Reklama

Niedziela Podlaska

Wystarczy dla wszystkich

Dziękujemy za trud gospodyń i gospodarzy, za ich miłość do ziemi i do Pana Boga, za ich poczucie ludzkiej godności – powiedział bp Piotr Sawczuk podczas diecezjalnych dożynek.

Niedziela podlaska 39/2022, str. IV

[ TEMATY ]

dożynki

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Parafianie zadbali, by nikt nie odjechał głodny

Parafianie zadbali, by nikt nie odjechał głodny

W tym roku diecezjalne dziękczynienie za plony miało miejsce w sobotę 10 września w Kosowie Lackim. Przybyłych gości powitał miejscowy proboszcz i dziekan sterdyński ks. kan. Paweł Anusiewicz oraz burmistrz miasta Kosów Lacki Jan Słomiak. Jak zauważył ks. proboszcz: – Chcemy dziękować Bogu za wszelkie dobro, jakim nas obdarza, a w sposób szczegóły za chleb, pokarm doczesny. Nasze czoła chylimy też przed tymi, dzięki którym tego chleba nam nie brakuje – przed rolnikami. Gromadzi nas Eucharystia, która w samej swojej istocie jest dziękczynieniem. Ksiądz dziekan poprosił również biskupa o sprawowanie Mszy św. w intencji dziękczynnej za dary Boże oraz za tych wszystkich, którzy troszczą się o chleb powszedni i wszelkie inne dobra potrzebne do godnego życia.

Starostami tegorocznych dożynek byli Dorota Żochowska z Żoch oraz Łukasz Nasiłowski z Wólki Dolnej. Na ich prośbę bp Sawczuk pobłogosławił ziarno siewne oraz wieńce dożynkowe, które procesjonalnie przeniesiono przed ołtarzem.

W homilii biskup przypomniał, że dożynki do czas, by podziękować Bogu za Jego błogosławieństwo w pracach żniwnych i za wszystkie tegoroczne plony ziemi. Stoi za nimi pot i ciężka praca wielu ludzi. Dlatego dziękujemy również rolnikom, którzy z wielkim poświeceniem pracują, by zebrać to, co zrodziła ziemia. Praca na roli prawdziwie uczy pokory i szacunku, wiary oraz miłości. W nawiązaniu do czytań mszalnych przypomniał, że chleb – owoc ludzkiej pracy, jest wykorzystywany do sprawowania Eucharystii, podczas której staje się Ciałem Chrystusa. – Chleb jest złożony z wielu ziaren, które po zmieleniu i upieczeniu przybierają nową postać, stają się pokarmem. Do stołu Pańskiego także przystępuje wielu różnych ludzi, którzy noszą w sobie pragnienie bliskości Boga, zatopienia w modlitwę, ale także pragnienie jedności z braćmi. Bywa również i tak, że przynoszą ponadto swoje zmęczenie, swój bunt, swoje rozdarcie, swoje żale i swoje zagubienie. Jeśli otwierają się z wiarą na światło Bożego słowa, jeśli karmią się Eucharystią, przystępują do Stołu Pańskiego, wówczas wychodząc ze świątyni, nabierają nowej jakości. Są przemienieni łaską – powiedział bp Sawczuk. Wskazał również na problemy, z którymi musi się mierzyć współczesny człowiek. Skutki pandemii, dramatyczna wojna na Ukrainie, kryzys gospodarczy nią spowodowany, wysokie ceny produktów, inflacja – to wszystko dotyka różnych sfer życia, w tym rolnictwa. Wezwał do modlitwy o pokój. – Nie będzie trwałego pokoju tam, gdzie nie ma respektu dla Boga i szacunku do człowieka. Nie będzie pokoju tam, gdzie na pierwszym miejscu jest stawiany zysk i przekonanie, że można do jego osiągnięcia dążyć wszelkimi sposobami – siłą, kłamstwem czy podstępem – zauważył biskup. Podkreślił wartość pracy rolników, która zakłada pewien system wartości, jest przeniknięta wiarą w Boga, troską o rodzinę i najbliższych. Zakłada wiedzę o przeszłości, o swoich korzeniach, o narodowej drodze do wolności, o powodach do narodowej dumy. – Dzisiaj Kosów pachnie świeżym chlebem, raduje oczy bogactwem kolorów regionalnych strojów i artyzmem wykonania pięknych wieńców dożynkowych. Kosów jest miejscem dziękczynnej modlitwy, miejscem spotkania ludzi żyjących na wsi i zatroskanych o wieś, zatroskanych też o Polskę i o Kościół – powiedział.

Reklama

W procesji z darami złożono m.in. paramenty liturgiczne, które będą służyły podczas uroczystości diecezjalnych. Ważnym momentem był obrzęd pobłogosławienia chleba wypieczonego z tegorocznego ziarna. Po zakończonej Eucharystii uczestnicy spotkania mogli się nim podzielić. Swoje słowo skierował również diecezjalny duszpasterz rolników ks. kan. Antoni Sieczkiewicz.

Zgodnie z tradycją rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Spośród 71 wieńców przyznano dwa wyróżnienia: parafii katedralnej w Drohiczynie oraz parafii św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie, którą reprezentowała miejscowość Jartypory. Trzecie miejsce przyznano parafii Czerwonka Grochowska reprezentowanej przez sołectwo Chmielew. Drugie miejsce zdobyła parafia Miedzna, natomiast pierwsze – parafia w Brańsku. Nagrody wręczył ich sponsor – burmistrz Kosowa Lackiego. Przyznano także dwie nagrody specjalne: zakład mięsny „Zakrzewscy” z Kosowa Lackiego nagrodził sołectwo Maliszewa, natomiast Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kosowie Lackim – miejscowość Dębe.

Reklama

Do udziału w przyszłorocznych dożynkach zaprosił ks. Adam Parzonka – proboszcz parafii Łubin Kościelny. To właśnie tam odbędzie się diecezjalne dziękczynienie za plony. Parafia ta leży na terenie gminy Bielsk Podlaski. Z tej okazji słowo zaproszenia w imieniu wójta bielskiej gminy Raisy Rajeckiej skierowała również Anna Żochowska – dyrektorka Szkoły Podstawowej w Łubinie Kościelnym.

Kosowscy parafianie zadbali, by przybyli goście nie odeszli głodni i zapewnili wszystkim ciepły poczęstunek w specjalnie przygotowanych namiotach. Dopełnieniem uroczystości była podwójna salwa armatnia, którą tradycyjnie oddali przedstawiciele Bractwa Kurkowego na cześć biskupa oraz wszystkich rolników.

Komentarz do liturgii przygotował ks. kan. Jarosław Rzymski. O służbę liturgiczną zadbał ks. Mateusz Gołoś. Muzyczną oprawę liturgiczną zapewnił Chór Polskiej Pieśni Narodowej z Bielska Podlaskiego pod kierunkiem Elżbiety Bilmin.

W uroczystości udział wzięli duchowni, przedstawiciele parlamentu i rządu, władze wojewódzkie z wojewodami i marszałkami, władze samorządowe ze starostami, burmistrzami i wójtami, poczty sztandarowe, służby mundurowe, przedstawiciele przedsiębiorców, rolnicy, Bractwo Kurkowe oraz ludzie dobrej woli chcący tego dnia wyrazić wdzięczność Stwórcy za otrzymane dary.

Głównymi organizatorami dożynek byli: parafia Kosów Lacki z ks. kan. Pawłem Anusiewiczem, miasto Kosów Lacki z burmistrzem Janem Słomiakiem oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury z Kosowie Lackim z dyrektorką Ewą Olszewską.

2022-09-21 08:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dożynki diecezjalne

Niedziela rzeszowska 37/2017, str. 1

[ TEMATY ]

dożynki

Dariusz Kamiński/Fotoparafiarzeszow

Delegacje z parafii składały dary ofiarne

Delegacje z parafii składały dary ofiarne

Żeby karmić się chlebem eucharystycznym, potrzebny jest chleb powszedni – owoc ziemi pracy rąk ludzkich – mówił podczas Dożynek Diecezjalnych biskup rzeszowski Jan Wątroba. – Potrzebni są ludzie, którzy zatroszczą się o chleb wypieczony z tysięcy ziaren i którym podzielą się z innymi. 27 sierpnia do Parku Papieskiego w Rzeszowie przybyły 83 delegacje z dożynkowymi wieńcami

Już o godz. 11 plac przed znajdującą się w Parku Papieskim sceną wypełniły delegacje z parafii diecezji rzeszowskiej. Rolnicy, sadownicy i pszczelarze dziękowali za tegoroczne zbiory. Przynieśli 97 misternie przygotowanych wieńców o różnych kształtach. Były m.in.: kapliczki, wozy konne, obrazy, figury świętych, dzwony, korony, serca.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Oder: Oskarżanie Jana Pawła II o zamiatanie pod dywan spraw pedofilskich przeczy faktom

2022-12-05 10:28

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

fot. Adam Bujak Biały Kruk

- Oskarżanie Jana Pawła II o sprzyjanie czy „zamiatanie pod dywan” przestępstw na tle pedofili jest zupełnym absurdem, a przede wszystkim przeczy faktom – mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Sławomir Oder, postulator jego procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego.

A oto pełna treść rozmowy:

CZYTAJ DALEJ

Polska jest piękna! Czyli... 4 pory roku w naszych rodzimych lasach

2022-12-05 15:22

[ TEMATY ]

Lasy Państwowe

Adobe Stock

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku we współpracy z "Niedzielą" zaprasza do wycieczki w przepiękne rejony Polski! Odwiedźcie razem z nami polskie lasy, zobaczcie, jak prezentują się nie tylko późną jesienią czy wczesną zimą, ale i w lato i na wiosnę!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję