Reklama

Głos z Torunia

Ziemia i chleb to skarb

Dożynki są znakiem i tradycją, która przypomina, co jest najważniejsze w naszym życiu – mówił bp Wiesław Śmigiel podczas dożynek w Radzyniu Chełmińskim.

Niedziela toruńska 36/2022, str. IV

[ TEMATY ]

dożynki

Aleksandra Wojdyło

Starości dożynek przekazują chleb

Starości dożynek przekazują chleb

Najlepsze kłosy zbóż, najpiękniejsze wieńce misternie uplecione, pierwszy chleb z nowej mąki – zawsze były przynoszone do świątyń, aby podziękować Bogu za opiekę, prosząc jednocześnie, by nikomu nie zabrakło powszedniego chleba.

Gospodarzami tegorocznych diecezjalno-powiatowo-miejsko-gminnych dożynek odbywających się 21 sierpnia w Radzyniu Chełmińskim byli: ks. kan. Zbigniew Gański – diecezjalny duszpasterz rolników, Adam Olejnik – starosta grudziądzki, Krzysztof Chodubski – burmistrz miasta i gminy Radzyń Chełmiński oraz ks. kan. Wojciech Rychert – proboszcz parafii św. Anny w Radzyniu.

Wszystko jest darem

W średniowiecznej świątyni zgromadzili się rolnicy, aby po żniwach podziękować Bogu za plony pól, sadów, ogrodów i pasiek. Słowa powitania do kapłanów, przedstawicieli władz państwowych, parlamentarnych, samorządowych, organizacji rolniczych, stowarzyszeń oraz mieszkańców miast i wsi skierował proboszcz miejsca ks. kan. Wojciech Rychert, podkreślając, że wszystko, co mamy jest darem Boga, więc Jemu należne jest nasze pierwsze dziękczynienie.

Mszy św. dożynkowej przewodniczył bp Wiesław Śmigiel. Dziękczynienie składali także duszpasterze rolników. Wśród wiernych obecni byli: doradca Prezydenta RP ds. rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, senator Ryszard Bober, poseł Zbigniew Sosnowski, wójtowie i burmistrzowie powiatu grudziądzkiego, przedstawiciele ośrodka doradztwa rolniczego, organizacji rolniczych, kół gospodyń wiejskich, członkowie duszpasterstwa rolników i Bractwa św. Izydora oraz mieszkańcy miast i wsi, którzy rozumieją, że za chleb – dzieło Boga i człowieka – należne jest nasze podziękowanie.

Po przestawieniu sylwetek starostów dożynkowych nastąpiło uroczyste przekazanie chleba na ręce bp. Wiesława, który odmówiwszy słowa modlitwy, przekazał bochny na ręce przedstawicieli władz samorządowych do sprawiedliwego podziału wśród mieszkańców. Starostami diecezjalno-powiatowymi byli Justyna i Marek Płatkowie z Grudziądza, gminę Radzyń reprezentowali Elżbieta i Szymon Cichoccy z Rywałdu, natomiast starostami ekologicznych dożynek byli Justyna i Mariusz Szady ze Szczepanek k. Jabłonowa.

Reklama

Prawdziwe bogactwo

– Właściwa hierarchia to Bóg na pierwszym miejscu, jako Pan ziemi, a zaraz po Nim, sprawiedliwość, uczciwość, pobożność, wiara, miłość, łagodność, wytrwanie, dzielenie się z innymi – mówił w homilii bp Wiesław. Podkreślił, że należnym jest dziękowanie za plony i wyrażanie wdzięczności także wobec ludzi, którzy troszczą się o ziemię, by przynosiła owoce. Zwrócił także uwagę na to, że Bóg jest zawsze z nami i obficie udziela nam swojego błogosławieństwa, jednak oprócz zabiegania o chleb codzienny, powinniśmy bogacić się w dobre czyny. Porównał nas samych i nasze sumienie z polem uprawnym, o które należy także dbać i w miłości Chrystusa wzrastać, „by serce było piękne dla Pana”. W dalszej części bp Wiesław mówił o potrzebie bycia autentycznym uczniem Chrystusa i – pomimo wymagającej drogi – stania po stronie prawdy, dobra, autentyczności i uczciwości. Przywołując przykłady z Biblii dotyczące znaczenia ziemi, kaznodzieja podkreślał, że jest ona wartością, którą otrzymaliśmy w darze od Pana Boga wraz z życiem i wolnością. – Chleb jest owocem ziemi, więc ziemia i chleb to skarb, któremu należny jest nasz szacunek i troska – podkreślił. Zachęcił na koniec do dzielenia się chlebem ze wszystkimi potrzebującymi.

Troska o ziemię

Rolnicy w darze dziękczynienia na ołtarzu Pana złożyli wypracowane własnymi dłońmi dary ziemi, ogrodów i sadów. Diecezjalny duszpasterz rolników, ks. kan. Zbigniew Gański, dziękując rolnikom za całoroczną pracę, a duszpasterzom za opiekę duchową nad nimi, zaprosił tradycyjnie do ogólnopolskiego dziękczynienia za plony na Jasną Górę. – Za pośrednictwem Matki Bożej dziękujemy Bogu za miniony rok, pełen troski o ojczystą wieś i o polską ziemię. Dziękujemy, że Bóg dał siłę naszym dłoniom, byśmy z odpowiedzialnością i szczerą ochotą podejmowali trud uprawy ziemi – wypowiedziała słowa modlitwy rolnika starościna Justyna Płatek.

Reklama

Na zakończenie Mszy św. bp Wiesław pobłogosławił wieńce dożynkowe, symbol pracy rolnika oraz obfitości Bożego błogosławieństwa. Liturgię uświetnili – chór Cantores Graudentes z Grudziądza oraz orkiestra dęta z Chełmna.

Po Mszy św., z uwagi na ulewny deszcz, nie odbył się tradycyjny przemarsz dożynkowego korowodu z wieńcami z kościoła na Plac Zamkowy. Deszcz dla rolnika jest także znakiem błogosławieństwa, więc i ten symbol w darze dożynkowego święta przyjęto z pokorą. Po przerwie rozpoczęła się druga część dożynek, z przemówieniami gości. Nagrodzeni zostali również ludowi wystawcy oraz autorzy wieńców. Dożynkowy dzień zakończył się tradycyjnie koncertem i zabawą przy muzyce w ciekawej scenerii ruin radzyńskiego zamku.

2022-08-30 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dożynki parafialne w Ożarowie

Zakończone żniwa, czas zbierania tego, co zostało posiane i wydało owoce, stały się powodem do radosnego świętowania i wyrażenia wdzięczności Bogu za tegoroczne plony. Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się pod Domem Ludowo – Strażackim gdzie na przyjście księdza proboszcza, Sylwestra Rasztara, oczekiwały członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z pięknym, własnoręcznie wykonanym wieńcem dożynkowym, starostowie dożynek z bochenkiem chleba upieczonym z tegorocznego ziarna oraz misą tegorocznych owoców i warzyw, orkiestra dęta z Ożarowa i Słupska, przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Ożarowie, poczty sztandarowe Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotniczej Straży Pożarnej, Zespołu Szkoły i Przedszkola w Ożarowie, oraz członkowie Zespołu Śpiewaczo - Obrzędowego. Tu ksiądz proboszcz, przed przejściem do kościoła, poświęcił wieniec dożynkowy, chleb i owoce.

Poświęcenie wieńca, chleba i owoców to początek radosnego świętowania. Korowód dożynkowy z księdzem proboszczem na czele udał się do kościoła, gdzie w intencji rolników była sprawowana Eucharystia. Przed ołtarzem ustawiono wieniec dożynkowy, a na stole ofiarnym chleb i owoce, które uświęcone modlitwą zostały uroczyście poświęcone.

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe opowieści o przodkach Mesjasza

2022-11-28 14:49

[ TEMATY ]

Biblia

"Od Abrahama do Jezusa" to seria krótkich filmików, w których bp Piotr Przyborek opowiada o przodkach Mesjasza ujętych przez św. Mateusza w pierwszym rozdziale Ewangelii.

CZYTAJ DALEJ

Belgijscy biskupi po wizycie ad limina: doceniono nasze doświadczenia

2022-11-29 14:32

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Belgijscy biskupi spotkali się w Watykanie z dobrym przyjęciem i zrozumieniem. Co więcej, prefekt jednej z dykasterii przyznał nawet, że Stolica Apostolska uczy się od Kościoła w Belgii. Wskazuje na to w rozmowie z Radiem Watykańskim biskup diecezji Liège. Tamtejszy episkopat przebywał w Rzymie z wizytą ad limina, pierwszą od 12 lat. Biskupi zostali przyjęci przez Papieża na trwającej ponad dwie godziny audiencji. Zorganizowano też dla nich spotkanie z szefami różnych dykasterii.

Bp Jean-Pierre Delville przyznał, że biskupi zabiegali w Watykanie o dopuszczanie kobiet do diakonatu oraz o możliwość wyświęcania na kapłanów żonatych mężczyzn. Zachwalali też belgijski model relacji państwo-Kościół. Ich zdaniem to dzięki ingerencji państwa i ustanowieniu parlamentarnej komisji Kościół uporał się z problemem nadużyć seksualnych. Ordynariusz Liège zauważa, że w Belgii plaga ta miała wyraźne ramy czasowe. Dotyczyła zasadniczo ostatnich 40 lat minionego stulecia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję