaków komunikacyjnych w Unii Europejskiej" - powiedział Adamczyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję