Reklama

Niedziela Podlaska

Pamięci ofiar barbarzyństwa

Modlimy się za wszystkich, którzy zginęli tu z nadzieją na życie wieczne – powiedział bp Piotr Sawczuk podczas Mszy św. odprawionej na terenie Miejsca Straceń obozu w Treblince.

Niedziela podlaska 38/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Treblinka

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Uroczystość uświetniła obecność pocztów sztandarowych

Uroczystość uświetniła obecność pocztów sztandarowych

Kolejny raz, w pierwszą sobotę września na terenie Muzeum Treblinka odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne ku czci ofiar II wojny światowej a w szczególności Karnego Obozu Pracy Treblinka I.

Organizatorem uroczystości była parafia Trójcy Przenajświętszej i św. Anny w Prostyni oraz Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941-1944).

Uroczystości rozpoczęły się Drogą Krzyżową przy Żwirowni, miejscu niewolniczej pracy więźniów Karnego Obozu Pracy Treblinka I. Nabożeństwo prowadził ks. Józef Poskrobko, proboszcz parafii w Prostyni.

Po zakończeniu Drogi Krzyżowej i powitaniu wszystkich zgromadzonych przez Dyrektora Muzeum Treblinka dr Edwarda Kopówkę, została odprawiona Msza św. polowa na terenie Miejsca Straceń, której przewodniczył bp Piotr Sawczuk. W głoszonym kazaniu biskup przypomniał: – Ziemia, na której stoimy, kryje prochy tysięcy ludzi. Dla sprawców tej okrutnej zbrodni nie liczyli się ludzie. Dla nich liczył się chory sen, który miał urzeczywistnić chorą ideologię. (...) Nie da się zważyć ani zmierzyć bezcennej wartości ludzkiego życia, ani zniszczonej kultury społeczeństw. (...) Gromadzimy się, aby się modlić o pokój i bezpieczeństwo. Nienawiść niszczy nie tylko tych, którzy są nienawidzeni, ale też tych, którzy nienawidzą. (...) Modlimy się o pokój wieczny dla chrześcijan, którzy tu zginęli, ale też za licznych przedstawicieli judaizmu. Modlimy się za wszystkich, którzy zginęli tu z nadzieją na życie wieczne.

Uroczystości, jak co roku, zgromadziły przedstawicieli rodzin byłych więźniów Karnego Obozu Pracy Treblinka I, przedstawicieli Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych z koła w Stoczku Węgrowskim oraz Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, reprezentowanych przez Józefa Malińskiego. Obecni byli przedstawiciele władz samorządowych i państwowych: Izabela Wrona – przedstawiciel wojewody mazowieckiego, w imieniu senatora RP Waldemara Kraski – Urszula Krzymowska, radna powiatu sokołowskiego, Marek Renik – wicestarosta powiatu węgrowskiego, Adam Kaczmarczyk, reprezentujący poseł Annę Siarkowską oraz Nadleśnictwo w Ostrowi Mazowieckiej, Bożena Kordek – wójt gminy Małkinia Górna, przedstawiciele sołectwa w Prostyni, Jan Słomiak – burmistrz miasta i gminy Kosów Lacki wraz z Ewą Arciechowską – zastępcą przewodniczącego Rady Miasta i Gminy oraz Danielą Prokopczuk – sekretarzem miasta i gminy Kosów Lacki. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele instytucji kultury na czele z Anną Duńczyk-Szulc – dyrektor Muzeum Warszawy oraz członkowie Rady Muzeum przy Muzeum Treblinka – prof. Zofia Chyra-Rolicz oraz Artur Ziontek. Na uroczystościach nie zabrakło przedstawicieli szkół oraz harcerzy. Program słowo-muzyczny przygotował i zaprezentował zespół Belfers Band.

Reklama

Podczas wydarzenia prezentowana była wystawa Więźniowie Pawiaka. Straceni w Treblince. 2 marca 1942 – 2 marca 2022. 80. Rocznica transportu więźniów z Pawiaka straconych w Treblince. Na 15 planszach wystawy, jej kurator Anna Remiszewska przedstawiła historię osób, które nie były więźniami Karnego Obozu Pracy Treblinka I, ale zostały zamordowane tuż przy jego granicach w wyniku akcji odwetowej niemieckich władz okupacyjnych na cywilnej ludności polskiej. Egzekucję przeprowadzono 2 marca lub w nocy z 2 na 3 marca 1942 r.

Na koniec uroczystości w Miejscu Straceń zostały złożone wieńce i zapalono znicze przed pomnikiem upamiętniającym Ofiary Karnego Obozu Pracy Treblinka I oraz przed pomnikiem Ofiar Romskich. Następnie dyrekcja Muzeum Treblinka złożyła kwiaty również przed pomnikiem centralnym na terenie byłego niemieckiego Obozu Zagłady Treblinka II.

2022-09-13 14:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

80 lat temu Janusz Korczak oraz jego podopieczni zostali wywiezieni do obozu zagłady w Treblince

[ TEMATY ]

Treblinka

Przemysław Melka

80 lat temu, 5 lub 6 sierpnia 1942 r., Janusz Korczak, jego współpracownica Stefania Wilczyńska oraz 192 wychowanków z Domu Sierot przy ul. Siennej 16 w Warszawie zostali doprowadzeni na Umschlagplatz. Stamtąd wywieziono ich do obozu zagłady w Treblince.

Naoczny świadek sceny przemarszu dzieci na Umschlagplatz Nachum Remba pisał: "Na czele pochodu szedł Korczak. Nie! Tego obrazu nigdy nie zapomnę. To nie był marsz do wagonów, to był zorganizowany, niemy protest przeciwko bandytyzmowi! [...] Były to pierwsze żydowskie szeregi, które szły na śmierć z godnością, ciskając barbarzyńcom spojrzenia pełne pogardy. [...] Gdy Niemcy zobaczyli Korczaka, pytali: +Kim jest ten człowiek?+". W ślad za nimi poszły dzieci z innych sierocińców i domów opieki, razem z opiekunami i wychowawcami".

CZYTAJ DALEJ

Izaak - Od Abrahama do Jezusa. Adwentowe opowieści o przodkach Mesjasza

2022-11-29 09:23

[ TEMATY ]

Biblia

adwent

Bp Piotr Przyborek

"Od Abrahama do Jezusa" to seria krótkich filmików, w których bp Piotr Przyborek opowiada o przodkach Mesjasza ujętych przez św. Mateusza w pierwszym rozdziale Ewangelii.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

2022-11-29 19:09

Mężczyzna, który wbiegł na boisko w drugiej połowie poniedziałkowego meczu piłkarskich mistrzostw świata w Katarze pomiędzy Portugalią i Urugwajem niosąc tęczową flagę, otrzymał zakaz wstępu na trybuny.

Jak się później okazało, protestującym był Włoch Mario Ferri, który ujawnił swoją tożsamość wpisem na Instagramie. Przyznał się, że podobne akcje protestacyjne przeprowadził także podczas mistrzostw świata w RPA w 2010 i Brazylii w 2014 roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję