Reklama

Polska

Abp Budzik: przeżywajmy Eucharystię w duchu wiary i modlitwy

Centralne uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej odbyły się w archikatedrze lubelskiej. Stamtąd wyruszyła procesja do czterech ołtarzy, a przy ostatnim z nich, na Placu Litewskim, abp Stanisław Budzik sprawował Eucharystię. - Przeżywajmy Eucharystię w duchu wiary i modlitwy, przebaczenia i budowania wspólnoty. Nieśmy Chrystusa, którego przyjmujemy, we wszystkie wymiary naszego życia – zachęcał metropolita lubelski.

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

Paweł Wysoki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Arcybiskup Stanisław Budzik rozpoczynając uroczystą Liturgię wzywał do modlitwy o pokój i jedność. - O to prosimy, o to wołamy sprawując tę Eucharystię, czyli sakrament jedności i miłość, w której w sposób szczególny Kościół jest wezwany, aby jak to przypomniał zakończony 50 lat temu Sobór Watykański II, Kościół stawał się sakramentem, narzędziem i znakiem jedności całego rodzaju ludzkiego – zachęcał metropolita.

W homilii podkreślał, że w jedną z najważniejszych uroczystości Kościoła wierni wychodzą na ulice i place, aby pokazać światu największy skarb Kościoła – Chrystusa, Syna Bożego, który stał się człowiekiem, aby być Bogiem z nami. Przyjął postać chleba, aby być Bogiem w nas, aby w nas zamieszkać i aby z nas uczynić świątynię swojego Ducha – mówił arcybiskup. Dodał, że wielki musi być człowiek, skoro został stworzony na obraz i podobieństwo Boże, skoro został odkupiony Krwią Chrystusa i skoro Bóg zaprasza go do stołu na ucztę. - Bóg pragnie z nami przebywać, bo jego radością jest mieszkać pośród synów ludzkich – przekonywał. Chociaż ukrył się pod postacią chleba to jest Bogiem czuwającym w półmroku świątyni, w tabernakulum.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita lubelski mówił, że Eucharystia to przede wszystkim Ofiara Nowego Przymierza, w której Chrystus sam składa Ojcu Niebieskiemu swoje Ciało i Krew dla naszego zbawienia. - To Msza święta, na którą zaprasza nas w każdą niedzielę, a nawet codziennie, abyśmy odnawiali pamiątkę Jego śmierci i zmartwychwstania. Eucharystia to także Komunia, święta uczta, na której spożywa się Chrystusa i odnawia pamięć Jego męki.

Równocześnie Eucharystia wzywa nas do budowania wspólnoty. – Ona łączy nas z naszymi braćmi i siostrami, dziećmi jednego Ojca w niebie, uczestnikami tego samego stołu eucharystycznego – tłumaczył hierarcha. Dodał, że nie może kochać Boga ten, który nie miłuje człowieka. - To On dziś w człowieku jest głodny, spragniony, prześladowany na tylu miejscach, chory – mówił arcybiskup. Jego zdaniem Eucharystia także posyła wiernych z misją do człowieka i świata. - To sam Chrystus mówi „idźcie i dawajcie na co dzień świadectwo, o czym usłyszeliście i co zobaczyliście, czyli o Słowie Życia i o Chlebie dającym życie wieczne – dodał.

Reklama

Metropolita zwrócił uwagę też na fakt wynikający z dzisiejszej perykopy ewangelii. - Wychodząc po ostatniej wieczerzy w stronę Góry Oliwnej, apostołowie niosą w sobie wielką tajemnicę, która właśnie dokonała się w Wieczerniku – mówił abp Budzik. Stwierdził, że szedł z nimi ziemski Chrystus, a równocześnie nieśli w sobie już Chrystusa Eucharystycznego. Arcybiskup przypomniał, że to właśnie dlatego pierwszych chrześcijan nazywano „niosącymi Chrystusa, niosącymi Boga”. – W Nim i z Nim w sercu szli pomiędzy ludzi w codzienne ludzkie i społeczne życie – mówił metropolita. Dodał, że Eucharystia jest zatem sakramentem najgłębszego ukrycia się Boga, bo ukrywa się pod postacią pokarmu i napoju. Równocześnie ta Eucharystia przez to ukrycie w człowieku staje się sakramentem szczególnego wejścia Chrystusa w świat, w ludzi, ich życie codzienne. – To jest prawdziwy sens i sedno tajemnicy Bożego Ciała – tłumaczył abp Budzik.

Metropolita mówił też, że uroczystość Bożego Ciała jest nawiązaniem do wyjścia z Wieczernika po Ostatniej Wieczerzy. – Sprawujemy dziś eucharystię na historycznym Placu Litewskim, przyjmujemy ją do naszych serc, aby nieść Chrystusa przez ulice Lublina w monstrancji naszego ciała – mówił arcybiskup. Przez to Chrystus ma wejść w codzienność, troski i plany zwykłych ludzi. Jednocześnie wzywa nas to świadectwa. – Mamy świadczyć o Nowym Przymierzu, o Bogu, który jest w nas, o Bogu który przemienia nasze życie – dodał.

Kończąc homilię metropolita lubelski wyraził głęboką nadzieję, że serca wierzących napełniają się ufnością i nadzieją, gdy myślą o słowach Jezusa: „kto spożywa Moje Ciało i pije Moją Krew ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym”. - Przeżywajmy Eucharystię w duchu wiary i modlitwy, przebaczenia i budowania wspólnoty. Nieśmy Chrystusa, którego przyjmujemy, we wszystkie wymiary naszego życia – zachęcał abp Budzik. Polecił, aby spieszyć z Chrystusem do potrzebujących i mieć pewność, że Pan dokona tego, co obiecał, że da odczuć radość życia wiecznego już tu, na ziemi.

Tradycyjnie w uroczystość Bożego Ciała o godz. 19:30 na Placu Litewskim w Lublinie odbędzie się Koncert Chwały pod hasłem „Uwierzcie w Ewangelię”. Transmisja audio realizowana będzie przez Rozgłośnię Archidiecezji Lubelskiej – „Radio eR” (www.radioer.pl) natomiast transmisja wideo dostępna będzie na oficjalnej stronie koncertu: www.koncertchwaly.lublin.pl.

2015-06-04 15:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Budzik: bądźcie kapłanami z pasją

[ TEMATY ]

ksiądz

kapłan

abp Wiktor Skworc

Katarzyna Artymiak

Kilkuset kapłanów Archidiecezji lubelskiej, osoby konsekrowane, nadzwyczajni szafarze Komunii świętej i licznie zgromadzeni świeccy uczestniczyli w porannej Mszy Krzyżma w archikatedrze Lubelskiej. Uroczystej koncelebrze przewodniczył metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.

Liturgię poprzedziło modlitewne spotkanie kapłanów w kościele seminaryjnym pw. Przemienienia Pańskiego, skąd duchowni udali się w procesji do lubelskiej katedry. Metropolitalne Seminarium Duchowne przeżywa w tym roku jubileusz 300-lecia swego istnienia. - Wróciliśmy do miejsca, z którym łączą nas wspomnienia i tak wiele wzruszeń. Im więcej lat nas dzieli od tamtych wydarzeń, tym chętniej tam powracamy. Wracamy do pierwszej miłości – mówił abp Budzik.
Nawiązując do uroczystego przejścia do katedry metropolita lubelski powiedział: "Przemierzyliśmy drogę jak w dniu naszych święceń, by dziękować za pokolenia kapłanów, którzy w różnych warunkach politycznych i społecznych służyli Bogu i człowiekowi".
Przywołując słowa, jakie skierował do polskich biskupów w dniach ich wizyty „ad limina Apostolorum” papież Franciszek, abp Budzik zachęcał do gorliwej modlitwy o nowe powołania do kapłaństwa i życia zakonnego. – Niepokoi nas wzrastająca liczba pustych miejsc w polskich seminariach duchownych i wspólnotach zakonnych – mówił.
Przypominając o zbliżającej się kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II, metropolita zachęcał do wdzięczności Bogu za Jana Pawła II, „pasterza, w którym zajaśniała ojcowska dobroć Boga, chwała chrystusowego krzyża i Duch miłości”.
Pasterz diecezji przywołał również opublikowane niedawno prywatne zapiski błogosławionego Papieża Polaka „Jestem bardzo w rękach Bożych”. Zdaniem abp. Budzika są one świadectwem niezwykłej osobowości i duchowości Ojca świętego. – Wynika z nich, że ten człowiek obok swojej dynamicznej działalności apostolskiej pilnował jak źrenicy oka swego życia duchowego” – mówił. W tym duchu apelował do zgromadzonych księży o praktykowanie w ich życiu adoracji, medytacji i dorocznych rekolekcji kapłańskich.
Metropolita odniósł się również do zjawiska zaniku praktyki codziennych celebracji Mszy św. w niektórych kościołach parafialnych. – Kościół, który się nie gromadzi na Eucharystii nie jest już „żywym zwołaniem”, przestaje być Kościołem – przestrzegał.
Następnie zwrócił się z prośbą do księży, by cierpliwie tłumaczyli wiernym, że „Kościół i każdy wierzący wierzy i kocha tylko dzięki Eucharystii”. Zdaniem arcybiskupa doskonałą okazją do ożywienia praktyk codziennej Mszy św. powinny stać się, trwające w archidiecezji rekolekcje ewangelizacyjne „Źródło”, które do 2019 roku obejmą swoim zasięgiem wszystkie parafie. Zdaniem kaznodziei, kapłaństwo chrystusowe powinno wyrastać i opierać się o „formułę konsekracyjną”, a zatem słowa jakie kapłani wypowiadają podczas najważniejszego momentu Mszy św., kiedy wzywają mocy Ducha Świętego nad chlebem i winem, które dzięki powtórzonym słowom Chrystusa z Ostatniej Wieczerzy stają się Jego Ciałem i Krwią. – Nie można tej formuły powtarzać bez całkowitego poświęcenia się Bogu i ludziom. Kapłani są uprzywilejowanymi głosicielami tajemnicy Krzyża, zbawienia, które mają ofiarować wszystkim dla budowania Kościoła – mówił.
Na koniec, przywołując postać Maryi, Matki Bożej, którą nazwał „Niewiastą Eucharystii”, wzywał duchownych, by stawali się coraz bardziej ludźmi z pasją, którym bardzo zależy na zdobyciu wszystkich dla Chrystusa. – Niech waszą myślą będzie Bóg, a wasze serce uderza w rytm Jego serca – apelował.
Po Mszy św. w katedrze kapłani udali się na tradycyjne śniadanie wielkanocne do Domu Arcybiskupiego, gdzie w imieniu zgromadzonych życzenia pod adresem abp. Budzika i jego biskupów pomocniczych skierował ks. dr Marek Słomka, rektor Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie.
Prezbiterium Archidiecezji Lubelskiej liczy 959 kapłanów diecezjalnych i zakonnych. Kilkudziesięciu z nich pracuje poza granicami Polski, na wszystkich kontynentach. Pozostali pracują w 269 parafiach, rektoratach, bądź zajmują się praca naukową. Ponad stu kandydatów przygotowuje się do kapłaństwa w diecezjalnym seminarium. Wśród nich są także klerycy Kościoła greckokatolickiego z Polski i Ukrainy.
Ogółem na terenach archidiecezji mieszka 1 mln 122 tys. 531 osób, z czego 920 tys. 481 osób stanowią wierni Kościoła katolickiego.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

- Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski związana jest ze ślubami lwowskimi Jana Kazimierza - wyjaśnia o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry. Śluby te były wyrazem wdzięczności za cudowną obronę Jasnej Góry i ocalenie Ojczyzny. Jan Kazimierz obrał wtedy Maryję Królową i Matką swoją i swoich poddanych, całego królestwa. - Ciekawą rzeczą jest to, że Maryja sama wybrała sobie ten tytuł, bo w 1608 r. objawiła się mieszkającemu w Neapolu włoskiemu misjonarzowi, o. Juliuszowi Manicinelli z zakonu jezuitów, który był czcicielem polskich świętych - dodał o. Bortnik. Włoski misjonarz podczas modlitwy zastanawiał się nad najpiękniejszym tytułem, jakim uhonorować można Matkę Bożą. Ukazała mu się wtedy sama Maryja pytając, dlaczego nie nazwie Jej Królową Polski. Maryja uzasadniła swoją prośbę tym, że jest to naród, który sobie wybrała, naród, który Ją czci. Kiedy w 1610 r. o. Manicinelli przyjechał do Polski i odprawiał Mszę św. w katedrze na Wawelu kolejny raz objawiła mu się Matka Boża ponawiając swoje życzenie.

CZYTAJ DALEJ

Nosić obraz Maryi w oczach i sercu

2024-05-03 21:22

ks. Tomasz Gospodaryk

Kościół w Zwanowicach

Kościół w Zwanowicach

Mieszkańcy Zwanowic obchodzili dziś coroczny odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Łukasz Romańczuk, odpowiedzialny za edycję wrocławską TK “Niedziela”.

Licznie zgromadzeni wierni mieli okazję wysłuchać homilii poświęconą polskiej pobożności maryjnej. Podkreślone zostały ważne wydarzenia z historii Polski, które miały wpływ na świadomość religijną Polaków i przyczyniły się do wzrostu maryjnej pobożności. Przywołane zostały m.in. ślubu króla Jana Kazimierza z 1 kwietnia 1656 roku, czy 8 grudnia 1953, czyli data wprowadzenia codziennych Apeli Jasnogórskich. I to właśnie do słów apelowych: Jestem, Pamiętam, Czuwam nawiązywał kapłan przywołując słowa papieża św. Jana Pawła II z 18 czerwca 1983 roku. - Wypowiadając swoje “Jestem” podkreślam, że jestem przy osobie, którą miłuję. Słowo “Pamiętam” określa nas, jako tych, którzy noszą obraz osoby umiłowanej w oczach i sercu, a “Czuwam” wskazuję, że troszczę się o swoje sumienie i jestem człowiekiem sumienia, formuje je, nie zniekształcam ani zagłuszam, nazywam po imieniu dobro i zło, stawiam sobie wymagania, dostrzegam drugiego człowieka i staram się czynić względem niego dobro - wskazał kapłan.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję