Reklama

Głos z Torunia

Rowery, rozeznawanie i radość

Z ks. Łukaszem Meszyńskim o rajdzie rowerowym, świętym, który uciekł z domu, i spotkaniach dla młodych rozmawia Renata Czerwińska.

Niedziela toruńska 37/2022, str. I

[ TEMATY ]

rajd rowerowy

Archiwum KSM

Już po raz kolejny św. Stanisław Kostka zaprasza na rajd rowerowy

Już po raz kolejny św. Stanisław Kostka zaprasza na rajd rowerowy

.Renata Czerwińska: Kolejny już raz wyrusza rajd rowerowy „Od Kostki do Kostki” i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Toruńskiej zaprasza na niego nie tylko osoby młode.

Ks. Łukasz Meszyński: Zgadza się. Idea jest taka, żeby wciągać w to całe rodziny. Jeśli KSM coś organizuje, wiele osób myśli, że to tylko dla młodzieży, a tak naprawdę to oferta dla całych rodzin, żeby spędzić ten dzień razem, rodzinnie. Trasa nie jest długa, bo to tylko 20 km w jedną stronę, przyjemna i bardzo bezpieczna, prowadzi nową ścieżką rowerową. Wyruszamy 17 września o godz. 11.00 spod toruńskiego kościoła Ojców Jezuitów, a kończymy przy kościele św. Stanisława Kostki w Złejwsi Wielkiej. Może się wybrać zarówno młodzież z katechetami, jak i całe rodziny. Nasi najmłodsi uczestnicy mieli około 10 lat, a najstarsi około 60.

Dlaczego warto wyruszyć na rajd?

Jedno z założeń KSM-u to dbanie nie tylko o relację z Panem Bogiem, rozwój intelektualny, naukę i pracę, służbę innym, ale też o zdrowy tryb życia. To ważne, żeby młody człowiek – choć nie tylko on – wstał od komputera. Warto codziennie pamiętać o ruchu fizycznym.

Rajd jest poświęcony św. Stanisławowi Kostce, który jest patronem KSM-u. Co ludzi współczesnych może w świętym Stanisławie pociągać?

Na pewno od Staszka Kostki, który jest patronem dzieci i młodzieży, można się uczyć zasłuchania w Boga. To inspiracja dla młodego człowieka, który myśli, co robić w życiu, jaką drogą pójść i pyta o to Pana. Stanisław jest wierny Bogu, rozeznaje, jest bardziej posłuszny Bogu niż ludziom. Uczy odczytywania powołania, zasłuchania w Boga i wytrwałości w dążeniu do celu. Można się zastanawiać, czy to patron dla rodzin, skoro uciekł z domu? Oczywiście – bo wierność powołaniu i jego realizacja jest ważna i w życiu zakonnym, i w małżeńskim.

Jesienią KSM także szykuje coś dla młodych.

Tak – jesteśmy zrzeszeni w Duszpasterstwie Młodzieży Diecezji Toruńskiej „Kotwica” i chętnie zapraszamy na diecezjalne wydarzenia. Teraz, 24 września, w Rywałdzie odbędzie się zjazd młodzieży, a już 20 listopada kolejny – w Toruniu. To spotkania formacyjne dla młodzieży – poprzednie odbyło się w maju w Hartowcu. Warto, żeby młody człowiek zobaczył, że można inaczej spędzić czas. Jest wielu młodych ludzi, takich jak on, którzy szukają wydarzeń, koncertów, ale i modlitwy, wyciszenia, zatrzymania.

Ks. Łukasz Meszyński Asystent kościelny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Toruńskiej

2022-09-06 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczęśliwa trzynastka

Niedziela sandomierska 25/2022, str. I

[ TEMATY ]

Sandomierz

rajd rowerowy

Grażyna Szlęzak

W rajdzie uczestniczyło prawie 500 osób

W rajdzie uczestniczyło prawie 500 osób

Dla upamiętnienia wizyty św. Jana Pawła II w Sandomierzu po raz 13 odbył się Sandomierski Rajd Papieski.

W tym roku cykliści wyruszyli w 38 km trasę z Bulwaru Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sandomierzu, aby przejechać przez: Trześń, Furmany, Grębów, Krawce i zakończyć przy kościele parafialnym w Stanach Bojanowskich. Rajd papieski rozpoczęła wspólna modlitwa i błogosławieństwo bp. Krzysztofa Nitkiewicza. Po niej uczestnicy rajdu ruszyli najpierw ulicami miasta, by po utworzeniu peletonu obrać jako cel poszczególne miejscowości na trasie rajdu. W miejscach odpoczynku kolarze byli gościnnie podejmowani przez parafian z Grębowa i Stanów Bojanowskich. Zakończenie Rajdu nastąpiło przy Domu św. Józefa w Stanach Bojanowskich. Biskup ordynariusz podziękował organizatorom i służbom dbającym o bezpieczeństwo całej imprezy oraz sponsorom. Wręczył także okolicznościowe nagrody i upominki dla najwytrwalszych, najmłodszych i najstarszych uczestników wspólnej wyprawy. Organizatorzy szacują, że w rajdzie w tym roku wzięło udział prawie 500 osób. Podobnie jak w latach ubiegłych przekrój wiekowy uczestników był bardzo różny. Najmłodszy uczestnik miał kilka miesięcy, a najstarszy liczył sobie 82 lata. Pośród uczestników rajdu było wiele rodzin, które na rowerową wyprawę wybrały się wraz z dziećmi. Aneta Kucharska z Sandomierza wybrała się w trasę z mężem i synem oraz ze znajomymi. – W rajdzie papieskim bierzemy udział co roku. Jest to wspaniała inicjatywa i świetnie wspólnie spędzony czas. Mamy możliwość odreagować różne stresy, ale także sprawdzić swoją formę fizyczną – mówiła Aneta, która co roku jeździ w jakiejś intencji. Wśród rowerzystów wystartowały grupy parafialne wraz z księżmi opiekunami, klerycy z rektorem seminarium duchownego, księża z kurii diecezjalnej, siostry zakonne. Nie zabrakło także gwiazd polskiego kolarstwa, które od samego początku uczestniczą w Sandomierskim Rajdzie Papieskim. W tym roku wraz z uczestnikami rajdu jechał Kazimierz Stafiej, wielokrotny mistrz Polski. – Tego typu impreza przynosi wiele korzyści. Na co dzień wszędzie rywalizujemy, aby wypaść jak najlepiej, a tu każdy jedzie w swoim tempie. To nie są zawody, ale poczucie jedności wśród rowerzystów – mówił kolaż. Sandomierski Rajd Papieski został zainicjowany przez bp. Krzysztofa Nitkiewicza i odbywa się w rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w Sandomierzu. Trzynasta edycja imprezy potwierdziła, że cieszy się ona wielkim zainteresowaniem i co roku na starcie stają rowerzyści niemal z całej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe inspiracje

Niedziela Ogólnopolska 48/2021, str. 50-51

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Przed nami Adwent. Kolejny w życiu, ale nadal niezmiennie wyjątkowy. Czekanie na Boga jest warte uwagi, zaangażowania i doświadczania tu i teraz tego, co się dzieje, wrażliwości na ludzi, których spotykamy. Każdy ma swój Adwent do przeżycia. Tylko jak go przeżyć dobrze?

Który to już o Adwent w naszym życiu? Którykolwiek by nie był –nawet ten pięćdziesiąty ósmy jest zupełnie nowy. Jak to w życiu bywa, rutyna przeplata się z ciekawością i nadzieją, bo to przecież jakiś początek.

CZYTAJ DALEJ

Premier: zerowy VAT na żywność przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku

2022-11-29 14:26

[ TEMATY ]

gospodarka

Monika Jaworska

Potrzebne są między innymi artykuły żywnościowe z długim terminem ważności.

Potrzebne są  między innymi artykuły żywnościowe z długim terminem ważności.

Zerowy VAT na żywność - kontynuujemy tę tarczę w takim kształcie, w jakim była do tej pory, przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zwrócił uwagę podczas konferencji prasowej, że cały świat zmaga się z "konsekwencjami dwóch wirusów" - jeden to koronawirus, a drugi to wirus rosyjskiego imperializmu. "Mamy do czynienia z energetycznym szantażem, który został zastosowany nie tylko wobec Ukrainy, Polski, ale wobec całej Europy" - mówił Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję