Reklama

Niedziela Świdnicka

Przywracają chorym godność

Od 18 lat organizują dla osób niepełnosprawnych spotkanie, które nie tylko pozwala im się dobrze bawić, ale i budować wspólnotę z przyjaciółmi z całej diecezji.

Niedziela świdnicka 38/2022, str. I

[ TEMATY ]

Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Takie spotkania nie tylko integrują, ale również kształtują w ludziach wrażliwość i zrozumienie

Takie spotkania nie tylko integrują, ale również kształtują w ludziach wrażliwość i zrozumienie

W Zespole Ośrodków Wsparcia w Bielawie przy ul. Lotniczej odbył się 3 września XVIII Diecezjalny Dzień Osób Niepełnosprawnych. – Spotykamy się z grupą ponad 700 osób na modlitwie i wspólnym biesiadowaniu. Rozpoczęliśmy Mszą św. pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka, do której oprawę przygotowali adresaci spotkania. Dzięki temu nasi goście czuli się tak swobodnie, jak w rodzinie – relacjonował ks. kan. Marek Mielczarek, diecezjalny duszpasterz osób niepełnosprawnych.

To ważne wydarzenie

Wraz z Grażyną Smolińską już po raz trzeci jako miejsce spotkań wybrali Bielawę. – Władze miasta i gminy zawsze dbały o osoby niepełnosprawne. Pomagają też pozyskać środki zewnętrzne czy to z ministerstwa czy z innych funduszy. Dodatkowo spotykamy się także z ogromną życzliwością ludzi pracujących w miejscowym Zespole Ośrodków Wsparcia. Dzięki temu razem możemy zrobić coś naprawdę dobrego dla potrzebujących – dodała współorganizatorka, która cieszyła się, że biskup nie tylko przewodniczył Mszy św., ale również został z osobami niepełnosprawnymi w czasie festynu, podchodząc do każdej z grup i poświęcając jej czas. – To jest wydarzenie ważne. Myślę, że nie tylko dla duchowieństwa, ale także dla całego środowiska, w którym zawsze będą osoby niepełnosprawne. Dzięki takim spotkaniom możemy nie tylko integrować się z nimi, ale również kształtować w ludziach wrażliwość, zrozumienie, potrzebę pomagania. Budujemy też jedność w czynieniu dobra – podkreślił pasterz diecezji.

Przełamać bariery

Również w homilii wygłoszonej tego dnia bp Marek Mendyk zwrócił uwagę na przykład Jezusa, który nie brzydzi się chorym. Wręcz przeciwnie, uzdrawia go, wyciąga z niebytu. – W tym kontekście możemy wyobrazić sobie, jak wielkie znaczenie miało uzdrowienie trędowatego przez Chrystusa. Przełamuje On barierę izolacji społecznej. Co to znaczy? Zbliża się do chorego. Wyciąga ku niemu rękę i chory odzyskuje zdrowie fizyczne i duchowe. Chory ponownie odkrywa w sobie ludzką godność, godność dziecka Bożego – zaznaczył, nawiązując także do choroby, którą jest grzech.

Reklama

Potrzeba środków

W spotkaniu wzięli udział nie tylko niepełnosprawni i ich opiekunowie, ale również zaproszeni goście, którzy pomogli w przygotowaniach. – Opieka nad niepełnosprawnymi wymaga środków, pieniędzy. Nie tylko przekazywanych indywidualnie do rodzin, które opiekują się takimi osobami. Dlatego staramy się konsekwentnie zwiększać nakłady na wsparcie osób z niepełnosprawnością, na zwiększenie dostępności rehabilitacji. Mamy też świadomość, że wciąż to nie są wystarczające kwoty i zastanawiamy się nad tym, by w przyszłości dalej je zwiększać – powiedział Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Dla wszystkich uczestników przygotowano obfity poczęstunek, dmuchane zamki, malowanie twarzy, występy artystyczne, a nawet zabawę taneczną. Nie zabrakło też stoisk, w których można było poszerzyć wiedzę nt. zdrowia, niepełnosprawności i innych ciekawych tematów.

2022-09-13 14:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas zaprasza

Niedziela legnicka 35/2021, str. III

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Pielgrzymka to czas osobistej modlitwy i spotkań

Pielgrzymka to czas osobistej modlitwy i spotkań

W sobotę, 4 września, odbędzie się kolejna, XXII Diecezjalna Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych i ich Przyjaciół.

Organizowana jest ona przez diecezjalną Caritas i Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych. Tym razem pielgrzymce towarzyszy hasło: „Maryja i Józef wskazują nam drogę zawierzenia i ufności”. To przypomnienie o postawie ufności, jaką przyjęła Maryja, zgadzając się na Bożą wolę zostania Matką Syna Bożego. Rok św. Józefa i czas peregrynacji jego wizerunku w diecezji pozwala bardziej spojrzeć na postawę Oblubieńca Maryi i Opiekuna Zbawiciela, która jest wzorem zawierzenia wobec Bożego planu.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

S.O.S. dla Ziemi Świętej. PKWP z wizytą w Betlejem

2022-11-26 10:00

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Betlejem

Biuro Prasowe PKWP Polska

Polska sekcja PKWP przebywa z wizytą w Ziemi Świętej. Chce zwrócić uwagę na potrzeby chrześcijan i wskazać na ich zaangażowanie na rzecz pokoju. „Spotkamy się z nimi, wysłuchamy ich historii, pokażemy im, że pamiętamy o nich” – mówi ks. prof. Waldemar Cisło. Około 60 rodzin z Betlejem korzysta ze wsparcia z Polski poprzez kampanię S.O.S. dla Ziemi Świętej.

Ks. prof. Waldemar Cisło, kiedy wiele lat temu przebywał w Ziemi Świętej, zapytał jednego z żyjących tam chrześcijan Zachariasza Tabasha: „Skoro z roku na rok jest trudniej, a ma pan amerykańską wizę, to dlaczego nie wyjedzie pan do USA, gdzie na pewno życie będzie łatwiejsze?”. Padła odpowiedź: „Proszę księdza, wyjadę ja, wyjedzie cała moja rodzina, to kto tutaj zostanie z Jezusem?”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję