Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Dziękczynienie za dar chleba

Tegorocznemu Świętu Plonów w Narolu towarzyszyły wieńce dożynkowe – prawdziwe dzieła sztuki.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 38/2022, str. I

[ TEMATY ]

dożynki

Agnieszka Marciniszyn

Z wieńcem na dożynki

Z wieńcem na dożynki

Powiatowe dożynki odbywają się zawsze w ostatnią niedzielę sierpnia w kolejnej gminie. Podobnie było i w tym roku. Zebrane przy ratuszu poczty sztandarowe, delegacje z wieńcami dożynkowymi, władze samorządowe, goście i mieszkańcy w szyku marszowym przeszli do parafialnego kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na dziękczynną Eucharystię, by podziękować Panu Bogu za zebrane plony. Przewodniczył jej proboszcz ks. Józef Bednarz w asyście dziekana narolskiego ks. Juliana Leńczuka. Kapłani poświęcili wieńce dożynkowe. Po nabożeństwie orszak dożynkowy, prowadzony przez orkiestrę dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Tomaszowie Lubelskim, przeszedł na stadion sportowy na dalszą część świętowania.

Po okolicznościowych przemówieniach m.in. przewodniczącego Rejonowej Rady w Jaworowie Mykoły Romaniuka, starostowie dożynek – Katarzyna Krawczyk z Łówczy i Janusz Mazurkiewicz z Lublińca przekazali gospodarzom dożynek – burmistrzowi Narola Grzegorzowi Dominikowi i staroście lubaczowskiemu Zenonowi Swatkowi chleb opieczony z mąki z zebranego w tym roku ziarna. Częstowali uczestników dożynek chlebem. Zasłużeni rolnicy: Jan Lasota, Krzysztof Krasoń, Czesław Mańczak, Jan Nowak, zostali odznaczeni odznaką honorową „Zasłużony dla rolnictwa” nadawaną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Nieodłącznym elementem dożynek są wieńce, prawdziwe dzieła sztuki. Na tegorocznym święcie plonów w Narolu było ich 28. Spośród nich komisja w składzie: Małgorzata Dziura z Muzeum Ziemi Przemyskiej, Agnieszka Kirsz z Muzeum Regionalnego w Tomaszowie Lubelskim oraz Jerzy Plucha z Muzeum Kresów w Lubaczowie, wybrała te najpiękniejsze. Laur zwycięstwa trafił do Koła Gospodyń Wiejskich Lipie. Drugie miejsce zajęło KGW Krowica Sama, a trzecie sołectwo Oleszyce. Do konkursu kulinarnego „Regionalne smaki Ziemi Lubaczowskiej” panie z Kół Gospodyń Wiejskich zgłosiły 18 potraw. Smakowała je komisja pod przewodnictwem Krzysztofa Zielińskiego, twórcy „Podkarpackiego Szlaku Kulinarnego”, która zdecydowała przyznać I miejsce KGW Narol-Wieś, za „Kiszkę ziemniaczaną z kwaśnym mlekiem”. Druga nagroda trafiła do KGW Uszkowce za „Knedle ze śliwką w sosie śmietanowym”, a trzecia do KGW Jędrzejówka za „Pliciaki babcine w sosie z leśnych grzybów”. Na dożynkach swoje prace rękodzielnicze prezentowali twórcy ludowi. 15 z nich startowało w konkursie „Przegląd sztuki”. Pierwsza nagroda trafiła do Agnieszki Argasińskiej, druga do Władysławy Osiewicz-Ryba, a trzecia do Agnieszki Kornagi. Zainteresowaniem cieszyły się też stoiska Stowarzyszenia Twórców Sztuki Ziemi Lubaczowskiej, instytucji rolniczych i bankowych, regionalnych produktów spożywczych, jak miody czy sery oraz atrakcje dla dzieci. Na plenerowej scenie występowały zespoły artystyczne działające w powiecie lubaczowskim: Cztery Pory Roku z Oleszyc, Czerwona Jarzębina z Horyńca Zdroju, kapela OdNowa z Łukawca, grupa Radsoł ze Starego Dzikowa, kapela Braciaki z Podemszczyzny, Galicjanki i kapela „Galicjanie” z ziemi narolskiej. Gościnnie zawsze przyjeżdża na dożynki do powiatu lubaczowskiego zespół folklorystyczny Roztocze z Lubyczy Królewskiej. Wieczorem uczestników dożynek rozgrzały Słowianki, a po nich dyskoteka pod gwiazdami.

2022-09-13 14:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Marcinkowski do rolników: za postępem materialnym powinien iść postęp duchowy

[ TEMATY ]

dożynki

Joanna Sobczyk-Pająk

O tym, że za postępem materialnym powinien iść także postęp duchowy, mówił bp Roman Marcinkowski 15 września w Płońsku, podczas dożynek diecezji płockiej. W uroczystości uczestniczyły delegacje rolników z dekanatów diecezji płockiej, z wieńcami dożynkowymi i tegorocznym chlebem.

Diecezjalne święto plonów odbyło się w Płońsku - Szerominku, na terenie parafii św. Ojca Pio. Mszy św. dożynkowej przy ołtarzu polowym przewodniczył bp Roman Marcinkowski, biskup senior z Płocka. W homilii powiedział m.in. że w rolnictwie, podobnie jak w innych dziedzinach gospodarki, pojawiają się nowe maszyny i technologie, ale zakład pracy rolnika nigdy się nie zmienia – „jest nim ziemia”.

CZYTAJ DALEJ

Jak przygotować się do modlitwy?

2022-12-05 08:51

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Wszelki wysiłek mający na uwadze doskonałość serca zmierza zawsze do tego, aby osiągnąć stan trwałej i nieprzerwanej modlitwy, oraz, na ile na to pozwala ludzka ułomność, aby zachować niezmącone skupienie umysłu i stałą czystość. W tym właśnie celu ochoczo i wytrwale ćwiczy swoje ciało i nie przestaje szukać okazji do skruchy serca. Istnieje przy tym wszystkim pewien wzajemny i nierozerwalny związek. Otóż, jeśli budowlę cnót wznosi się po to, aby dojść do doskonałej modlitwy, to bez tego zwieńczenia (modlitwy), które mocno wiąże je wszystkie ze sobą, nie będą one nigdy dostatecznie silne i trwałe.

Bez cnót nie można więc osiągnąć i doskonalić trwałego i nieprzerwanego skupienia na modlitwie, a bez wytrwałej modlitwy nie będą nigdy doskonałe cnoty, które stanowią jej podstawę. Aby jednak właściwie przedstawić skutki modlitwy i zająć się jej głównym celem, czyli urzeczywistnianiem cnót, musimy najpierw wyliczyć i po kolei omówić wszystko, co dla osiągnięcia tego celu należy przygotować lub odrzucić. Przystępując bowiem do budowy tak wysokiej, duchowej wieży, powinniśmy najpierw, zgodnie z ewangeliczną przypowieścią, dokładnie wszystko obliczyć i skrzętnie przygotować.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła II, jest powielanie uproszczeń

2022-12-05 14:13

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

BP KEP

O Adam Żak

O Adam Żak

- Jan Paweł II rozwijał się, jeśli chodzi o reakcję i zrozumienie problemu wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele. Na przestrzeni kilkunastu lat bardzo wiele się nauczył, gdyż decyzje, jakie potem podjął okazują się po dziś dzień decyzjami kluczowymi dla oczyszczania Kościoła - mówi o. Adam Żak SJ, dyrektor Centrum Ochrony Dziecka Akademii Ignatianum w Krakowie, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży Konferencji Episkopatu Polski. Ekspert apeluje o poważną, opartą na źródłach, dyskusję w Polsce na ten temat. „Przykro mi, ale nie widzę żadnej dyskusji. Dyskusja byłaby możliwa, gdyby była chęć rozumienia osoby Jana Pawła z jego uwarunkowaniami i błędami, ale też z jego dokonaniami i wielkością” – dodaje.

Anna Wojtas: Czytał Ojciec “Bielmo” Marcina Gutowskiego?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję