Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Raz na sto lat

Została zamknięta karta historii 100-letniej świątyni w Kobylnicy Wołoskiej, a otwarta drugiego stulecia, którą zaczął pisać ks. Stanisław Gorczyński.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 37/2022, str. I

[ TEMATY ]

rocznica powstania parafii

Archiwum parafii w Potoku Jaworowskim

Wyjątkowa uroczystość zgromadziała w murach świątyni wielu parafian i gości

Wyjątkowa uroczystość zgromadziała w murach świątyni wielu parafian i gości

Parafia Trójcy Przenajświętszej w Potoku Jaworowskim 28 sierpnia przeżywała potrójną uroczystość: 100-lecie filialnego kościoła w Kobylnicy Wołoskiej, odpustu ku czci jego patronki Matki Bożej Królowej i bierzmowanie młodzieży. Uroczystościom przewodniczył biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej ks. dr hab. Mariusz Leszczyński. Na świętowanie przybyło duchowieństwo dekanatu Lubaczów z dziekanem ks. kan. Andrzejem Stopyrą. Byli też sąsiedzi z archidiecezji przemyskiej, proboszczowie: ks. Józef Florek – wicedziekan dekanatu Radymno II, kustosz sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych w Wielkich Oczach, ks. Wiesław Słysz z Korczowej, ks. Józef Pietroński z Miękisza oraz proboszcz greckokatolicki z parafii Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu ks. Paweł Szady, który odprawia też Msze św. w Kobylnicy Wołoskiej. Delegacja rodziców prosiła biskupa o udzielenie ich dzieciom sakramentu bierzmowania. Sumie odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił bp Leszczyński, który udzielił sakramentu bierzmowania 17 młodym parafianom. W podziękowaniu za sakrament dojrzałości chrześcijańskiej, oprócz młodzieży i ich rodziców, dziękował też sołtys Piotr Jacyk.

Pamięć i zawierzenie

Pod koniec Eucharystii bp Leszczyński dokonał aktu zawierzenia, a piękne jubileuszowe święto zakończyło się procesją eucharystyczną. Proboszcz ks. Stanisław Gorczyński, z okazji jubileuszu 100-lecia kościoła, przygotował dwa foldery poświęcone historii kościoła i dziejom miejscowości Kobylnica Wołoska, które rozdawali ministranci dla wszystkich wiernych. Dla osób szczególnie zasłużonych przygotowane zostały pamiątkowe karty ze zdjęciem świątyni i logo 100-lecia jej budowy, parafia Potok Jaworowski jako nadawca. Na ścianie przy wejściu do świątyni umieszczona została tablica pamiątkowa o treści: „1922 + 2022 Bogu Wszechmogącemu i Maryi Królowej, Świętym Pańskim: Dymitrowi i Jozafatowi z racji 100-lecia budowy świątyni w Kobylnicy Wołoskiej. Wdzięczni Duszpasterze i Wierni Kościoła Greckokatolickiego i Rzymskokatolickiego. Kobylnica Wołoska 28 VIII 2022 r.”. Tablicę poświęcił biskup pomocniczy diecezji.

Przeszłość i teraźniejszość

Obecna cerkiew św. Dymitra z tablicą fundacyjną z 1922 r. wzniesiona została na planie krzyża z półokrągłą absydą i dwiema zakrystiami. Nad skrzyżowaniem wznosi się ogromna kopuła na ośmiobocznym drewnianym bębnie, wnętrze jej ozdabia polichromia. Od 2009 r. proboszczem parafii w Potoku Jaworowskim jest ks. Stanisław Gorczyński. Oprócz parafialnej świątyni troszczy się o kościół filialny w Kobylnicy Wołoskiej. W ostatnim dziesięcioleciu wraz z wiernymi wykonano takie prace, jak: malowanie kopuły i dachów kościoła, wymieniono blachę nad zakrystiami, zakupiono piec na olej opałowy, pomalowano i przeniesiono zakrystię. Po 42. latach wykonano malowanie wnętrza kościoła, zamontowano pancerne tabernakulum i pozłocono je, zamontowano ogrzewanie podłogowe, położono styropian pod wylewkę i płytki, zakupiono dzwony elektroniczne. Wielkim dziełem było odnowienie ołtarzy bocznych i wykonanie trwałego ogrodzenia placu kościelnego o długości 170 m z bramą wjazdową i 3 furtkami. Świątynia wzbogaciła się o nowe obrazy, portret św. Jana Pawła II, płaskorzeźbę Ostatniej Wieczerzy, figury Matki Bożej Fatimskiej, św. Jana Chrzciciela, św. Franciszka, św. Antoniego, odnowione feretrony. Ostatnim nabytkiem jest instalacja fotowoltaiczna i ułożona kostka brukowa koło kościoła.

2022-09-06 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz na Sadach

Niedziela warszawska 37/2022, str. IV

[ TEMATY ]

rocznica powstania parafii

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Jubileusz naszej parafii mówi o pięknym wydarzeniu – nie tylko ludzkim, ale przede wszystkim Bożym – przypomniał ks. dr Grzegorz Ostrowski

Jubileusz naszej parafii mówi o pięknym wydarzeniu – nie tylko ludzkim, ale przede wszystkim Bożym – przypomniał ks. dr Grzegorz Ostrowski

Żoliborz Św. Jan z Kęt stale nam przypomina, że tyko miłość może posklejać to, co rozbite i połamane – powiedział w czasie Mszy św. w 70. rocznicę erygowania parafii św. Jana Kantego ks. prał. dr Grzegorz Ostrowski, proboszcz parafii.

W dziękczynnej Eucharystii uczestniczyli Powstańcy Warszawscy, przedstawiciele parlamentarzystów, władz samorządowych, siostry zmartwychwstanki i uczniowie prowadzonych przez zgromadzenie szkół oraz wielu wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Tydzień w Watykanie: Żaden znak na ziemi nie wskazuje, aby to miały być pokojowe święta

2022-12-05 08:41

[ TEMATY ]

Tydzień w Watykanie

Adobe Stock

Żaden znak na ziemi nie wskazuje, aby to miały być pokojowe święta. Chyba, że pojawi się jakiś znak z nieba.

Było trochę jak w filmie Hitchcocka, choć to oczywiście nie był film. Najpierw było trzęsienie ziemi, a później napięcie rosło. Ale po kolei. W poniedziałek opublikowano wywiad, jakiego Franciszek udzielił magazynowi „America”, jak sama nazwa wskazuje, wydawanemu w Ameryce. Papież, porównując z poprzednikami, udziela sporo wywiadów, wydaje się nawet, że korzysta z tej formy komunikacji coraz częściej. Ten był o tyle wyjątkowy, że Franciszek po raz pierwszy mówił, że agresorem w wojnie na Ukrainie jest państwo rosyjskie. Wspomniał również o okrucieństwach rosyjskich wojsk obwiniając za nie przede wszystkim żołnierzy armii rosyjskiej pochodzących z Czeczeni i Buriacji. I wtedy się zaczęło. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa nie przebierała w słowach. – Wypowiedzi papieża Franciszka przeciwko Czeczenom i Buriatom pokazują nie tylko rusofobię, ale także skrajne wypaczenie prawdy – tokowała. To jest perwersja, nawet nie wiem, na jakim poziomie – dodała emocjonalnie. To był sygnał do dalszych ataków. Zaraz głos zabrał marionetkowy i groteskowy lider Czeczenów Ramzan Kazyrow i mniej znani opinii publicznej przedstawiciele Buriatów. Ci wprowadzili do swych wypowiedzi wątek wojny religijnej insynuując, że w tle wypowiedzi papieża jest odmienność religijna. Czeczeni to muzułmanie a Buriaci to buddyści. Pojawiały się również wypowiedzi pomniejszych rosyjskich polityków, sprzeciw wyraził m.in. ambasador rosyjski przy Watykanie, a na koniec głos zabrał sam on, nie Putin oczywiście ale Siergiej Ławrow, pierwszy „głos reżimu” dla zagranicy. - Papież Franciszek wzywa do rozmów, a ostatnio wydał niezrozumiałe, całkowicie niechrześcijańskie oświadczenie, zaliczające dwie rosyjskie narodowości do jakiejś kategorii, po której można się spodziewać okrucieństw podczas działań wojennych. Działanie papieża „oczywiście nie pomaga sprawie i autorytetowi Stolicy Apostolskiej".

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Hołd z kwiatów w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

2022-12-05 15:41

[ TEMATY ]

hołd kwiatów

niepokalane poczęcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązujący do tradycji rzymskiej hołd z kwiatów będzie w najbliższy czwartek głównym wydarzeniem uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze. Przed stojącą na kilkumetrowej kolumnie figurą Matki Bożej po raz czternasty złożony zostanie bukiet białych róż.

Jasnogórski zwyczaj modlitwy i składania Matce Bożej hołdu z białych kwiatów został zapoczątkowany w 2009 r. i jest nawiązaniem do rzymskiej tradycji tzw. omaggio floreale, czyli obdarowywania Maryi kwiatami. Tradycyjnie metropolita częstochowski zostaje wyniesiony w górę w koszu drabiny strażackiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję