Reklama

Niedziela Legnicka

Złoty jubileusz parafii w Rokitkach

Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, którą obchodziliśmy 26 sierpnia, była dniem odpustowym parafii. Podczas Mszy św. świętowano jubileusz 50-lecia jej istnienia oraz 30-lecia peregrynacji kopii Obrazu Jasnogórskiego.

Niedziela legnicka 37/2022, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Kościół parafialny

Kościół parafialny

Do tego ważnego dnia wspólnota parafialna przygotowywała się podczas nowenny ku czci Matki Bożej Częstochowskiej. Przez 9 dni odprawiane było nabożeństwo dziękczynno-błagalne i sprawowana Msza św. z rozważaniem maryjnym.

Uroczystości odpustowej przewodniczył ks. Jarosław Kowalczyk, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii. Obecni byli także księża proboszczowie, którzy pełnili posługę w Rokitkach oraz księża pochodzący z parafii. Przybyli także przedstawiciele władz parlamentarnych, gminy Chojnów oraz powiatu legnickiego. Na uroczystości nie zabrakło sióstr zakonnych, zaproszonych gości oraz parafian.

Z historii miejsca

Witając przybyłych gości, ks. proboszcz Tomasz Kwiecień przypomniał kilka faktów z historii tej wspólnoty. – Powstała ona na mocy dekretu abp. Bolesława Kominka, ordynariusza wrocławskiego, 23 kwietnia 1972 r. Jednak jej początki sięgają nieco wcześniej. W 1966 r. z części parafii w Chojnowie wydzielono wikariat eksponowany z siedzibą w Rokitkach, obejmujący swoim zasięgiem miejscowości: Rokitki, Zamienice, Jaroszówka, Czernikowice, Goliszów. Do tworzenia nowo powstałej struktury kościelnej został oddelegowany ks. Henryk Krajewski, wikariusz kooperator z Chojnowa. 8 czerwca 1969 r. bp Paweł Latusek przeprowadził pierwszą wizytację wikariatu. Nie było tu kościoła. Na potrzeby duszpasterstwa w Rokitkach zaadoptowano pomieszczenie dawnej kuźni. Dopiero w 1985 r. rozpoczęto budowę kościoła parafialnego. Dokonał tego obecny wśród nas ks. Jan Lombarski – mówił ks. Tomasz.

Reklama

Dziś do parafii należą jeszcze dwa kościoły. Kościół filialny Matki Bożej Bolesnej w Biskupinie, wybudowany w latach 70., oraz zabytkowy kościół Wniebowzięcia NMP w Zamienicach, którego początki sięgają 1399 r., a obecny kształt pochodzi z lat 1617/18.

Róże duchowe

W homilii mszalnej ks. Jarosław nawiązał do postaci św. Jana Pawła II, który podczas jednej z pielgrzymek do Polski ofiarował Matce Bożej Jasnogórskiej złotą różę, do dziś znajdującą się obok obrazu. – My nie mamy złota, ale w ten uroczysty dzień winniśmy jej złożyć nasze życiowe róże. Złóżmy Matce Bożej Częstochowskiej piękny bukiet ze złotych róż: naszej woli i gotowości pełnienia woli Bożej, cichego cierpienia i gotowości przyjęcia krzyża, dobrze spełnionych codziennych obowiązków i wreszcie – dodajmy różę serca, w postaci dobra czynionego drugim. A po złożeniu tego bukietu, zawierzmy się Jej w modlitwie – mówił.

Po komunii św. nie zabrakło życzeń i gratulacji od przybyłych gości. Suma odpustowa zakończyła się ponowieniem Ślubów Jasnogórskich oraz śpiewem Te Deum. Druga część uroczystości miała miejsce na stadionie sportowym, gdzie wystąpił zespół TGD – Trzecia Godzina Dnia, porywając uczestników do wspólnego śpiewu i uwielbienia Boga. Koncert zakończył się pokazem laserowym Visual Sensation.

Proboszczowie parafii:
ks. Henryk Krajewski (1967) 1972 – 1978;
ks. Jan Lombarski 1978 – 1993;
ks. Marek Pluskota 1993 – 2008;
ks. Piotr Moroz 2008 – 2014;
ks. Piotr Kutkiewicz 2014 – 2019;
ks. Grzegorz Pawlak 2019 – 2020;
ks. Tomasz Kwiecień od 1.06.2020 r.

2022-09-06 12:23

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tutaj króluje Chrystus

Niedziela zamojsko-lubaczowska 47/2021, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Ks. Krzysztof Hawro

Wnętrze kościoła parafialnego w Złojcu

Wnętrze kościoła parafialnego w Złojcu

Chociaż Chrystus w Najświętszym Sakramencie obecny jest we wszystkich świątyniach, to trzem wspólnotom parafialnym patronuje jako Król.

Najstarszą parafią noszącą wezwanie Chrystusa Króla jest parafia w Hucie Różanieckiej, należąca do dekanatu narolskiego. Miejscowość Huta Różaniecka należała do parafii Płazowie. Budowę kościoła w Hucie Różanieckiej rozpoczęto już w 1913 r. Wybuch I wojny światowej zmusił parafian i budowniczych do zaprzestania prac. Podjęte prace zakończono szczęśliwie dopiero po wojnie. Wybudowana staraniem miejscowej ludności świątynia została oddana do użytku w 1926 r. Początkowo służyła jako kaplica dojazdowa. Działania wojenne związane z wybuchem II wojny światowej sprawiły, że duszpasterstwo sprawowali przygodni księża. Stała opieka duszpasterska nad miejscową wspólnotą została zapoczątkowana w 1945 r. kiedy to posługę duszpasterską zaczął pełnić tu ks. Jan Jędrzejowski, który pracował tu aż do 1995 r. Rok 1957 przyniósł kolejne zmiany w wyglądzie świątyni, która została powiększona o przedsionek.

CZYTAJ DALEJ

Argentyńskie media: Polacy mają doświadczony zespół i “Lewego”

2022-11-29 12:50

[ TEMATY ]

mundial

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Argentyńscy komentatorzy przestrzegają przed lekceważeniem Polaków przed środowym spotkaniem w grupie C piłkarskiego mundialu. Wskazują, że atutem zespołu Czesława Michniewicza jest doświadczenie, a także posiadanie w ataku Roberta Lewandowskiego.

Wydawany w Buenos Aires dziennik “Clarin” spodziewa się zaciętego spotkania przeciwko polskiej drużynie. Podkreśla, że podopieczni trenera Lionela Scaloniego muszą mierzyć w zwycięstwo, aby zapewnić sobie awans z grupy C.

CZYTAJ DALEJ

Belgijscy biskupi po wizycie ad limina: doceniono nasze doświadczenia

2022-11-29 14:32

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Belgijscy biskupi spotkali się w Watykanie z dobrym przyjęciem i zrozumieniem. Co więcej, prefekt jednej z dykasterii przyznał nawet, że Stolica Apostolska uczy się od Kościoła w Belgii. Wskazuje na to w rozmowie z Radiem Watykańskim biskup diecezji Liège. Tamtejszy episkopat przebywał w Rzymie z wizytą ad limina, pierwszą od 12 lat. Biskupi zostali przyjęci przez Papieża na trwającej ponad dwie godziny audiencji. Zorganizowano też dla nich spotkanie z szefami różnych dykasterii.

Bp Jean-Pierre Delville przyznał, że biskupi zabiegali w Watykanie o dopuszczanie kobiet do diakonatu oraz o możliwość wyświęcania na kapłanów żonatych mężczyzn. Zachwalali też belgijski model relacji państwo-Kościół. Ich zdaniem to dzięki ingerencji państwa i ustanowieniu parlamentarnej komisji Kościół uporał się z problemem nadużyć seksualnych. Ordynariusz Liège zauważa, że w Belgii plaga ta miała wyraźne ramy czasowe. Dotyczyła zasadniczo ostatnich 40 lat minionego stulecia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję