Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Ocalone dziedzictwo

Jeszcze nie przebrzmiały echa Festiwalu Dziedzictwa Kresów, a już Lubaczów zaprasza na kolejne wydarzenie religijno-kulturalne.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 37/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Festiwal Dziedzictwa Kresów

Adam Łazar

Wystawa przedstawia ciekawe eksponaty m.in. skrzynie ewakuacyjne

Wystawa przedstawia ciekawe eksponaty m.in. skrzynie ewakuacyjne

Mowa o wystawie, której organizatorem jest Muzeum Kresów i parafia św. Wojciecha w Cieszanowie przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp Marian Rojek, Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz.

Otwarcie wystawy

21 sierpnia w Galerii Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym przy Muzeum Kresów odbył się wernisaż wystawy, który swoją obecnością zaszczycili: biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej ks. dr hab. Mariusz Leszczyński, biskup senior diecezji charkowsko-zaporoskiej Marian Buczek, konsul Eliza Dzwonkiewicz, poseł na Sejm RP Teresa Pamuła, dziekan lubaczowski ks. kan. Andrzej Stopyra, dziekan i proboszcz cieszanowski ks. kan. dr Stanisław Solilak, starosta lubaczowski Zenon Swatek. Rolę gospodarza pełnił dyrektor Muzeum Kresów Piotr Zubowski.

– Z wielkim wzruszeniem przychodzi mi, jako piątemu następcy ks. Józefa Kłosa, dotykać paramentów liturgicznych z kościoła św. Marii Magdaleny – kielichów, puszek, ornatów, krzyży, lichtarzy, patrzeć na święte obrazy. To wszystko pozwala lepiej zrozumieć, jak wielkie jest to dziedzictwo. Cieszę się, że w jakiś sposób przyczyniłem się do tego, że ta wystawa została tu zaprezentowana, że mogłem na jakiś czas wypożyczyć niektóre paramenty liturgiczne – wyznał cieszanowski proboszcz ks. Stanisław Solilak.

Prezentacja zabytków

Po wystąpieniach Janusz Mazur zaprosił wszystkich do zwiedzenia ekspozycji. Jako komisarz wystawy i kustosz Muzeum Kresów był jej przewodnikiem. Ekspozycja składa się z pięciu części. Lwów – miasto świątyń, Ekspatriacja Archidiecezji Lwowskiej – losy Kościoła rzymskokatolickiego w okresie wojennym i powojennym, Z Lwowa do Cieszanowa – poświęcona proboszczowi ks. Józefowi Kłosowi, oraz Ocalone dziedzictwo – to najważniejsza i największa część wystawy, na której zaprezentowano zabytki historii i sztuki z kościoła św. Marii Magdaleny we Lwowie oraz znajdującej się w jego pobliżu szkoły, mającej tą samą patronkę. Obiekty te, dzięki ks. Kłosowi, znalazły się po wojnie w parafii św. Wojciecha w Cieszanowie. Na uwagę zasługują dwa obrazy – Matki Bożej Nieustającej Pomocy, przywieziony z Rzymu w 1902 r. i św. Stanisława Kostki z Dzieciątkiem Jezus, namalowany przez lwowskiego artystę Stanisława Batowskiego. Bogata jest kolekcja tkanin liturgicznych: ornatów, kap, stuł do konfesjonałów i kazań, „bielizny liturgicznej”, komży dla kapłanów, alb, ołtarzowych obrusów z koronką. Ciekawymi eksponatami są zachowane elementy trzech sztandarów – Katolickich Stowarzyszeń Młodzieży i Szkoły Powszechnej Męskiej nr 8 im. Marii Magdaleny we Lwowie. Z wbitych 574 gwoździ w ich drzewce poznajemy nazwiska elity lwowskiej.

Reklama

Od naczyń po skrzynie

Naczynia liturgiczne reprezentuje pozłacana monstrancja, kielich z pateną, puszka na komunikanty, dzwonki, lichtarze, świeczniki, naczynia na oleje święte. Piękne jest tabernakulum z krzyżem ołtarzowym, które znajduje się w cieszanowskim kościele, a na wystawie jego zdjęcie. Podczas ekspozycji pokazano liczne dokumenty i fotografie. Nie zabrakło skrzyń ewakuacyjnych, w których te skarby przywieziono z Lwowa do Lubaczowa. Ostatnia część wystawy pt. Po obu stronach granicy, traktuje o powojennej i dzisiejszej historii kościoła św. Marii Magdaleny. Wystawie towarzyszy film przygotowany przez Krystiana Kłysewicza, a także wydawnictwo książkowe w wersji cyfrowej.

Skarby kresowej świątyni – dziedzictwo kościoła św. Marii Magdaleny we Lwowie na ziemi lubaczowskiej można bezpłatnie oglądać do końca listopada.

2022-09-06 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szef NATO: wysyłamy sygnał, że jesteśmy gotowi bronić każdego centymetra kwadratowego Sojuszu

2022-11-29 10:16

mrallen/Fotolia.com

Kraje NATO zwiększają swoje zdolności bojowe, co wysyła jasny sygnał, że jesteśmy gotowi bronić każdego centymetra kwadratowego terytorium Sojuszu - powiedział sekretarz generalny Jens Stoltenberg we wtorek na konferencji zorganizowanej przez instytut Aspen i German Marshall Fund w Bukareszcie.

We wtorek w stolicy Rumunii rozpoczyna się posiedzenie ministrów spraw zagranicznych Sojuszu.

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe opowieści o przodkach Mesjasza

2022-11-28 14:49

[ TEMATY ]

Biblia

"Od Abrahama do Jezusa" to seria krótkich filmików, w których bp Piotr Przyborek opowiada o przodkach Mesjasza ujętych przez św. Mateusza w pierwszym rozdziale Ewangelii.

CZYTAJ DALEJ

Łask: Niezwykły dar Arcybiskupa Seniora

2022-11-29 14:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Arcybiskup Senior Władysław Ziółek na ręce burmistrza Łasku Gabriela Szkudlarka przekazał dar dla miasta – obraz przedstawiający kolegiatę – główny obiekt sakralny w mieście i największy skarb ziemi łaskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję