Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

730-lecie stargardzkiej kolegiaty

Kolegiata Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Stargardzie jest jednym z najcenniejszych zabytków gotyckich na Pomorzu Zachodnim.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 38/2022, str. III

[ TEMATY ]

Stargard

Piotr Płachecki

Abp Andrzej Dzięga i ks. prepozyt dr Janusz Posadzy

Abp Andrzej Dzięga i ks. prepozyt dr Janusz Posadzy

Jej początki sięgają XIII wieku – a dokładniej, roku 1292, gdy rozpoczęto budowę świątyni, z tej racji w tym roku przypada 730. rocznica stargardskiej kolegiaty. Główne uroczystości jubileuszowe, pod patronatem honorowym abp. Andrzeja Dzięgi i Rafała Zająca, prezydenta Stargardu odbyły się przy okazji odpustu ku czci patronki świątyni NMP Królowej Świata. Całe wydarzenie było współfinansowane ze środków Gminy Miasta Stargard.

Świętowanie rozpoczęło się od niedzieli poprzedzającej odpust. 14 i 15 sierpnia na modlitwy za Ojczyznę przybyli mieszkańcy Stargardu oraz władze miasta, powiatu i gminy, poczty sztandarowe i służby mundurowe. Każdego dnia do odpustu podczas wieczornych Mszy św. polecane były intencje, które w sposób szczególny dotykają serc i codziennego życia.

Jubileusz kolegiaty miał nie tylko wyraz religijny. W świętowanie bowiem włączyło się miasto Stargard oraz wszystkie instytucje kulturalne Stargardu. 18 sierpnia w kolegiacie, odbył się wernisaż grafik uczniów stargardzkiego mistrza Ryszarda Balonia z Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie. Młodzi artyści w twórczy sposób pokazali, jak postrzegają perłę stargardzkiego gotyku. 19 sierpnia w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Stargardzie, otwarta została wystawa „Ecclesia Sanctae Mariae. 730 lat kościoła Mariackiego w Stargardzie”.

Uroczystościom jubileuszowym, 20 sierpnia, przewodniczył abp Andrzej Dzięga. Po południu, podczas uroczystych Nieszporów hierarcha włączył do kapituły nowych kanoników: ks. Bernarda Boguszewskiego, ks. Dariusza Grygowskiego, ks. Jarosława Iwańca, ks. Grzegorza Legutko, ks. Tomasza Piotrowskiego i ks. Macieja Pliszkę. Przy tej okazji warto wspomnieć, że w tym roku arcybiskup do grona kanoników gremialnych włączył: ks. kan. Krzysztofa Bochnaka, ks. kan. Andrzeja Galanta, ks. kan. Mariana Kaptura i ks. kan. Romana Rostkowskiego. Prepozytem kapituły mianował ks. kan. Janusza Posadzego, penitencjarzem ks. kan. Karola Wójciaka, kustoszem ks. kan. Krzysztofa Bochnaka, promotorem ks. kan. Grzegorza Harasimiaka, teologiem ks. kan. Mariana Kaptura, a sekretarzem ks. kan. Adama Komisarczyka. Wieczorem metropolita wraz ze stargardzkimi kanonikami sprawował Mszę św. i wygłosił homilię. Jubileuszową modlitwę zakończyło pasterskie błogosławieństwo. W niedzielę, 21 sierpnia, Mszę św. odpustową ku czci Matki Bożej Królowej Świata sprawował nowo ustanowiony kanonik stargardzki ks. Maciej Pliszka.

Reklama

20 i 21 sierpnia, na stargardzkim Rynku odbył się Jarmark u Królowej Świata. Słowa powitania skierowali ks. kan. Janusz Posadzy, proboszcz stargardzkiej kolegiaty oraz Rafał Zając, prezydent Stargardu. Po oficjalnym otwarciu jarmarku na scenie prezentowali się artyści. W ciągu tych dwóch dni można było podziwiać występy zespołu wokalnego i tanecznego Ukraińskie Barwy oraz Piotra Korzeniowskiego, Nikoli Szkodlarskiej, Aminy Eo Khisko z grupy De Facto, Mateusza Tarkowskiego, Miłosza Krysiaka i Zuzanny Susz z MDK Stargard, orkiestra dęta Big Band Stargard z DKK Stargard, zespół muzyczny 6. Bieg, Kapela Ludowa z Łęczycy, zespół wokalny Chabry, zespół taneczny Seniority, młodzieżowa orkiestra dęta Wood & Brass Band oraz Julita Kożuszek-Borsuk i zespoły Por Fiesta i Fuente z koncertem zatytułowanym „Flamenco”. Na płycie rynku, średniowiecznym zwyczajem, przy okazji występów prezentowali się wystawcy.

Świętowanie zakończyła w kolegiacie Msza św. w języku łacińskim z oprawą muzyczną Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Szczecińskiego w Szczecinie wraz z solistami oraz Orkiestra Camerata Stargard. Koncert odbył się pod batutą Szymona Wyrzykowskiego.

2022-09-13 14:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Relikwie św. o. Pio w Stargardzie

Wszyscy go podziwiają, ale niewielu czyni to samo. Wielu dobrze mówi, ale ilu naśladuje?” – tak o św. o. Pio mówił podczas swojej wizyty w San Giovanni Rotondo papież Franciszek. Św. o. Pio jest osobą, która zawsze fascynowała i fascynuje swoim oddaniem Bożym sprawom, pomimo cierpienia, prześladowań i ataków złego ducha. Jest to dla nas wspaniały przykład do naśladowania, a zarazem nasz brat, który poprzedził nas w drodze do nieba. Od niego możemy uczyć się modlitwy i zaufania Panu Bogu.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już sprawcy, ale trzeba pomóc osobom, które skrzywdził

2022-11-28 10:02

[ TEMATY ]

ks. Piotr Studnicki

Episkopat News

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Delegaci diecezji bielsko-żywieckiej, koszalińsko-kołobrzeskiej oraz pelplińskiej proszą o kontakt osoby, które zostały skrzywdzone przez ks. Eugeniusza Surgenta. Komunikaty w tej sprawie zostały odczytane w parafiach, w których niegdyś posługiwał duchowny na terenie tych trzech diecezji.

– Ogrom krzywdy wyrządzonej przez ks. Eugeniusza Surgenta szokuje i przeraża, ale tym bardziej w tym momencie powinniśmy myśleć o osobach skrzywdzonych. Sprawca już nie żyje, nie można przeprowadzić procesu karnego, ale pokrzywdzeni przez niego do dziś noszą w sobie bolesne skutki jego przestępstw. Należy im pomóc. Dlatego ważna jest inicjatywa diecezji, na terenie których duchowny przed laty pracował i odczytanie w parafiach, w których posługiwał ks. Surgent komunikatów skierowanych do skrzywdzonych – podkreśla ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Belgijscy biskupi po wizycie ad limina: doceniono nasze doświadczenia

2022-11-29 14:32

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Belgijscy biskupi spotkali się w Watykanie z dobrym przyjęciem i zrozumieniem. Co więcej, prefekt jednej z dykasterii przyznał nawet, że Stolica Apostolska uczy się od Kościoła w Belgii. Wskazuje na to w rozmowie z Radiem Watykańskim biskup diecezji Liège. Tamtejszy episkopat przebywał w Rzymie z wizytą ad limina, pierwszą od 12 lat. Biskupi zostali przyjęci przez Papieża na trwającej ponad dwie godziny audiencji. Zorganizowano też dla nich spotkanie z szefami różnych dykasterii.

Bp Jean-Pierre Delville przyznał, że biskupi zabiegali w Watykanie o dopuszczanie kobiet do diakonatu oraz o możliwość wyświęcania na kapłanów żonatych mężczyzn. Zachwalali też belgijski model relacji państwo-Kościół. Ich zdaniem to dzięki ingerencji państwa i ustanowieniu parlamentarnej komisji Kościół uporał się z problemem nadużyć seksualnych. Ordynariusz Liège zauważa, że w Belgii plaga ta miała wyraźne ramy czasowe. Dotyczyła zasadniczo ostatnich 40 lat minionego stulecia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję