Reklama

Niedziela Legnicka

Złoty jubileusz parafii w Rokitkach

Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, którą obchodziliśmy 26 sierpnia, była dniem odpustowym parafii. Podczas Mszy św. świętowano jubileusz 50-lecia jej istnienia oraz 30-lecia peregrynacji kopii Obrazu Jasnogórskiego.

Niedziela legnicka 37/2022, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Kościół parafialny

Kościół parafialny

Do tego ważnego dnia wspólnota parafialna przygotowywała się podczas nowenny ku czci Matki Bożej Częstochowskiej. Przez 9 dni odprawiane było nabożeństwo dziękczynno-błagalne i sprawowana Msza św. z rozważaniem maryjnym.

Uroczystości odpustowej przewodniczył ks. Jarosław Kowalczyk, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii. Obecni byli także księża proboszczowie, którzy pełnili posługę w Rokitkach oraz księża pochodzący z parafii. Przybyli także przedstawiciele władz parlamentarnych, gminy Chojnów oraz powiatu legnickiego. Na uroczystości nie zabrakło sióstr zakonnych, zaproszonych gości oraz parafian.

Z historii miejsca

Witając przybyłych gości, ks. proboszcz Tomasz Kwiecień przypomniał kilka faktów z historii tej wspólnoty. – Powstała ona na mocy dekretu abp. Bolesława Kominka, ordynariusza wrocławskiego, 23 kwietnia 1972 r. Jednak jej początki sięgają nieco wcześniej. W 1966 r. z części parafii w Chojnowie wydzielono wikariat eksponowany z siedzibą w Rokitkach, obejmujący swoim zasięgiem miejscowości: Rokitki, Zamienice, Jaroszówka, Czernikowice, Goliszów. Do tworzenia nowo powstałej struktury kościelnej został oddelegowany ks. Henryk Krajewski, wikariusz kooperator z Chojnowa. 8 czerwca 1969 r. bp Paweł Latusek przeprowadził pierwszą wizytację wikariatu. Nie było tu kościoła. Na potrzeby duszpasterstwa w Rokitkach zaadoptowano pomieszczenie dawnej kuźni. Dopiero w 1985 r. rozpoczęto budowę kościoła parafialnego. Dokonał tego obecny wśród nas ks. Jan Lombarski – mówił ks. Tomasz.

Reklama

Dziś do parafii należą jeszcze dwa kościoły. Kościół filialny Matki Bożej Bolesnej w Biskupinie, wybudowany w latach 70., oraz zabytkowy kościół Wniebowzięcia NMP w Zamienicach, którego początki sięgają 1399 r., a obecny kształt pochodzi z lat 1617/18.

Róże duchowe

W homilii mszalnej ks. Jarosław nawiązał do postaci św. Jana Pawła II, który podczas jednej z pielgrzymek do Polski ofiarował Matce Bożej Jasnogórskiej złotą różę, do dziś znajdującą się obok obrazu. – My nie mamy złota, ale w ten uroczysty dzień winniśmy jej złożyć nasze życiowe róże. Złóżmy Matce Bożej Częstochowskiej piękny bukiet ze złotych róż: naszej woli i gotowości pełnienia woli Bożej, cichego cierpienia i gotowości przyjęcia krzyża, dobrze spełnionych codziennych obowiązków i wreszcie – dodajmy różę serca, w postaci dobra czynionego drugim. A po złożeniu tego bukietu, zawierzmy się Jej w modlitwie – mówił.

Po komunii św. nie zabrakło życzeń i gratulacji od przybyłych gości. Suma odpustowa zakończyła się ponowieniem Ślubów Jasnogórskich oraz śpiewem Te Deum. Druga część uroczystości miała miejsce na stadionie sportowym, gdzie wystąpił zespół TGD – Trzecia Godzina Dnia, porywając uczestników do wspólnego śpiewu i uwielbienia Boga. Koncert zakończył się pokazem laserowym Visual Sensation.

Proboszczowie parafii:
ks. Henryk Krajewski (1967) 1972 – 1978;
ks. Jan Lombarski 1978 – 1993;
ks. Marek Pluskota 1993 – 2008;
ks. Piotr Moroz 2008 – 2014;
ks. Piotr Kutkiewicz 2014 – 2019;
ks. Grzegorz Pawlak 2019 – 2020;
ks. Tomasz Kwiecień od 1.06.2020 r.

2022-09-06 12:23

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół z otwartą bramą

Niedziela warszawska 1/2022, str. V

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Archiwum Wojciech Kotoński

Wierni z parafii św. Klemensa w Nadarzynie co miesiąc organizują pielgrzymki

Wierni z parafii św. Klemensa w Nadarzynie co miesiąc organizują pielgrzymki

Zadbany teren wokół świątyni, z parkiem i placem zabaw dla dzieci, zaprasza swoich, ale też i gości, którzy chcą spotkać się ze sprawującym tu opiekę św. Klemensem.

Urok tych terenów przyciągnął niejednego warszawiaka do osiedlenia się nad Zimną Wodą. A istniejąca z przerwami od XV wieku parafia św. Klemensa Papieża i Męczennika w Nadarzynie wita wszystkich neogotycką świątynią z 1806 r.

CZYTAJ DALEJ

Nie przeszkadzajmy królestwu Bożemu wzrastać w nas!

2023-01-04 10:25

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 4, 26-34.

Piątek, 27 stycznia 2023. Bł. Jerzego Matulewicza, biskupa, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Ferie po łódzku

2023-01-27 17:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

Podczas zimowej przerwy od nauki, salezjańskie Oratorium im. św. Dominika Savio w Łodzi przy ul. Wodnej 36, zorganizowało „Ferie po łódzku”. W wydarzeniu uczestniczyły dzieci i młodzież z placówek wsparcia dziennego: świetlicy środowiskowej „Iskierka Przyjaźni Dominika” i klubu środowiskowego „Źródło”. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję