Reklama

Niedziela Legnicka

Odpust z fatimską monstrancją

Odpusty tradycyjnie kojarzą się z długą celebracją, procesją dziękczynną, odwiedzinami proboszczów z sąsiednich parafii i straganami, które wianuszkiem oplatają wiejskie świątynie.

Niedziela legnicka 38/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

odpust parafialny

Anna Zenka

Modlitwa przed Najświętszym Sakramentem

Modlitwa przed Najświętszym Sakramentem

Jednak ten w Gościszowie wielu zapamięta jako wyjątkowy. A to za sprawą „Gwiazdy”, która pojawiła się w tutejszym kościele.

Królowa Pokoju

Gwiazdy na płaszczu Maryi Królowej Pokoju to miejsca, w których trwa adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa o pokój. Dla takich miejsc projektowana jest przestrzeń sacrum, bądź naczynie liturgiczne, jakim jest monstrancja. W diecezji legnickiej jedna z takich monstrancji wykonana została dla parafii w Rudnej. Znajduje się tam monstrancja, zwana fatimską, której autorem jest ceniony artysta złotnik Mariusz Drapikowski. Właśnie ten wyjątkowy klejnot sztuki sakralnej zawitał w niedzielę 28 sierpnia na odpust ku czci Matki Bożej Częstochowskiej do Gościszowa.

W łączności z Centrum Modlitwy o Pokój

W ten sposób na ten jeden dzień wspólnota parafialna dołączyła do Światowego Centrum Modlitwy o Pokój. Przewodniczący liturgii, proboszcz parafii w Rudnej, ks. dr Jan Pazgan, wielokrotnie przypomniał, że Bóg, aby dokonać cudu, potrzebuje ludzkich rąk, ludzkiego zaangażowania, wyklęczanych kolan. Po liturgii zaprosił więc obecnych do wytrwałej adoracji przy monstrancji o sylwetce Maryi, w której sercu umieszczona jest Hostia. Mimo deszczowej pogody Gościszowianie nie zawiedli, przybyli także liczni goście z ościennych parafii. Po sumie odpustowej wspólna modlitwa trwała jeszcze przez ponad trzy godziny.

Monstrancja – darem serc

Reklama

Dziękczynne Te Deum zaśpiewano na zakończenie adoracji, a po błogosławieństwie można było raz jeszcze posłuchać o klejnotach umieszczonych w monstrancji i licznych wotach dziękczynnych, z których powstała. Mieszkańcy parafii w Rudnej ofiarowali bowiem do jej wykonania swoją biżuterię i rodzinne pamiątki, a nawet obrączki małżeńskie. Ponadto aureolę, otaczającą postać Maryi, zdobią fragmenty meteorytu odnalezionego w Guadalupe oraz rubiny i cyrkonie.

Dar odpustu

Odpust parafialny to przede wszystkim okazja do otrzymania łaski darowania kar za grzechy, które już zostały odpuszczone w spowiedzi. W ubiegłą niedzielę wspólnota pod płaszczem Matki Jasnogórskiej w Gościszowie otrzymała jeszcze jeden dar. Gwiazda na płaszczu, jak ta nad Betlejem, zaprowadziła wielu do Jezusa – „by oddać mu pokłon”.

2022-09-13 14:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ku czci Pani Domanowskiej

Niedziela podlaska 31/2021, str. VII

[ TEMATY ]

odpust parafialny

Archiwum Renaty Jarosz

W procesji wokół kościoła wzięło udział wielu parafian i pielgrzymów

W procesji wokół kościoła wzięło udział wielu parafian i pielgrzymów

W Sanktuarium Matki Zbawiciela Naszego Jezusa w Domanowie świętowano odpust parafialny związany z 6. rocznicą koronacji obrazu Pani Domanowskiej oraz wspomnieniem Matki Bożej Szkaplerznej.

Pieśnią poświęconą Matce Bożej Domanowskiej, wykonaną przez zespół ludowy Mianka z Mnia, rozpoczęto 18 lipca uroczystą Sumę odpustową, której przewodniczył ks. kan. Mieczysław Rzepniewski z Klich.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już sprawcy, ale trzeba pomóc osobom, które skrzywdził

2022-11-28 10:02

[ TEMATY ]

ks. Piotr Studnicki

Episkopat News

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Delegaci diecezji bielsko-żywieckiej, koszalińsko-kołobrzeskiej oraz pelplińskiej proszą o kontakt osoby, które zostały skrzywdzone przez ks. Eugeniusza Surgenta. Komunikaty w tej sprawie zostały odczytane w parafiach, w których niegdyś posługiwał duchowny na terenie tych trzech diecezji.

– Ogrom krzywdy wyrządzonej przez ks. Eugeniusza Surgenta szokuje i przeraża, ale tym bardziej w tym momencie powinniśmy myśleć o osobach skrzywdzonych. Sprawca już nie żyje, nie można przeprowadzić procesu karnego, ale pokrzywdzeni przez niego do dziś noszą w sobie bolesne skutki jego przestępstw. Należy im pomóc. Dlatego ważna jest inicjatywa diecezji, na terenie których duchowny przed laty pracował i odczytanie w parafiach, w których posługiwał ks. Surgent komunikatów skierowanych do skrzywdzonych – podkreśla ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Nagroda Ratzingera dla patrologa: Ojcowie Kościoła wzorem na dziś

2022-11-29 15:51

[ TEMATY ]

Ojcowie Kościoła

wiktionary.org

Pojutrze w Pałacu Apostolskim Papież Franciszek wręczy Nagrody Ratzingera. W tym roku jednym z laureatów tego prestiżowego odznaczenia przyznawanego przez Fundację Benedykta XVI jest czołowy francuski patrolog ks. prof. Michel Fédou SJ.

Ks. Fédou wykłada patrologię i teologię dogmatyczną w Centre Sèvres, czyli jezuickiej uczelni w Paryżu. Jego zdaniem przyznanie mu Nagrody Ratzingera to również docenienie roli patrologii we współczesnym Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję