Reklama

Niedziela Podlaska

Żywy pomnik św. Jana Pawła II

„30 lat minęło, to piękny czas, dziś tyle dobrych wspomnień żyje w nas. Wyruszyć w szkolną podróż chce każdy z nas, więc wyruszajmy proszę, póki czas”.

Niedziela podlaska 38/2022, str. IV-V

[ TEMATY ]

jubileusz szkoły

Ks. Wojciech Łuszczyński/Niedziela

Prace świadczące o zdolnościach i umiejętnościach uczniów

Prace świadczące o zdolnościach i umiejętnościach uczniów

Obchody jubileuszu Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim rozpoczął zespół złożony z nauczycieli, wykonując utwór z popularnego serialu Czterdziestolatek, z nieco zmienionym i dostosowanym do okoliczności tekstem.

Uroczystości, które miały miejsce 7 września w szkolnej sali gimnastycznej, zostały poprzedzone modlitwą. O godz. 8 w cerkwi Opieki Matki Bożej arcybiskup bielski Grzegorz modlił się w intencji szkoły, pracowników i uczniów. W tej samej intencji sprawował Mszę św. bp Piotr Sawczuk w sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Szkoła leży na terenie tej parafii.

Zebranych gości, z dyrektorką szkoły Katarzyną Pacewicz, starostą bielskim Sławomirem Snarskim oraz naczelnikiem Wydziału Oświaty, Kultury i Ochrony Zdrowia Anatolem Grzegorzem Tymińskim powitał ks. kan. Dariusz Kujawa, kustosz sanktuarium i proboszcz parafii.

Biskup Piotr Sawczuk powiedział w homilii: – Życie ludzkie jest poszukiwaniem drogi do Boga. Zadaniem człowieka jest wybór drogi coraz lepszej i coraz pewniejszej. Nawiązując do pierwszego czytania z Listu św. Pawła Apostoła do Koryntian wskazał, że to poświęcenie Bogu i służba ludziom są tą najlepszą drogą, ponieważ są naśladowaniem życia samego Chrystusa. On jest pewną drogą, ponieważ prowadzi nas do nieba. A na tym polega nadzieja naszego chrześcijańskiego życia, że na końcu wszyscy mamy zjednoczyć się z Bogiem.

Pasterz, cytując słowa Ewangelii wg św. Łukasza, przypomniał: – Ci, którzy żyją według prawa Ewangelii, którzy realizują w swoim życiu wolę Jezusa Chrystusa, są błogosławieni, szczęśliwi i zyskują pewność wiecznej nagrody. Natomiast ci, którzy lekceważą i nie wypełniają chrystusowego prawa miłości, muszą liczyć się z karą. Aby wypełniać wolę Jezusa, powinnyśmy wpatrywać się zawsze w Niego, ponieważ On pokazuje, że nawet będąc ubogim, można przeżywać ogrom Bożego nasycenia. Nawet przy wielu powodach do cierpień i płaczu, można tę drogę wiernie przejść do końca

Reklama

Pasterz diecezji wspomniał także słuchaczom o bł. ks. Ignacym Kłopotowskim, urodzonym w Korzeniówce, na terenie obecnej parafii drohiczyńskiej. Na zakończenie Mszy św. dyrektor szkoły Katarzyna Pacewicz podziękowała wszystkim za wspólną modlitwę, wręczając biskupowi wiązankę kwiatów.

Chociaż świętowano 30-lecie istnienia szkoły, to historia pomocy uczniom z problemami i niepełnosprawnościami trwa w Bielsku Podlaskim o wiele dłużej. Już w 1960 r. ówczesny dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Włodzimierz Łoziński, wystąpił do władz oświatowych z propozycją otworzenia nauki dla uczniów, którzy mieli różne trudności z przyswajaniem wiedzy. Jego działania pozwoliły na utworzeniem w roku szkolnym 1960/61 IV i V „klasy specjalnej”.

W latach 70. XX wieku powstało wiele nowych i twórczych inicjatyw. Powołano m.in. ZHP Nieprzetartego Szlaku, Koło Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski. Olbrzymie zasługi przy realizacji tych projektów miała późniejsza dyrektor szkoły Nina Anchimiuk (Kocjan).

Okazją do jubileuszu było powstanie samodzielnej szkoły specjalnej w 1992 r. Szkoła Podstawowa nr 6 znajdowała się na ul. Poświętnej, a jej pierwszym dyrektorem była Nina Kocjan. W roku szkolnym 2003/2004 przeniesiono szkołę na ulicę Kleszczelowską. W latach późniejszych utworzono również Zasadniczą Szkołę Zawodową oraz Szkołę Przysposabiającą do Pracy.

W 2008 r. miała miejsce kolejna zmiana placówki. Zajęcia zostały przeniesione do budynku po „budowlance” na ul. Wojska Polskiego. 16 grudnia 2008 r. dokonano uroczystego otwarcia szkoły i nadanie jej imienia Jana Pawła II. Poświęcenia i nadania imienia patrona dokonał ówczesny biskup drohiczyński Antoni Pacyfik Dydycz.

Misję szkoły i zasadniczy kierunek wszystkich starań pracowników szkoły określają słowa św. Jana Pawła II: „W wychowaniu chodzi głównie o to, ażeby człowiek stawał się bardziej człowiekiem, o to, ażeby bardziej był, a nie tylko więcej miał”.

Reklama

Dyrektor szkoły Katarzyna Pacewicz, rozpoczynając uroczyste świętowanie w budynkach szkoły, powitała licznie zgromadzonych gości i przyjaciół placówki – wśród nich wielu absolwentów i ich rodziców, którzy mimo ukończenia szkoły, nadal czują się tam, jak w domu i „pośród swoich”.

W słowie wstępnym dyrektorka szkoły opowiedziała zebranym także o swoich początkach pracy: – Gdy szukałam placówki, w której mogłabym odbyć praktyki studenckie skierowano mnie na ul. Poświętną. Ówczesna dyrektor Nina Kocjan przyjęła mnie na praktyki i już wtedy poczułam, że jest to wyjątkowe miejsce, wyjątkowa szkoła.

Oprócz biskupa drohiczyńskiego i kustosza sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim na uroczystości byli obecni: prawosławny dziekan bielski, ks. mitrat Leoncjusz Tofiluk wraz z innymi kapłanami prawosławnymi, starosta bielski Sławomir Snarski, podlaski kurator oświaty Beata Pietruszka a także przedstawiciele samorządów gminnych z powiatu bielskiego oraz dyrektorzy szkół.

Zwracając się do zgromadzonych gości, bp Piotr Sawczuk złożył wszystkim życzenia dalszych sukcesów. Posługując się analogią do jadącego pociągu, w takiej bowiem koncepcji prowadzona była cała uroczystość, życzył, aby zawsze pewnie i bezpiecznie jechał po właściwych torach, aby na jego czele była sprawna lokomotywa, a także sumienny i dobrze przygotowany do pracy maszynista.

Rodzinną atmosferę i więzi panujące w szkole można było zaobserwować podczas występów artystycznych. Uczniowie przygotowali pokaz kwiatowy, który złożony był z tańców motyli. Aktorzy i tancerze ubrani w barwne stroje wzbudzili aplauz zebranych gości.

Szkole pozostaje życzyć dalszych sukcesów i kontynuowania dzieła. Placówka staje się żywym pomnikiem patrona – św. Jana Pawła II. Dyrekcja szkoły wraz z całym zespołem stara się bowiem realizować jego nauczanie i przesłanie w codziennej, jakże trudnej i wymagającej pracy.

2022-09-13 14:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szkoła z Bożą dewizą

Niedziela szczecińsko-kamieńska 44/2022, str. IV

[ TEMATY ]

jubileusz szkoły

Adam Szewczyk

Symboliczne salutowanie pocztu

Symboliczne salutowanie pocztu

Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Maksymiliana Marii Kolbego od wielu już lat utrzymuje się w ścisłej czołówce renomowanych liceów w Polsce. Tego roku obchodzi 30-lecie istnienia.

Ta publiczna placówka funkcjonuje w ramach Centrum Edukacyjnego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej (CEASK). Nadzór pedagogiczny sprawuje nad nią Kurator Oświaty w Szczecinie, natomiast działalność szkoły, jako katolickiej instytucji wychowawczej, podlega nadzorowi i opiece Arcybiskupa Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego. W liceum wielką wagę przykłada się do wychowania młodych ludzi w duchu wartości chrześcijańskich.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Anglia i Walia: mniej niż połowa mieszkańców to chrześcijanie

2022-11-29 16:01

[ TEMATY ]

Wielka Brytania

Karol Porwich/Niedziela

Chrześcijanie stanowią dziś mniej niż połowę mieszkańców Anglii i Walii. Wzrasta natomiast liczba wyznawców innych religii i osób bez przynależności religijnej – wynika z danych zebranych podczas spisu powszechnego w 2021 roku, które opublikował brytyjski krajowy urząd statystyczny.

Po raz pierwszy w historii liczba osób deklarujących się jako chrześcijanie spadła poniżej 50 proc. i wyniosła 46,2 proc., czyli 27,5 mln. Oznacza to spadek o 13,1 proc. w stosunku do 2011 roku, gdy za chrześcijan uznało się 59,3 proc. mieszkańców Anglii i Walii, czyli 33,3 mln.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję