Reklama

Niedziela Podlaska

Podziękujmy Matce

Maryja, świecąca jak gwiazda, jest ratunkiem dla ludzi szukających portu zbawienia – powiedział bp Piotr Sawczuk podczas uroczystości odpustowych w Ostrożanach.

Niedziela podlaska 38/2022, str. I

[ TEMATY ]

dożynki

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Bp Piotr Sawczuk pobłogosławił ziarno siewne

Bp Piotr Sawczuk pobłogosławił ziarno siewne

Licznie przybyli parafianie oraz pielgrzymi wypełnili diecezjalne sanktuarium maryjne w Ostrożanach, jak i plac przy świątyni, by uczcić Matkę Najświętszą w święto Jej narodzenia. Punktem centralnym uroczystości była Msza św. celebrowana pod przewodnictwem pasterza diecezji, który wygłosił słowo Boże. W homilii bp Sawczuk nawiązał do czytań mszalnych. Komentując fragment Ewangelii wg św. Mateusza zawierający rodowód Jezusa, zauważył, że Jego ziemscy przodkowie byli ludźmi z krwi i kości. Okazywali się bohaterami wiary, ale bywało również, że popadali w grzech, nawracali się i pokutowali. Jednak nikt i nic nie było w stanie zniweczyć Bożego planu zbawienia. – Na końcu genealogii pojawia się Maryja – Niepokalana Dziewica, wolna od grzechu pierworodnego, która otwierając się szeroko na łaskę Boga i współdziałając z nią, powoli rozprasza mroki grzechu na Ziemi i zaczyna świecić jak Jutrzenka, zwiastująca przyjście Zbawiciela – powiedział.

Nawiązał również do polskiej tradycji, która dzień narodzenia Maryi nazywa świętem Matki Bożej Siewnej. Pobłogosławione ziarno ma trafić do dobrze przygotowanej roli, aby rozpocząć proces kiełkowania, wzrastania i zbierania plonu: – Bóg jest autorem planu zbawiania, jest też autorem praw rządzących przyrodą – podkreślił. Wezwał również do wspólnej modlitwy, by Maryja otoczyła płaszczem matczynej opieki rolników, ludzi ciężkiej pracy, by wyprosiła dar pokoju dla Ukrainy i dla całego świata nękanego konfliktami, będącego areną zmagania sił sobie przeciwnych. Wszyscy jesteśmy stęsknieni za pokojem i światłem, które rozproszy zalegające mroki. W Maryi tej światłości było najwięcej. To dlatego może spełniać rolę Gwiazdy Morza, czyli bezcennej wskazówki dla rozbitków zagubionych na morzu ziemskiej niepewności i zwodzonych fałszywym blaskiem pokus.

Mszę św. koncelebrował ks. kan. Jacek Połowianiuk. Miejscowy proboszcz i kustosz sanktuarium ks. Piotr Wójcik na zakończenie Eucharystii poprosił biskupa o pobłogosławienie ziarna siewnego oraz chleba. Po liturgii chętni mogli wziąć odrobinę ziarna, aby zmieszać je z tym, które zostanie wsiane w ziemię. Sołtysi z poszczególnych miejscowości stanowiących ostrożańską parafię zaopiekowali się pobłogosławionymi chlebami i zadbali o to, aby przybyli mieszkańcy podzielili się nim między sobą.

Uroczystość zakończyło nabożeństwo i procesja eucharystyczna. Wyśpiewany Hymn Te Deum wraził wdzięczność Bogu, za otrzymane łaski. Dopełnieniem wspólnego świętowania był wieczorny koncert pieśni maryjnych w wykonaniu chóru Wokaliza.

2022-09-13 14:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

16. Podlaskie Święto Chleba w Ciechanowcu

Niedziela podlaska 35/2016, str. 1-2

[ TEMATY ]

dożynki

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Z kościoła uczestnicy przejechali do muzeum zaprzęgami konnymi

Z kościoła uczestnicy przejechali do muzeum zaprzęgami konnymi

Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Pikusa rozpoczęła tegoroczne Święto Chleba w Ciechanowcu. W koncelebrze uczestniczył sekretarz Księdza Biskupa ks. Tomasz Szmurło

W niedzielę 14 sierpnia uczestnicy uroczystości zebrali się w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu, by dziękować Bogu za chleb powszedni, za trud pracy rolników i piekarzy. Wiernych powitał proboszcz parafii ks. Tadeusz Kryński słowami: – W dniu wdzięczności Bogu i ludziom za wszystkie dary, które dziś skupia w sobie bochen chleba, wszystkich serdecznie witam, pozdrawiam i dziękuję za tworzenie tej wspaniałej wspólnoty. Chleb łamany i dzielony we wspólnocie bardzo smakuje, podtrzymuje życie i zawsze będzie potrzebny.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

[ TEMATY ]

list

adwent

prymas Polski

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

„Noc się posunęła, a przybliżył się dzień” – nawiązując do słów wprowadzających Kościół w tegoroczny Adwent arcybiskup gnieźnieński przyznaje, że dobrze ilustrują one to, co dokonało się przez przyjście na świat Jezusa Chrystusa – prawdziwego Światła zwyciężającego wszelki mrok.

CZYTAJ DALEJ

Belgijscy biskupi po wizycie ad limina: doceniono nasze doświadczenia

2022-11-29 14:32

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Belgijscy biskupi spotkali się w Watykanie z dobrym przyjęciem i zrozumieniem. Co więcej, prefekt jednej z dykasterii przyznał nawet, że Stolica Apostolska uczy się od Kościoła w Belgii. Wskazuje na to w rozmowie z Radiem Watykańskim biskup diecezji Liège. Tamtejszy episkopat przebywał w Rzymie z wizytą ad limina, pierwszą od 12 lat. Biskupi zostali przyjęci przez Papieża na trwającej ponad dwie godziny audiencji. Zorganizowano też dla nich spotkanie z szefami różnych dykasterii.

Bp Jean-Pierre Delville przyznał, że biskupi zabiegali w Watykanie o dopuszczanie kobiet do diakonatu oraz o możliwość wyświęcania na kapłanów żonatych mężczyzn. Zachwalali też belgijski model relacji państwo-Kościół. Ich zdaniem to dzięki ingerencji państwa i ustanowieniu parlamentarnej komisji Kościół uporał się z problemem nadużyć seksualnych. Ordynariusz Liège zauważa, że w Belgii plaga ta miała wyraźne ramy czasowe. Dotyczyła zasadniczo ostatnich 40 lat minionego stulecia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję