Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Obdarowany najlepszą cząstką

W nieludzkim świecie obozowej egzystencji niósł współwięźniom pokój – powiedział bp Mariusz Leszczyński o bł. ks. Stefanie Wincentym Frelichowskim.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 36/2022, str. I

[ TEMATY ]

bł. ks. Stefan Frelichowski

Barbara Stadnicka

Relikwie przynieśli przedstawiciele harcerzy

Relikwie przynieśli przedstawiciele harcerzy

Podczas uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji zamojsko-lubaczowskiej wprowadzono relikwie bł. ks. Frelichowskiego do kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Strzyżowie.

Relikwie błogosławionego, patrona polskich harcerzy, znalazły się w Strzyżowie dzięki inicjatywie pisarza i historyka z Torunia Zbigniewa Grochowskiego. Wspólne rozmowy autora książki pt. Błogosławiony ksiądz, podharcmistrz Stefan Wincenty Frelichowski – 410 zadań i rozwiązań z ks. Bogdanem Bejgierem o osobie harcerza i kapłana oraz determinacja w dążeniu do jak najszerszego spopularyzowania tak wybitnej postaci – znalazły swój finał w decyzji o sprowadzeniu relikwii błogosławionego do Strzyżowa. Proboszcz uznał, że jest to szansa na wzbogacenie życia duchowego harcerzy nie tylko w Strzyżowie i okolicy, ale także w regionie.

Uroczystość poprzedziły rozmaite przygotowania. Proboszcz ufundował piękny relikwiarz, który został wykonany przez artystę metaloplastyka z Hrubieszowa Sławomira Migasa. Biskup Wiesław Śmigiel z diecezji toruńskiej oficjalnie przekazał relikwie do Strzyżowa. Zaproszeni zostali m.in. bp Mariusz Leszczyński oraz paZbigniew Grochowski z rodziną. Niezwykle ważnym akcentem była również obecność zuchów i harcerzy z Horodła, Strzyżowa, Husynnego, Uchań i Hrubieszowa wraz z opiekunami.

Błogosławiony, który fascynuje

Zbigniew Grochowski przed Mszą św. w krótkim wykładzie zaprezentował postać heroicznego kapłana, więźnia, męczennika niemieckich obozów koncentracyjnych. Opowiedział o swojej fascynacji osobą bł. ks. Frelichowskiego a także o bliskiej znajomości z rodziną niezwykłego księdza, najmłodszą siostrą Marcjanną Jaczkowską i jej synami Krzysztofem i Zygmuntem. Harcerze i zebrani w kościele mieli niepowtarzalną okazję usłyszeć opowieść człowieka, który rozmawiał z siostrą Marcjanną, z osobami, które poznały współwięźniów z obozu w Dachau, który odwiedzał miejsca, gdzie uczył się, pracował i posługiwał jako wikariusz przyszły błogosławiony.

Reklama

Ofiara aż po męczeństwo

,,Przez krzyż cierpień i życia szarego – Chrystusem do chwały Zmartwychwstania” – takim profetycznym mottem opatrzył swój obrazek prymicyjny ks. Frelichowski. Zaledwie dwa lata później, w 1939 r., wybuchła wojna i młody ksiądz został dwukrotnie aresztowany, osadzony najpierw w więzieniu w Toruniu, a na początku 1940 r. przeniesiony do obozu pracy w Gdańsku, by już po miesiącu trafić do obozu koncentracyjnego w Stutthofie. W kwietniu został przewieziony do obozu w Sachsenhausen, w grudniu – do Dachau i tu pozostał aż do końca swoich dni. Umarł zarażony tyfusem 23 lutego 1945 r. w opinii świętości. Współwięzień, student medycyny, jakby przeczuwając wyniesienie księdza na ołtarze, z wapna wykonał jego pośmiertną maskę, a także wyjął z palca cząstkę kości.

Pokój w nieludzkim świecie

Podczas Eucharystii bp Mariusz Leszczyński w wygłoszonej homilii nawiązując do Ewangelii, mówił o paradoksie życia księdza męczennika, który w nieludzkim świecie obozowej egzystencji ,,rzucał chrystusowy ogień”, niosąc współwięźniom pokój. Wniesione przez harcerzy relikwie podczas procesji z darami zostały poświęcone przez biskupa.

Na zakończenie ks. Bogdan Bejgier poinformował o przekazanych przez Zbigniewa Grochowskiego portretach błogosławionego. Portret olejny został ufundowany przez pana Grochowskiego i jego rodzinę ze Strzyżowa, Horodła i Torunia, natomiast dwa pozostałe to reprodukcje podarowane przez siostrzeńców błogosławionego – braci Zygmunta i Krzysztofa Jaczkowskich.

2022-08-30 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkania ze świętym

Niedziela toruńska 11/2021, str. VII

[ TEMATY ]

bł. ks. Stefan Frelichowski

Renata Czerwińska

Diakon stały Waldemar Rozynkowski podzielił się świadectwem przyjaźni z ks. Wickiem

Diakon stały Waldemar Rozynkowski podzielił się świadectwem przyjaźni z ks. Wickiem

Przeglądaniu albumów rodzinnych razem z dziećmi towarzyszy nieraz grad pytań: „A kto to? A jaki był?…”. Podobnie się dzieje, kiedy postanawiamy zaprzyjaźnić się ze świętymi.

Relacja z nimi często zaczyna się od niezapisanych świadectw, przekazywanych przez przyjaciół i znajomych, dopiero potem sięgamy po pozycje książkowe czy filmy. Zaintrygowani postawą przyjaciela Boga, chcemy dowiedzieć się nie tylko o cudach za jego wstawiennictwem, ale o tym, jaki był, jak radził sobie w codzienności, poznać jego słowa.

CZYTAJ DALEJ

Świadczyć życiem

Niedziela Ogólnopolska 4/2001

Autorstwa President's Secretariat (GODL-India), GODL-India, https://commons.wikimedia.org

Lapierre ciągle podróżował: jeżeli nie przebywał w Indiach, odwiedza inne kraje, w których działały wspierające jego fundację koła i związki. Nie należy się temu dziwić - na prowadzenie działalności charytatywnej potrzebował ok. 500 tys. dolarów rocznie, a pochodzą one jedynie z praw autorskich za książki i z darów. Dlatego Dominique, który czuł się za wszystko odpowiedzialny, nigdy nie ma czasu. Dominique Lapierre zmarł 4 grudnia 2022 r. Przypominamy archiwalny wywiad Włodzimierza Rędziocha ze znanym francuskim pisarzem i działaczem społecznym.

CZYTAJ DALEJ

Polska jest piękna! Czyli... 4 pory roku w naszych rodzimych lasach

2022-12-05 15:22

[ TEMATY ]

Lasy Państwowe

Adobe Stock

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku we współpracy z "Niedzielą" zaprasza do wycieczki w przepiękne rejony Polski! Odwiedźcie razem z nami polskie lasy, zobaczcie, jak prezentują się nie tylko późną jesienią czy wczesną zimą, ale i w lato i na wiosnę!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję