Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

730-lecie stargardzkiej kolegiaty

Kolegiata Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Stargardzie jest jednym z najcenniejszych zabytków gotyckich na Pomorzu Zachodnim.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 38/2022, str. III

[ TEMATY ]

Stargard

Piotr Płachecki

Abp Andrzej Dzięga i ks. prepozyt dr Janusz Posadzy

Abp Andrzej Dzięga i ks. prepozyt dr Janusz Posadzy

Jej początki sięgają XIII wieku – a dokładniej, roku 1292, gdy rozpoczęto budowę świątyni, z tej racji w tym roku przypada 730. rocznica stargardskiej kolegiaty. Główne uroczystości jubileuszowe, pod patronatem honorowym abp. Andrzeja Dzięgi i Rafała Zająca, prezydenta Stargardu odbyły się przy okazji odpustu ku czci patronki świątyni NMP Królowej Świata. Całe wydarzenie było współfinansowane ze środków Gminy Miasta Stargard.

Świętowanie rozpoczęło się od niedzieli poprzedzającej odpust. 14 i 15 sierpnia na modlitwy za Ojczyznę przybyli mieszkańcy Stargardu oraz władze miasta, powiatu i gminy, poczty sztandarowe i służby mundurowe. Każdego dnia do odpustu podczas wieczornych Mszy św. polecane były intencje, które w sposób szczególny dotykają serc i codziennego życia.

Jubileusz kolegiaty miał nie tylko wyraz religijny. W świętowanie bowiem włączyło się miasto Stargard oraz wszystkie instytucje kulturalne Stargardu. 18 sierpnia w kolegiacie, odbył się wernisaż grafik uczniów stargardzkiego mistrza Ryszarda Balonia z Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie. Młodzi artyści w twórczy sposób pokazali, jak postrzegają perłę stargardzkiego gotyku. 19 sierpnia w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Stargardzie, otwarta została wystawa „Ecclesia Sanctae Mariae. 730 lat kościoła Mariackiego w Stargardzie”.

Uroczystościom jubileuszowym, 20 sierpnia, przewodniczył abp Andrzej Dzięga. Po południu, podczas uroczystych Nieszporów hierarcha włączył do kapituły nowych kanoników: ks. Bernarda Boguszewskiego, ks. Dariusza Grygowskiego, ks. Jarosława Iwańca, ks. Grzegorza Legutko, ks. Tomasza Piotrowskiego i ks. Macieja Pliszkę. Przy tej okazji warto wspomnieć, że w tym roku arcybiskup do grona kanoników gremialnych włączył: ks. kan. Krzysztofa Bochnaka, ks. kan. Andrzeja Galanta, ks. kan. Mariana Kaptura i ks. kan. Romana Rostkowskiego. Prepozytem kapituły mianował ks. kan. Janusza Posadzego, penitencjarzem ks. kan. Karola Wójciaka, kustoszem ks. kan. Krzysztofa Bochnaka, promotorem ks. kan. Grzegorza Harasimiaka, teologiem ks. kan. Mariana Kaptura, a sekretarzem ks. kan. Adama Komisarczyka. Wieczorem metropolita wraz ze stargardzkimi kanonikami sprawował Mszę św. i wygłosił homilię. Jubileuszową modlitwę zakończyło pasterskie błogosławieństwo. W niedzielę, 21 sierpnia, Mszę św. odpustową ku czci Matki Bożej Królowej Świata sprawował nowo ustanowiony kanonik stargardzki ks. Maciej Pliszka.

Reklama

20 i 21 sierpnia, na stargardzkim Rynku odbył się Jarmark u Królowej Świata. Słowa powitania skierowali ks. kan. Janusz Posadzy, proboszcz stargardzkiej kolegiaty oraz Rafał Zając, prezydent Stargardu. Po oficjalnym otwarciu jarmarku na scenie prezentowali się artyści. W ciągu tych dwóch dni można było podziwiać występy zespołu wokalnego i tanecznego Ukraińskie Barwy oraz Piotra Korzeniowskiego, Nikoli Szkodlarskiej, Aminy Eo Khisko z grupy De Facto, Mateusza Tarkowskiego, Miłosza Krysiaka i Zuzanny Susz z MDK Stargard, orkiestra dęta Big Band Stargard z DKK Stargard, zespół muzyczny 6. Bieg, Kapela Ludowa z Łęczycy, zespół wokalny Chabry, zespół taneczny Seniority, młodzieżowa orkiestra dęta Wood & Brass Band oraz Julita Kożuszek-Borsuk i zespoły Por Fiesta i Fuente z koncertem zatytułowanym „Flamenco”. Na płycie rynku, średniowiecznym zwyczajem, przy okazji występów prezentowali się wystawcy.

Świętowanie zakończyła w kolegiacie Msza św. w języku łacińskim z oprawą muzyczną Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Szczecińskiego w Szczecinie wraz z solistami oraz Orkiestra Camerata Stargard. Koncert odbył się pod batutą Szymona Wyrzykowskiego.

2022-09-13 14:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Relikwie błogosławionych męczenników z Pariacoto w Stargardzie

Nasi męczennicy mówili językiem Bożej miłości” – tak o błogosławionych męczennikach z Peru: o. Michale Tomaszku, o. Zbigniewie Strzałkowskim oraz ks. Aleksandrze Dordim mówił podczas beatyfikacji kard. Angelo Amato. Dla wszystkich na świecie ci współcześni męczennicy dają świadectwo swojej wiary i ukazują, że ten, kto kocha, może Chrystusowi oddać wszystko, nawet swoje życie.

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Młodość to nie wiek, ale stan ducha

2023-01-23 08:02

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Już w Starym Testamencie długowieczność i wielodzietność były uważane za znak szczególnego błogosławieństwa Bożego. Bóg nakazywał szacunek dla ludzi starszych, nawet gdy byli zniedołężniali i uciążliwi. Motyw był często prozaiczny: pamiętaj, że i ty będziesz starszy.

Ale głównie chodziło o zasługi i doświadczenie, którym mogli się dzielić z młodszymi. Sami niewiele już mogli zdziałać, a znów młodzi mieli często niewielkie doświadczenie, choć życie stało przed nimi otworem. Mówi się: gdyby młodzi wiedzieli, a starzy mogli. Współpraca młodych i starych może przynosić wielkie korzyści dla społeczeństwa. A tu się mówi o konflikcie pokoleń. Owszem, jeżeli młodsi chcą na siłę wprowadzać rozmaite nowości, a starsi uporczywie trzymają się swojego sposobu bycia i myślenia, uważając wszelką nowość za szkodliwą, wtedy o konflikt łatwo. Ale życie nie zawsze liczy się z ustalonymi podziałami i formułami. Są młodzi, którzy bardzo wcześnie obejmują odpowiedzialne stanowiska i doskonale dają sobie radę, a są starsi, którzy mówią, że młodość to nie wiek, ale stan ducha i rozwijają się oraz prowadzą rozmaitą działalność już w wieku emerytalnym aż po 80 i 90 lat, a niekiedy udaje się im przekroczyć setkę w nienajgorszej kondycji fizycznej i psychicznej.

CZYTAJ DALEJ

Kraków/ W wieku 100 lat zmarł prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności

2023-01-27 20:33

[ TEMATY ]

Kraków

zmarły

prof. Aleksander Krawczuk

Wikipedia/autor: Ladislav Luppa na licencji Creative Commons

prof. Aleksander Krawczuk

prof. Aleksander Krawczuk

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

O śmierci prof. Aleksandra Krawczuka poinformował w piątek Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w mediach społecznościowych. Wiadomość tę potwierdził również PAP w rozmowie telefonicznej pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję