Reklama

Polska

Bp Nitkiewicz: Eucharystia odpowiedzią na naszą potrzebę miłości

Procesja eucharystyczna jest odpowiedzią na naszą potrzebę miłości – powiedział bp Krzysztof Nitkiewicz podczas uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej w Sandomierzu. W procesji Bożego Ciała do czterech ołtarzy wzięły udział tłumy mieszkańców i turystów.

[ TEMATY ]

bp Krzysztof Nitkiewicz

Bożena Sztajner/Niedziela

Podczas ostatniej procesyjnej stacji biskup sandomierski zwracając się do wiernych wskazał na Eucharystię jako szkołę miłości i znak rozpoznawalny każdego chrześcijanina.

- Procesja eucharystyczna jest odpowiedzią Chrystusa, Który do końca nas umiłował, dla nas umarł i zmartwychwstał, pozostał wśród nas w Eucharystii pod postaciami chleba wina. Nie ma większej miłości ! Dlatego nasza procesja miała przede wszystkim charakter dziękczynny – mówił biskup.

– Jak co roku wędrowaliśmy razem w procesji eucharystycznej. Byliśmy blisko siebie, patrzyliśmy na Chrystusa niesionego w monstrancji i na siebie nawzajem. Nasze spojrzenia spotykały się po wielokroć. Każdy z nas potrzebuje miłości, potrzebuje kochającej, bliskiej mu osoby. Głód miłości nosimy w sobie od dzieciństwa, kiedy nie rozstawaliśmy się z naszą matką. Dlatego boleśnie przeżywamy zdrady i obojętność, szczególnie jeżeli na kogoś liczyliśmy – podkreślił bp Nitkiewicz.

Zdaniem ordynariusza, Eucharystia jest jednocześnie szkołą miłości dla rodzin i dla osób żyjących samotnie, dla świeckich, duchownych, dla polityków, dla starszych i młodych.

- Wszyscy powtarzamy wielokrotnie słowo „miłość”, wyznajemy ją, zapewniamy o niej, ale żeby ta miłość była prawdziwa, pełna, musi wzorować się na miłości Chrystusa. Taka miłość powinna być znakiem rozpoznawczym każdego chrześcijanina, każdego z nas, bez względu na sympatie polityczne i światopogląd, bez względu na ambicje i osobiste plany. Musimy do niej dorastać. Musimy leczyć się z egoizmu, podłości i znieczulicy – wskazywał biskup.

Na zakończenie hierarcha zaapelował, by stale uczyć miłości od Chrystusa eucharystycznego. - Mówi przysłowie, że „zgoda buduje, niezgoda rujnuje”. To prawda, ale prawdziwa miłość uzdalnia do jeszcze większych rzeczy. Uczmy się jej od Chrystusa eucharystycznego – wezwał bp Nitkiewicz.

Reklama

Sandomierska uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej rozpoczęła się w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz w asyście sandomierskich kapłanów.

Podczas homilii ks. Michał Grochowina wskazał na Eucharystię jako źródło miłości, która może uleczyć duchowe braki człowieka.

- Słowem, które określa dzisiejszą uroczystość jest miłość. Nie jest to miłość z reklamy, przelotna i przemijająca, lecz odwieczna miłość, którą Bóg ukochał każdego z nas. Tylko słowo miłość może wytłumaczyć tajemnicę w której Syn Boży oddaje się w nasze ręce i jest nam tak bliski że ukrywa się w małej kruszynie chleba. Ta Boża miłość może nas przemienić jeśli zrobimy jej miejsce w naszym sercu – podkreślał kaznodzieja. Po Eucharystii tłumy mieszkańców przeszły głównymi ulicami miasta w procesji z Chrystusem Eucharystycznym, zatrzymując się przy tradycyjnych czterech ołtarzach, które swoim wystrojem odnosiły się do tajemnicy sakramentu Eucharystii w której Chrystus pozostaje z nami.

W wielkiej manifestacji wiary wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, kapłani, siostry zakonne, alumni sandomierskiego seminarium, służby mundurowe, Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, przedstawiciele rzemiosła i uczelni sandomierskich, członkowie wspólnot parafialnych, dzieci pierwszokomunijne. Uroczystości Bożego Ciała uświetnił swoim śpiewem Chór Katedralny, prowadząc śpiew liturgiczny i przy ołtarzach eucharystycznych.

Procesja zakończyła się przy budynku sandomierskiego seminarium błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.

2015-06-04 15:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Nitkiewicz: rodzina jest podstawą życia religijnego i społecznego

[ TEMATY ]

rodzina

bp Krzysztof Nitkiewicz

Archiwum

Rodzina jest podstawą życia religijnego i społecznego – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz podczas Diecezjalnej Pielgrzymki Rodzin, która miała miejsce 26 czerwca w Klimontowie.

Okazją do diecezjalnego spotkania się małżonków wraz dziećmi w kościele stacyjnym św. Józefa jest obchodzony Rok Świętego Józefa. Punktem centralnym pielgrzymki była uroczysta Msza święta sprawowana pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza.

CZYTAJ DALEJ

Wypatrzeni przez Maryję - Dzień Życia Konsekrowanego na Jasnej Górze

2023-02-02 10:05

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Adobe Stock

Jasna Góra to dla wielu osób konsekrowanych miejsce ich powołania, dziękczynienia i zawierzenia swej służby Bogu na wzór Maryi. W obchodzony dziś Światowy Dzień Życia Konsekrowanego także tutaj trwa modlitwa pielgrzymów za siostry, ojców, braci i świeckich żyjących według rad ewangelicznych.

- Mamy w sercu Kościoła, na jego zapleczu takie osoby, które poświęcają swoje życie. Nie zakładają domów, nie robią kariery, żyją w czystości, ubóstwie i pokorze, ale podejmują wiele dzieł miłosierdzia i są takimi prostymi osobami, ale z wielkim duchowym zapleczem - tak o osobach konsekrowanych mówił w rozmowie z @JasnaGóraNews bp Andrzej Przybylski delegat Komisji Episkopatu Polski ds. powołań.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: w ramach przygotowań do ŚDM biskup i młodzież z Porto zasadzili 150 drzew

2023-02-02 18:28

[ TEMATY ]

ŚDM Lizbona

facebook.com/sandomierzSDM

W związku z przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży ordynariusz diecezji Porto biskup Manuel Linda oraz portugalska młodzież zasadzili w aglomeracji tego miasta 150 drzew. Większość uczestników wydarzenia stanowili harcerze oraz członkowie komitetu przygotowań do ŚDM w tej diecezji. Podczas prowadzonych na terenie lokalnych parków zasadzeń drzew obecni byli też przedstawiciele ratusza miasta Porto, w tym m.in. zastępca burmistrza Filipe Araújo.

Organizatorzy akcji wyjaśnili, że służy ona upamiętnieniu zaplanowanych na 1-6 sierpnia 2023 r. w Lizbonie Światowych Dni Młodzieży. Sprecyzowali, że w akcji sadzenia drzew wzięli udział nastolatkowie z ośmiu gmin północno-zachodniej Portugalii. - Inicjatywa prowadzona jest w czasie przygotowań do bardzo ważnego wydarzenia w życiu wspólnoty chrześcijańskiej, w której również widoczne jest coraz większe zainteresowanie bioróżnorodnością oraz ochroną środowiska – sprecyzowali w komunikacie organizatorzy wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję