Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Służył wiernie kościołowi

W 62. roku życia i 37. roku kapłaństwa, po ciężkiej chorobie, odszedł do Domu Ojca śp. ks. kan. Jan Kierat, proboszcz parafii św. Bartłomieja Apostoła w Ciągowicach. Zmarł 24 sierpnia, w święto patrona parafii.

Niedziela sosnowiecka 37/2022, str. VII

[ TEMATY ]

pogrzeb kapłana

Ks. Przemysław Lech

Ksiądz kanonik Jan Kierat

Ksiądz kanonik Jan Kierat

Pożegnanie Zmarłego odbyło się w Ciągowicach 26 sierpnia, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Mszy św. żałobnej przewodniczył bp Grzegorz Kaszak wraz z bp. Antonim Długoszem, biskupem seniorem archidiecezji częstochowskiej. Następnie odbyła się eksporta do kościoła Przemienienia Pańskiego w Starokrzepicach, gdzie o godz. 15 sprawowana była Eucharystia pod przewodnictwem bp. Antoniego Długosza. Zmarły został pochowany w grobie rodzinnym na cmentarzu parafialnym w Starokrzepicach.

– Ksiądz Jan niepokoił się bardzo o to, czy dobrze spełnia swoją posługę kapłana i proroka. Księże Jasiu, bądź spokojny! Kiedy nowotwór cię rozkładał całkowicie, wzruszyłem się bardzo, kiedy odwiedzałem cię w szpitalu, spotkałem tam na szafce figurę Matki Bożej. To właśnie ją prosiłeś, abyś był tak wierny Jezusowi w swojej posłudze, jak ona jest wierna. Kto cierpi i nie zrywa więzi z Panem Bogiem, ten jest żywym świętym – powiedział w kazaniu bp Antoni Długosz.

– Wiemy, że ten moment rozstania jest dla każdego z nas trudny, bo był to kapłan w sile wieku, 62 lata, co to jest? Najbliższej rodzinie składamy wyrazy współczucia, prosząc Boga, aby z nieba wysokiego spojrzał na was i pocieszył w niełatwych chwilach – powiedział pasterz diecezji sosnowieckiej bp Grzegorz Kaszak.

Reklama

Swojego proboszcza żegnali przedstawiciele parafii: młodzież, dorośli oraz druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej. Życie i posługę kapłańską ks. kan. Jana Kierata podsumował dziekan dekanatu św. Franciszka z Asyżu w Łazach i proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej w Dąbrowie Górniczej-Błędowie ks. kan. Bronisław Waksmundzki.

– Minęło 20 lat pobytu i posługi w tej parafii św. Bartłomieja Apostoła. Przybyłeś do niej w dniu jego święta. I odszedłeś również w dniu św. Bartłomieja. To jest pewien znak. Bartłomiej występuje w Ewangelii św. Jana pod imieniem Natanael. Gdy Jezus go spotkał, powiedział o nim: „Oto prawdziwy Izraelita, w którym nie ma podstępu!” (J. 1, 47) Kochani, taki był nasz ksiądz Jan: prawdziwy Izraelita – verus Israelita – w którym nie było podstępu. Był szczery i chciał służyć wiernie Kościołowi i parafii. Jak go zapamiętamy? Jedni w sutannie, inni w mundurze. I w stule z napisem: Bóg, Honor, Ojczyzna – przypomniał ks. Bronisław Waksmundzki.

Ksiądz kanonik Jan Kierat urodził się 10 kwietnia 1960 r. w Częstochowie w rodzinie Piotra i Zofii z domu Sas. Po odbyciu studiów filozoficzno-teologiczne w Częstochowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie przyjął 2 grudnia 1984 r. święcenia diakonatu, a 26 maja 1985 r. – święcenia prezbiteratu. Po święceniach kapłańskich pracował w parafiach w: Bukownie, Bąkowej Górze, parafii św. Zygmunta w Częstochowie, parafii św. Maksymiliana w Dąbrowie Górniczej, parafii Matki Bożej Anielskiej w Jaworznie-Dąbrowie Narodowej, parafii św. Marii Magdaleny w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach, parafii Świętego Krzyża w Jaworznie-Jeleniu, parafii Zesłania Ducha Świętego w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach. Dekretem z 6 sierpnia 2002 r. został mianowany proboszczem parafii św. Bartłomieja Apostoła w Ciągowicach. Od 26 września 2017 r. był ojcem duchownym dla kapłanów dekanatu św. Franciszka z Asyżu w Łazach.

2022-09-06 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parafia na Cierniach była dziełem jego życia

Niedziela świdnicka 4/2022, str. VI

[ TEMATY ]

pogrzeb kapłana

Ks. Grzegorz Umiński

Ostatniego pożegnania dokonał bp Ignacy Dec

Ostatniego pożegnania dokonał bp Ignacy Dec

Tak o ks. kan. Witoldzie Wojewódce mówił przedstawiciel świebodziczan, który przez wiele lat nie tylko przyglądał się pracy proboszcza, ale i chętnie mu pomagał.

Słowa pożegnania przedstawiciel mieszkańców odczytał zarówno w czasie eksporty 7 stycznia w Świebodzicach, jak i dzień później podczas Mszy św. pogrzebowej we Wleniu – rodzinnym kościele zmarłego kapłana.

CZYTAJ DALEJ

To już czas! [Wywiad]

2022-12-05 10:03

ks. Marcin Milian

Szopka w parafii pw. św. Anny we Wrocławiu - Praczach - Odrzańskich - rok 2021

Szopka w parafii pw. św. Anny we Wrocławiu - Praczach - Odrzańskich - rok 2021

Adwent jest czasem przygotowania do świąt Narodzenia Pańskiego. W kościołach planuje się przygotowanie szopek bożonarodzeniowych i innych dekoracji. O podjęciu działań w tej kwestii opowiada ks. Marcin Milian, wikariusz parafii św. Anny we Wrocławiu - Praczach Odrzańskich.

ks. Łukasz Romańczuk: Dlaczego robimy dekoracje w kościołach?

CZYTAJ DALEJ

Inauguracja Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej

2022-12-05 18:35

Ilona Baran

Podczas spotkania inauguracyjnego

Podczas spotkania inauguracyjnego

Dziś odbyło się inauguracyjne spotkanie Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej. W jej skład weszły osoby z różnych środowisk, także kościelnego, które reprezentowane jest przez abp. Józefa Kupnego.

W rozmowie z Iloną Baran dla Radia Rodzina, metropolita wrocławski podkreślił, że potrzebne jest wychowanie muzyczne i kulturalne społeczeństwa.- Człowiek kulturalny, człowiek współczesny powinien otrzymać pełne wykształcenie w zakresie różnych dziedzin sztuki. Dlatego chcę wspierać działania Opery Wrocławskiej, która staje się coraz jaśniejszym punktem na muzycznej mapie naszej ojczyzny - zaznaczył abp Józef Kupny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję