Reklama

Niedziela Świdnicka

Biegiem po rodzinę zastępczą

Dobrą zabawę i sportowe zmagania połączyli z popularyzacją zagadnień dotyczących rodzicielstwa zastępczego.

Niedziela świdnicka 38/2022, str. VI

[ TEMATY ]

rodzina zastępcza

Hubert Gościmski

Bieg przyciągnął do Parku Centralnego całe rodziny

Bieg przyciągnął do Parku Centralnego całe rodziny

W pierwszą niedzielę września Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zaprosiło mieszkańców do świdnickiego Parku Centralnego, gdzie w samo południe rozpoczął się piknik rodziny. Jego punktem kulminacyjnym był I Bieg po Rodzinę Zastępczą. Beata Galewska – dyrektor Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy, w rozmowie z Niedzielą Świdnicką wyjaśniła, że to wydarzenie ściśle łączy się z promocją rodzicielstwa zastępczego.

– W pikniku oraz samym biegu wzięły udział rodziny zastępcze funkcjonujące na terenie naszego powiatu. Każdy miał możliwość, aby się z nimi spotkać i chwilę porozmawiać. Dysponowaliśmy także materiałami informacyjnymi, które bezpłatnie rozdawaliśmy zainteresowanym – wymieniła.

Radość z wysiłku

Na linii startu stanęła ponad setka uczestników – starsi i młodsi, profesjonaliści i amatorzy. Jednak nikt z nikim nie konkurował, najważniejsze było ukończenie dystansu. Każdy sprostał temu wyzwaniu i z radością odebrał pamiątkowy medal oraz bidon.

– W parku znaleźliśmy się dość spontanicznie, ale gdy dowiedzieliśmy się, że odbędzie się tutaj bieg promujący rodziny zastępcze, długo się nie zastanawialiśmy i postanowiliśmy podjąć wysiłek całą trójką – mówiła po biegu Ada. – Każdy z nas dał radę i zdobył medal, jesteśmy też bardzo dumni z naszej córki Zosi, gdyż dzielnie przebiegła dwa okrążenia – dodał Mirek.

Wysiłek w słusznym celu

Najmłodsi chętnie włączali się w gry i zabawy przygotowane specjalnie dla nich, zaś nieco starsi zaglądali do stoiska przygotowanego przez członków Warsztatów Terapii Zajęciowej w Mokrzeszowie, Świdnicy i Strzegomiu. Grupy warsztatowe nie tylko wsparły organizację wydarzenia, ale również wzięły udział w biegu.

– Bardzo spodobała mi się taka forma spędzenia wolnego czasu. Biegłam z całą naszą grupą z WTZ i namówiłam też do tego moją mamę. A po wysiłku w słusznym celu posiliłam się ciastem i herbatą. Już nie mogę się doczekać następnej edycji – powiedziała z uśmiechem Monika Uchańska, uczestniczka Warsztatów Terapii Zajęciowej w Świdnicy.

Reklama

Miłość nie do zastąpienia

Całemu wydarzeniu towarzyszyło hasło „Rodzina zastępcza – miłość nie do zastąpienia”. – Mamy świadomość, że myśl o założeniu rodziny zastępczej przychodzi z czasem, nie oczekiwaliśmy, że ktoś podejmie taką decyzję podczas tego pikniku. Zależało nam jednak na tym, aby wyjść z tym tematem do ludzi i zasiać ziarno, które w późniejszym czasie może przynieść plony – wyjaśniła Beata Galewska. – Co ważne, rodziny zastępcze ofiarowują dzieciakom wszystko, co jest niezbędne do wychowania młodego człowieka: troskę, miłość, szacunek i ciepło rodzinne.

Wysoka frekwencja była największą nagrodą dla organizatorów, którzy już planują przyszłoroczną, drugą edycję pikniku.

2022-09-13 14:05

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodzina to skarb

Niedziela toruńska 48/2020, str. IV

[ TEMATY ]

odpowiedzialne rodzicielstwo

rodzina zastępcza

Archiwum rodziny

Bogumiła świetnie odnajduje się w roli zastępczej mamy

Bogumiła świetnie odnajduje się w roli zastępczej mamy

Przepełniają ich satysfakcja i radość z tego, że mogą pomagać najmniejszym. Nie boją się trudnych wyzwań, ponieważ wiedzą, że przyświeca im wyższy cel. O powołaniu do rodzicielstwa zastępczego z Bogumiłą i Bartłomiejem Filarskimi rozmawia Ewa Melerska.

Ewa Melerska: Od ilu lat jesteście rodziną zastępczą?

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Papież: jestem całym sercem blisko osób dotkniętych trzęsieniem ziemi

2023-02-07 15:01

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek zapewnił, że jest całym sercem blisko osób dotkniętych trzęsieniem ziemi w Turcji i Syrii i modli się za ofiary. Wyraził pragnienie, by pomoc mogła wesprzeć wszystkich w tragedii. Słowa papieża zamieszczono we wtorek na jego profilu na Twitterze.

Na profilu Pontifex Watykan opublikował następujące słowa Franciszka: "Jestem całym sercem blisko osób dotkniętych trzęsieniem ziemi w Turcji i w Syrii. Modlę się nadal za tych, którzy stracili życie, za rannych, za ich rodziny, oraz za ratowników".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję