Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Służył wiernie kościołowi

W 62. roku życia i 37. roku kapłaństwa, po ciężkiej chorobie, odszedł do Domu Ojca śp. ks. kan. Jan Kierat, proboszcz parafii św. Bartłomieja Apostoła w Ciągowicach. Zmarł 24 sierpnia, w święto patrona parafii.

Niedziela sosnowiecka 37/2022, str. VII

[ TEMATY ]

pogrzeb kapłana

Ks. Przemysław Lech

Ksiądz kanonik Jan Kierat

Ksiądz kanonik Jan Kierat

Pożegnanie Zmarłego odbyło się w Ciągowicach 26 sierpnia, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Mszy św. żałobnej przewodniczył bp Grzegorz Kaszak wraz z bp. Antonim Długoszem, biskupem seniorem archidiecezji częstochowskiej. Następnie odbyła się eksporta do kościoła Przemienienia Pańskiego w Starokrzepicach, gdzie o godz. 15 sprawowana była Eucharystia pod przewodnictwem bp. Antoniego Długosza. Zmarły został pochowany w grobie rodzinnym na cmentarzu parafialnym w Starokrzepicach.

– Ksiądz Jan niepokoił się bardzo o to, czy dobrze spełnia swoją posługę kapłana i proroka. Księże Jasiu, bądź spokojny! Kiedy nowotwór cię rozkładał całkowicie, wzruszyłem się bardzo, kiedy odwiedzałem cię w szpitalu, spotkałem tam na szafce figurę Matki Bożej. To właśnie ją prosiłeś, abyś był tak wierny Jezusowi w swojej posłudze, jak ona jest wierna. Kto cierpi i nie zrywa więzi z Panem Bogiem, ten jest żywym świętym – powiedział w kazaniu bp Antoni Długosz.

– Wiemy, że ten moment rozstania jest dla każdego z nas trudny, bo był to kapłan w sile wieku, 62 lata, co to jest? Najbliższej rodzinie składamy wyrazy współczucia, prosząc Boga, aby z nieba wysokiego spojrzał na was i pocieszył w niełatwych chwilach – powiedział pasterz diecezji sosnowieckiej bp Grzegorz Kaszak.

Reklama

Swojego proboszcza żegnali przedstawiciele parafii: młodzież, dorośli oraz druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej. Życie i posługę kapłańską ks. kan. Jana Kierata podsumował dziekan dekanatu św. Franciszka z Asyżu w Łazach i proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej w Dąbrowie Górniczej-Błędowie ks. kan. Bronisław Waksmundzki.

– Minęło 20 lat pobytu i posługi w tej parafii św. Bartłomieja Apostoła. Przybyłeś do niej w dniu jego święta. I odszedłeś również w dniu św. Bartłomieja. To jest pewien znak. Bartłomiej występuje w Ewangelii św. Jana pod imieniem Natanael. Gdy Jezus go spotkał, powiedział o nim: „Oto prawdziwy Izraelita, w którym nie ma podstępu!” (J. 1, 47) Kochani, taki był nasz ksiądz Jan: prawdziwy Izraelita – verus Israelita – w którym nie było podstępu. Był szczery i chciał służyć wiernie Kościołowi i parafii. Jak go zapamiętamy? Jedni w sutannie, inni w mundurze. I w stule z napisem: Bóg, Honor, Ojczyzna – przypomniał ks. Bronisław Waksmundzki.

Ksiądz kanonik Jan Kierat urodził się 10 kwietnia 1960 r. w Częstochowie w rodzinie Piotra i Zofii z domu Sas. Po odbyciu studiów filozoficzno-teologiczne w Częstochowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie przyjął 2 grudnia 1984 r. święcenia diakonatu, a 26 maja 1985 r. – święcenia prezbiteratu. Po święceniach kapłańskich pracował w parafiach w: Bukownie, Bąkowej Górze, parafii św. Zygmunta w Częstochowie, parafii św. Maksymiliana w Dąbrowie Górniczej, parafii Matki Bożej Anielskiej w Jaworznie-Dąbrowie Narodowej, parafii św. Marii Magdaleny w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach, parafii Świętego Krzyża w Jaworznie-Jeleniu, parafii Zesłania Ducha Świętego w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach. Dekretem z 6 sierpnia 2002 r. został mianowany proboszczem parafii św. Bartłomieja Apostoła w Ciągowicach. Od 26 września 2017 r. był ojcem duchownym dla kapłanów dekanatu św. Franciszka z Asyżu w Łazach.

2022-09-06 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pogoda ducha i wrażliwość…

Niedziela legnicka 52/2022, str. VI

[ TEMATY ]

pogrzeb kapłana

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Modlitwa ostatniego pożegnania

Modlitwa ostatniego pożegnania

W pierwszy czwartek miesiąca grudnia rozeszła się w diecezji wieść o śmierci ks. Piotra Suski, proboszcza parafii w Janowicach Wielkich i Radomierzu.

Ksiądz Piotr został odwołany do wieczności w 46. roku życia i 21. roku kapłaństwa. Zmarł w szpitalu w Jeleniej Górze.

CZYTAJ DALEJ

Bp Edward Dajczak szczerze o swojej chorobie

2023-02-03 07:26

[ TEMATY ]

depresja

bp Edward Dajczak

ks. Wojciech Parfianowicz/Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska

Bp Edward Dajczak zakończył swoją posługę biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego na rok przed koniecznością złożenia urzędu wynikającą z ukończenia 75 lat. W wywiadzie zrealizowanym dla diecezjalnej telewizji internetowej Dobre Media przyznał, że zdecydował się na rezygnację z powodu problemów zdrowotnych - zmagań z depresją oraz atakami stanów lękowych.

Bp Dajczak powiedział, że są to skutki przebytych trzech zakażeń wirusem powodującym COVID.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: 1,5 procenta podatku cegiełką na dzieła miłosierdzia Caritas kieleckiej

2023-02-03 20:07

[ TEMATY ]

Caritas

Kielce

podatek

Caritas

Caritas kielecka zachęca do przekazania 1,5 % w rozliczeniu rocznym za 2022 rok, co zostanie spożytkowane na dzieła miłosierdzia realizowane przez Caritas Diecezji Kieleckiej. Z pomocy organizacji w skali roku korzysta ok. 35 tys. osób.

Caritas kielecka prowadzi w diecezji 75 placówek dla osób starszych, chorych, niepełnosprawnych, kobiet dotkniętych przemocą domową oraz dla osób bezdomnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję