Reklama

Niedziela Podlaska

Łączą tradycję z nowoczesnością

Cieszymy się z obecności Kół Gospodyń Wiejskich i dziękujemy im za krze-wienie kultury, tradycji i dobrych obyczajów życia wspólnotowego – powiedział biskup senior diecezji drohiczyńskiej Tadeusz Pikus.

Niedziela podlaska 37/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Koło Gospodyń Wiejskich

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Każdy mógł spróbować podlaskich wypieków

Każdy mógł spróbować podlaskich wypieków

Po Eucharystii przygotowano prezentacje lokalnych produktów kulinarnych i pokazy rękodzieła ludowego. Na scenie wystąpiły zespoły i kapele ludowe. Program uzupełniały prelekcje i panele tematyczne dotyczące kobiecości, ekologii, ziół, pielęgnacji urody i form działalności KGW.

Alina Konopka przyjechała na kongres z kołem z Małego Płocka. Panie pokonały około 160 km, by spotkać się z KGW z całego województwa. – Przyjechaliśmy, żeby skorzystać jak najwięcej. Te spotkania, prelekcje, wykłady, które są nam proponowane, są bardzo pomocne w naszym działaniu. My znamy tradycje, ale chcemy je łączyć z nowoczesnością – to wykorzystanie ziół, kosmetyków. Teraz kobiety nie są takimi babciami, jak kiedyś, ale są nowoczesne. Sama jestem babcią ośmiorga wnucząt, więc wiem coś na ten temat – zaznaczyła p. Alina.

Z kolei Krystyna Świzdor przyjechała na kongres z grupą z Nurca-Stacji. Z zaciekawieniem słuchała wykładów: – Dziś wyjątkowo jesteśmy tu, skromną, bo tylko 4-osobową grupą, ale chcieliśmy zaakcentować swoją obecność. Jesteśmy tu także we względu na szacunek dla organizatorów tego pierwszego kongresu. Chcemy też dowiedzieć się czegoś nowego. Wykłady, które do tej pory usłyszeliśmy, były bardzo ciekawe. Kupiłam nawet książkę Patrycji Hurlak. Myślę, że kolejne wystąpienia będą równie interesujące.

Reklama

Prelekcje adresowane do KGW odbywały się w Miejskim Ośrodku Kultury w Drohiczynie. Można było wysłuchać prelekcji Patrycji Hurlak – Być kobietą zachwycającą, a nie narzekającą, Moniki Cedrzyńskiej – Ziołowa apteka w przydomowym ogródku, Bożeny Jasek-Pudło – Jak ożywić działalność KGW? czy prof. Ewy Solarskiej – Ekologia w uprawach. Po wykładach prelegentki prowadziły też spotkania w małych grupach: Monika Cedrzyńska – Zastosowanie ziół w kuchni i lecznictwie, Joanna Bala – Zaangażowanie kobiet w życie społeczno-polityczne, przedstawiciel ARiMR – Kwestie formalno-prawne w działalności KGW, Dorota Pastuszak (Mary Kay) – Jak dobrze korzystać z kosmetyków.

Na scenie plenerowej w Parku Miejskim zaprezentowały się KGW i zespoły ludowe: Moko-Bęc z Mokobód, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej, Zespół Tęcza z Nurca Stacji, Polne Maki z Dołubowa, Zespół Seniora z Drohiczyna. Przez cały czas trwania wydarzenia, w alejkach w Parku Miejskim dostępne były stosika KGW, twórców ludowych, a także KRP, Unitas, ARiMR, Nadleśnictwa Nurzec. Msza św., prezentacje kół i ich dorobku, prelekcje, warsztaty, koncerty, a do tego dużo rozmów, dyskusji i wymiany doświadczeń – tego doświadczyli uczestnicy pierwszego Podlaskiego Kongresu Kół Gospodyń Wiejskich.

2022-09-06 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święta w Zawodziu k. Poczesnej

Niedziela częstochowska 16/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Wielkanoc

Koło Gospodyń Wiejskich

Poczesna

Karol Porwich/Niedziela

Koło Gospodyń Wiejskich i przyjaciele

Koło Gospodyń Wiejskich i przyjaciele

To miejsce cały czas tętni życiem. Spotykają się tutaj najmłodsi i osoby starsze. Jest las, woda i miejsca do swobodnego parkowania samochodów.

Koło Gospodyń Wiejskich w Zawodziu k. Poczesnej działało od jakiegoś czasu bardzo prężnie, ale nigdy nie miało siedziby, jakiegoś budynku dla swojej działalności. Dzięki wspólnym wysiłkom gminy Poczesna i Stowarzyszenia Wspólnie dla Rozwoju Sołectwa Zawodzie udało się wybudować świetlicę, praktycznie dostępną dla całej lokalnej społeczności.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już sprawcy, ale trzeba pomóc osobom, które skrzywdził

2022-11-28 10:02

[ TEMATY ]

ks. Piotr Studnicki

Episkopat News

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Delegaci diecezji bielsko-żywieckiej, koszalińsko-kołobrzeskiej oraz pelplińskiej proszą o kontakt osoby, które zostały skrzywdzone przez ks. Eugeniusza Surgenta. Komunikaty w tej sprawie zostały odczytane w parafiach, w których niegdyś posługiwał duchowny na terenie tych trzech diecezji.

– Ogrom krzywdy wyrządzonej przez ks. Eugeniusza Surgenta szokuje i przeraża, ale tym bardziej w tym momencie powinniśmy myśleć o osobach skrzywdzonych. Sprawca już nie żyje, nie można przeprowadzić procesu karnego, ale pokrzywdzeni przez niego do dziś noszą w sobie bolesne skutki jego przestępstw. Należy im pomóc. Dlatego ważna jest inicjatywa diecezji, na terenie których duchowny przed laty pracował i odczytanie w parafiach, w których posługiwał ks. Surgent komunikatów skierowanych do skrzywdzonych – podkreśla ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

2022-11-29 19:09

Mężczyzna, który wbiegł na boisko w drugiej połowie poniedziałkowego meczu piłkarskich mistrzostw świata w Katarze pomiędzy Portugalią i Urugwajem niosąc tęczową flagę, otrzymał zakaz wstępu na trybuny.

Jak się później okazało, protestującym był Włoch Mario Ferri, który ujawnił swoją tożsamość wpisem na Instagramie. Przyznał się, że podobne akcje protestacyjne przeprowadził także podczas mistrzostw świata w RPA w 2010 i Brazylii w 2014 roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję