Reklama

Niedziela Kielecka

Pokazać Boga, który jest bliski

Każdy nauczyciel powinien być autentyczny w tym, co robi – powiedział jeden z katechetów podczas inauguracji nowego roku szkolnego.

Niedziela kielecka 37/2022, str. I

[ TEMATY ]

katecheci

K.D.

Nowi katecheci złożyli wyznanie wiary i przyrzeczenie przed bp. Florczykiem

Nowi katecheci złożyli wyznanie wiary i przyrzeczenie przed bp. Florczykiem

Katecheci w diecezji kieleckiej zainaugurowali nowy rok katechetyczny 23 i 24 sierpnia. Uczestniczyli we Mszy św. i w konferencjach formacyjnych. Nowi katecheci złożyli przyrzeczenia przed bp. Marianem Florczykiem i otrzymali misję katechetyczną.

Bp Marian Florczyk w czasie Mszy św. w bazylice katedralnej, odwołując się do Ewangelii, uświadamiał uczestnikom Eucharystii, jak wymagająca i odpowiedzialna jest rola nauczyciela, w tym katechety, który przekazuje wiedzę uczniom, kształtuje ich świat wartości dobra i piękna, i prowadzi ich do prawdy. Podkreślał, że bardzo często nauczyciel w tej pracy może odczuwać zniechęcenie, przygnębienie, spotykając się z brakiem owoców i efektów w nauczania wśród uczniów.

Potrzeba cierpliwości

Jednak, jak zaznaczył, każdy nauczyciel powinien być przede wszystkim w swoim wysiłku wychowawczym cierpliwy i wzorować się na Jezusie – Nauczycielu Dobrym, który wykazuje się wobec nas wszystkich wielką cierpliwością i miłością. W sanktuarium św. Józefa za katechetów, w drugim dniu spotkań formacyjnych, modlił się bp Jan Piotrowski, dziękując odchodzącym na emeryturę katechetom za lata pracy i ewangelizacji.

Jak mówić o Bogu?

Zawsze miałem takie pragnienie, aby uczyć religii i w końcu podjąłem studia podyplomowe z teologii w Łodzi, ale studiowałem z pasją. Każdy nauczyciel, także katecheta, powinien być autentyczny w tym, co robi. To był mój pierwszy rok pracy w roli katechety. Może była to trudna klasa, ale nie miałem z nimi kłopotów. Chętnie włączali się w oprawę Mszy św. w Sobkowie i Chomentowie. W końcu to już ponad 25 lat doświadczenia pedagogicznego. Widzę, jak potrzeba im szacunku, trochę żartu. Trzeba być merytorycznie przygotowanym, słuchać uczniów i umieć dotrzeć do każdego indywidualnie – mówi Stanisław Ossowski.

– Trzeba pokazać im Boga, który jest bliski. Boga, który pragnie z nimi relacji, bo często w domu te relacje są zaburzone, a rodzice zagonieni. Potrzebują, aby im pokazać, że przy parafii mogą czuć się dobrze, angażować się w życie Kościoła – mówi s. Bernardyna, kanoniczka Ducha Świętego z 25-letnim stażem pracy.

Reklama

– Uczę malutkie dzieci. One są otwarte na Pana Boga, na wiarę. Z wielką radością przyjmują wiedzę o Jezusie, świętych. Trzeba wnosić przede wszystkim dużo radości w te relacje i przybliżać im miłość, pokazywać, że Jezus je kocha – mówi s. Stefania.

Na zakończenie roku szkolnego 2021/22 w diecezji kieleckiej pracowało 693 katechetów, w tym 372 świeckich, 51 sióstr zakonnych i 270 kapłanów.

Ważne tematy

Odpowiadając na potrzebę edukacji w zakresie ochrony małoletnich przed wykorzystaniem, katecheci wysłuchali konferencji: „Profilaktyka nadużyć seksualnych wobec dzieci i młodzieży w duszpasterstwie i katechezie”, którą wygłosił ks. dr Marek Studenski. Kolejne wystąpienie ks. dr. hab. Andrzeja Kieliana poświęcone było oddziaływaniu mediów społecznościowych na postrzeganie wiary i religii przez dzieci i młodzież.

2022-09-06 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: VI Ogólnopolska Konferencja Katechetów Specjalnych

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

Warszawa

konferencja

katecheci

Artur Dąbrowski

W Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym na Bielanach, w dniach 22-24 listopada, odbędzie się VI Ogólnopolska Konferencja Katechetów Specjalnych. W programie zaplanowano prelekcje, warsztaty oraz spotkanie ze Wspólnotami L'Arche. Konferencja jest skierowana do katechetów, którzy uczą osoby z różnymi niepełnosprawnościami.

Jak podkreśla Anna Mielecka, organizatorka wydarzenia, jednym z punktów jest giełda pomysłów. - Katecheci przywożą swoje pomysły na prowadzenie zajęć i pomoce naukowe, które kserują, drukują i dzielą się nimi z uczestnikami – powiedziała. Konferencja jest również “odpowiedzią na ogólnopolski brak merytorycznego wsparcia dla katechezy specjalnej”. – Myślę, że pomysł chwycił, ponieważ przyjeżdżają ludzie z całej Polski – podkreśliła Anna Mielecka.

CZYTAJ DALEJ

To już czas! [Wywiad]

2022-12-05 10:03

ks. Marcin Milian

Szopka w parafii pw. św. Anny we Wrocławiu - Praczach - Odrzańskich - rok 2021

Szopka w parafii pw. św. Anny we Wrocławiu - Praczach - Odrzańskich - rok 2021

Adwent jest czasem przygotowania do świąt Narodzenia Pańskiego. W kościołach planuje się przygotowanie szopek bożonarodzeniowych i innych dekoracji. O podjęciu działań w tej kwestii opowiada ks. Marcin Milian, wikariusz parafii św. Anny we Wrocławiu - Praczach Odrzańskich.

ks. Łukasz Romańczuk: Dlaczego robimy dekoracje w kościołach?

CZYTAJ DALEJ

Polska jest piękna! Czyli... 4 pory roku w naszych rodzimych lasach

2022-12-05 15:22

[ TEMATY ]

Lasy Państwowe

Adobe Stock

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku we współpracy z "Niedzielą" zaprasza do wycieczki w przepiękne rejony Polski! Odwiedźcie razem z nami polskie lasy, zobaczcie, jak prezentują się nie tylko późną jesienią czy wczesną zimą, ale i w lato i na wiosnę!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję