Reklama

Niedziela Legnicka

Ekumeniczne dziękczynienie

W ramach trwającego w Jaworze Święta Chleba i Piernika 28 sierpnia w ewangelickim Kościele Pokoju odbyło się dziękczynne nabożeństwo ekumeniczne za dar chleba i modlitwa o pokój w Ukrainie.

Niedziela legnicka 38/2022, str. I

[ TEMATY ]

święto chleba

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Kościół Pokoju w Jaworze jest największą drewnianą budowlą o funkcjach religijnych na świecie

Kościół Pokoju w Jaworze jest największą drewnianą budowlą o funkcjach religijnych na świecie

Nabożeństwo odbyło się z udziałem biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego, władz miasta, zaproszonych gości oraz wiernych tej parafii. Przybyłych powitał ks. Tomasz Stawiak proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Jaworze. Uczynił to w kilku językach: polskim, ukraińskim i czeskim, kierując słowa powitania i pozdrowień do obecnych przedstawicieli tych narodowości. Swoją obecność zaznaczyły delegacje z miast partnerskich na Ukrainie: zespół i chór Zorecwit z Berdyczowa, delegacja z Złotonoszy, a także delegacje z Czech: z Niesky i Turnova.

Symbol chleba

Miejscem modlitwy był Kościół Pokoju w Jaworze, który jest największą drewnianą budowlą o funkcjach religijnych na świecie. W roku 2001 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Po wstępie muzycznym, wykonanym na instrumencie organowym tej świątyni, rozbrzmiało w jej wnętrzu Gaude Mater Polonia. Następnie delegacje uczestników przekazały na ręce księży okazałe, świąteczne bochny chleba, które zostały złożone na ołtarzu jako podziękowanie za zebranie tegorocznych zbóż, z których może być pieczony chleb.

Nabożeństwo słowa Bożego

Reklama

Podczas nabożeństwa odczytywano teksty z Pisma Świętego, były również prezentowane w tych językach, w których powitano uczestników. Fragment Ewangelii i wezwania z modlitwy powszechnej odczytywał m.in. obecny na nabożeństwie ks. Ryszard Wołowski, dziekan dekanatu Jawor.

Słowo wygłosił proboszcz parafii ks. Stawiak, który nawiązał do swoich wspomnień z lat młodzieńczych, kiedy wsłuchiwał się w słowa Ewangelii o rozmnożeniu chleba. Nawiązując do tego, zwrócił uwagę, że właśnie w tych dniach jesteśmy świadkami takiego cudu rozmnożenia chleba. Dzieje się to w domach, które przyjęły pod swój dach uchodźców wojennych z Ukrainy. Czasem towarzyszyły temu obawy, czy tego przysłowiowego chleba nie zabraknie dla gospodarzy. Ale okazuje się, że nie zabrakło ani im, ani ich gościom. – Zdaliśmy egzamin z miłości, posłużył się nami Pan Bóg. Dzięki czemu zyskaliśmy sąsiada, jakiego nie miało państwo polskie w całej 1000-letniej historii. Cud się stał i cud się dzieje. Rozmnażajmy ten chleb nadal – apelował kaznodzieja.

Słowo biskupa legnickiego

– Jakże to wzruszające dla mnie, znaleźć się na tak przepięknej i przejmującej do głębi serca modlitwie. Modlitwie i dziękczynnej za dar tegorocznego chleba, ale i modlitwie o pokój na Ukrainie. Tak, to zapewne kolejna odsłona tego cudu, o którym mówił ksiadz proboszcz w kazaniu, to zapewne kolejna odsłona tego Boskiego daru; i daru chleba który karmi nasze ciał,a i tego chleba pokoju, Dobrej Nowiny, braterstwa, który karmi nasze dusze – mówił bp Andrzej Siemieniewski, udzielając zgromadzonym Bożego błogosławieństwa.

2022-09-13 14:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto Chleba w Tokarni

W skansenie w Tokarni od kilku lat przyjęło się wydarzenie pn. Święto Chleba. Prezentacje i prelekcje uczą, jak trudna i daleka jest droga do tego, aby powstał bochen chleba. Ten prawdziwy, wypieczony z polskiego zboża, na zakwasie.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Czym jest Kościół?

2022-11-29 17:36

[ TEMATY ]

Kościół

Karol Porwich/Niedziela

W pierwszą niedzielę Adwentu, 27 listopada 2022 r. w Kościele rozpoczął się nowy rok duszpasterski pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Tematem przewodnim jest refleksja nad Kościołem i jego misją oraz umocnienie wiary w Kościół jako wspólnotę wierzących kroczących razem do domu Ojca. Program skierowany jest nie tylko do duszpasterzy, ale również bezpośrednio do wiernych. Jego realizacja zakończy się w niedzielę Chrystusa Króla, 26 listopada 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję