Reklama

Niedziela Podlaska

Nasi goście... i przyjaciele

Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie postanowiło pokazać polskiej młodzieży z Kresów Wschodnich wyjątkowe regiony Mazowsza i Podlasia.

Niedziela podlaska 37/2022, str. IV

[ TEMATY ]

kresowiacy

Barbara Rychlik

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Tuż po zakończeniu roku szkolnego do Węgrowa przyjechali goście z Litwy – z pięknego miasta Mejszagoła oraz z kilku wileńskich szkół i zamieszkali w nowych miejscach noclegowych na poddaszu klasztornym. Kolejne grupy dotarły z Białorusi i Ukrainy. Program pobytu dzieci o charakterze patriotyczno-wychowawczym zawierał wiele atrakcji. Młodzież wzięła udział w warsztatach z języka polskiego, poznała rejon styku Mazowsza i Podlasia. Podczas atrakcyjnych wycieczek odwiedziła m.in. pałac w Chrzęsnem, gdzie młodzi ludzie mogli podziwiać zarówno późnorenesansową architekturę wpisaną w starodrzew okalającego go parku, jak i odrestaurowane z pietyzmem wnętrza pałacu. Młodzieży spodobała się multimedialna prezentacja holograficzna, oparta na technologii projekcji „żywego” obrazu z „ożywioną” postacią Cypriana Kamila Norwida. Dzięki tej niezwykłej prezentacji, uczestnicy poznali najważniejsze wątki z liczącej ponad 380 lat historii majątku w Chrzęsnem.

Poznawanie okolicznych miejsc

Drohiczyn, zwany Perłą Podlasia, zachwycił naszych nadbużańskimi gości krajobrazami oglądanymi z pokładu katamarana. Młodzież podziwiała także bogate zbiory Muzeum Diecezjalnego. im. św. Jana Pawła II. Duże zainteresowanie wzbudziło Nadbużańskie Centrum Turystyki Kajakowej, gdzie młodzi ludzie poznawali historię kajakarstwa i mogli zobaczyć wiele zabytkowych łodzi. Odwiedziliśmy również wystawę starych motocykli i nową atrakcję turystyczną – „Puszczyk – Ośrodek Edukacji Ekologicznej”, gdzie mogliśmy zapoznać się z nadbużańską przyrodą. Zdobyliśmy również Górę Zamkową, z której roztaczał się piękny widok na rzekę Bug.

Nie mogło zabraknąć odwiedzin w Muzeum Regionalnym w Siedlcach oraz w siedleckim Muzeum Diecezjalnym, z interesującymi okazami sztuki sakralnej oraz jedynym w Polsce obrazem znanego malarza hiszpańskiego El Greco – słynną Ekstazą św. Franciszka. Z ciekawością wysłuchaliśmy lekcji muzealnej i podziwialiśmy zgromadzone tam skarby.

Reklama

Bardzo blisko Węgrowa położone jest Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie, które mieści się w zabytkowym zespole zamkowym przy rzece Liwiec, będącej do XVI wieku granicą Polski i Litwy. Sam zamek ma bardzo ciekawą architekturę, a wśród zbiorów podobały się, zwłaszcza chłopcom, okazy dawnych militariów: miecze, szable, muszkiety i zbroje. W pamięci młodzieży utrwaliły się legendy o duchu – „Żółtej Damie” i widoki z wieży zamkowej.

Rekonstrukcja bitwy

Czas pobytu na obozie przypadł na 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej, podczas której swoje święto obchodzi Wojsko Polskie. Uczestnicy kolonii mieli okazję odwiedzić w tym dniu Ossów, w którym w ramach obchodów rocznicy Cudu nad Wisłą, zorganizowano rekonstrukcję jednej z najważniejszych bitew w dziejach. Atrakcję tę zapewniło Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej z siedzibą w Warszawie, które przeprowadziło również w Centrum Dialogu Kultur warsztaty pod nazwą Poznajemy, pamiętamy, naśladujemy... poświęcone historii i wojskowości polskiej. Organizatorzy zadbali również o pokarm duchowy, zabierając młodzież do Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, gdzie mogli lepiej poznać te ważne dla Polski postacie. Młodzież wysłuchała przemówień rodaków, zapoznała się z faktami z ich życia, obejrzała mnóstwo zdjęć i filmów z pielgrzymek papieża do kraju.

Ogród Botaniczny w Powsinie zauroczył bogatym zbiorem roślinności, przepięknymi kwiatami, oranżerią i drzewostanem. Czas spędzony w tym miejscu zagwarantował wyciszenie i zrelaksowanie się na łonie natury, połączone z podziwianiem piękna przyrody. Następnie przyszedł czas na Stare Miasto, Łazienki Królewskie, a także Muzeum Geologiczne, czyli spacer tematyczny poświęcony historii Warszawy.

Gościnny Węgrów

Pobyt w Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie będzie zapamiętany także z powodu spotkania z niezwykle miłymi zwierzętami, jakimi są alpaki – przybysze z Ameryki Południowej, mieszkające w farmie Zwierzyniec Eurostruś w Borzychach, malowniczo położonej w dolinie rzeki Liwiec. Można tam spotkać także zwierzęta od wieków hodowane w tym regionie oraz tak egzotyczne okazy, jak strusie afrykańskie. Podczas zwiedzania wysłuchaliśmy opowieści o życiu mieszkających na farmie zwierzaków, a także o ich naturalnym środowisku.

Reklama

Gra miejska dostarczyła młodzieży dużo wiedzy o Węgrowie, w którym spędzali kolonie. Zaopatrzeni w mapy, wyruszyli wielokulturowym szlakiem Węgrowa. Wcielili się w rolę przewodników po mieście i starali się rozwiązać zagadkę, którą były słowa, wypowiedziane przez Jana Dobrogosta Krasińskiego po zwycięskiej bitwie pod Wiedniem. Mieli okazję zobaczyć słynne lustro Twardowskiego. Opiekunowie zadbali o to, aby goście poznali nasze miasto bardzo dokładnie, pokazując im wszystkie ciekawostki historyczne. Zmagania zakończyli w podziemiach klasztoru, gdzie przewodnik Roman Postek przedstawił im ekspozycję muzealną Węgrów – miasto wielu kultur i religii.

Kolonie w Węgrowie stały się dla młodzieży polonijnej także czasem rywalizacji sportowej, integracji przy grillu oraz wieczornych przeglądów talentów artystycznych. Nie zabrakło warsztatów historycznych, konkursów wokalnych na Klasztornym Wirydarzu, zajęć sportowych, integracji z tutejszymi harcerzami, jak również wypoczynku w parku wodnym oraz kąpieli nad Zalewem Węgrowskim. Swoich sił mogli spróbować w parku trampolin i na kręgielni. Uczestniczyli w koncertach związanych z Dniami Węgrowa. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, spróbować nowych smaków, zakupić pamiątki. Podczas ich pobytu odbyło się również spotkanie ze strażakami Ochotniczej Straży Pożarnej w Węgrowie. Druhowie zademonstrowali, jak ratować ludzkie życie. Na strażnicy Państwowej Straży Pożarnej poznali wyposażenie wozów bojowych i indywidualne wyposażenie strażaka. Każdy miał możliwość przymierzenia specjalnego ubrania. Strażacy zaprezentowali również gaszenie pożaru na wysokości przy pomocy podnośnika hydraulicznego. Dużym zainteresowaniem cieszyła się strażacka siłownia, gdzie każdy mógł wypróbować swoich sił na różnych urządzeniach.

Wszystkie turnusy kolonijne zostały zrealizowane przez Stowarzyszenie Klasztor Węgrów – Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie, Fundację Opieki i Jedności Kresowian, Fundację Polska 360, Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej oraz Fundację Wsparcia Historii i Kultury Polskiej. Wypoczynek dla dzieci był finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2022”.

2022-09-06 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Dec: Wszystko trzeba przebaczyć

[ TEMATY ]

Dzień Kresowiaka

kresowiacy

BP KEP

Bp Ignacy Dec

Bp Ignacy Dec

- Wszystko trzeba przebaczyć, co nie oznacza, że wszystko należy zapomnieć. Pamięć trzeba pielęgnować, nie po to, że by podjąć odwet, ale po to, by przebaczyć. Tak jak nam Bóg przebacza, jak Jezus przebaczył swoim oprawcom, tak i my jesteśmy wezwani do przebaczania - mówił Łagiewnikach bp Ignacy Dec.

Biskup Świdnicki przewodniczył Mszy św. z okazji 18. Dnia Kresowiaka.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Premier: zerowy VAT na żywność przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku

2022-11-29 14:26

[ TEMATY ]

gospodarka

Monika Jaworska

Potrzebne są między innymi artykuły żywnościowe z długim terminem ważności.

Potrzebne są  między innymi artykuły żywnościowe z długim terminem ważności.

Zerowy VAT na żywność - kontynuujemy tę tarczę w takim kształcie, w jakim była do tej pory, przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zwrócił uwagę podczas konferencji prasowej, że cały świat zmaga się z "konsekwencjami dwóch wirusów" - jeden to koronawirus, a drugi to wirus rosyjskiego imperializmu. "Mamy do czynienia z energetycznym szantażem, który został zastosowany nie tylko wobec Ukrainy, Polski, ale wobec całej Europy" - mówił Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję