Reklama

Niedziela Kielecka

Róże dla Róży

W tych trudnych czasach chcemy na nowo chwycić za Różaniec, by modlić się o pokój na Ukrainie, na świecie, o zgodę i pokój w naszej Ojczyźnie i w naszych domach – mówi ks. Łukasz Zygmunt, duszpasterz wspólnoty Róż Żywego Różańca w diecezji kieleckiej, zapraszając na Pielgrzymkę do sanktuarium w Piotrkowicach 1 października.

Niedziela kielecka 39/2022, str. I

[ TEMATY ]

Żywy Różaniec

Archiwum pielgrzymki

Diecezjalne Pielgrzymki Róż Żywego Różańca organizowane są od 14 lat

Diecezjalne Pielgrzymki Róż Żywego Różańca organizowane są od 14 lat

Wezwanie do modlitwy różańcowej płynie z objawień w Lourdes, La Salette, Fatimy, Gietrzwałdu. Św. Jan Paweł II, który nie rozstawał się z Różańcem, szczególnie ukochał tę modlitwę, wszystkim goszczącym wręczał różaniec. Bł. kard. Stefan Wyszyński, który powiedział: „Wszystko postawiłem na Maryję” – jeszcze jako biskup lubelski w powojennej, umęczonej Polsce, pierwszy list poświęcił modlitwie różańcowej.

Zakorzenienie Polaków w Różańcu

W najtrudniejszych momentach dziejów naszej Ojczyzny Różaniec trzymali w dłoniach bohaterscy Polacy, żołnierze, ludzie nauki, kultury, z Różańcem żyli, trwali i umierali. Major Sucharski, dowódca składnicy na Westerplatte w 1939 r., własnoręcznie przepisywał swoim żołnierzom tajemnice różańcowe. W Katyniu odnajdywano ciała oficerów z różańcem w dłoniach, skrępowanych przez oprawców NKWD. Na różańcach z chleba modlili się kapłani – więźniowie niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau.

Skąd róże?

Symbolikę wyjaśnia ks. Łukasz Zygmunt. Ludzie od najdawniejszych czasów łączyli piękno w przyrodzie, kwiatach z przymiotami Boga i Maryi, stąd modlitwa różańcowa – 10 „Zdrowaś Maryjo” – jest jak ofiarowanie codziennie dziesięciu róż dla Matki Bożej. Różaniec jest potężnym orężem duchowym. Wiedział o tym Pius V, wzywając chrześcijan przed bitwą nad Turkami pod Lepanto do Różańca. Diecezja jest szczególnie związana z tą modlitwą. Przy parafii katedralnej powstało pierwsze w Polsce Arcybractwo Różańcowe w I poł. XVII wieku. Dziś nie ma parafii, gdzie nie byłoby chociaż jednej róży Żywego Różańca, czyli dwudziestu osób codziennie odmawiających dziesiątek modlitwy. Są żeńskie, męskie, mieszane róże, ale i dziecięce czy kapłańskie, np. w dekanacie Bodzentyn, modlą się też nim wspólnoty męskie: Rycerze Kolumba, Legion Maryi, Mężczyźni św. Józefa i inne.

Do Królowej Pokoju

– Od 14 lat pielgrzymujemy do różnych sanktuariów naszej diecezji. W tym roku zapraszam wszystkie wspólnoty wraz z duszpasterzami, osoby konsekrowane i czcicieli Maryi do sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Piotrkowicach. Dlaczego Piotrkowice? W Litanii Loretańskiej jest wezwanie do Królowej Pokoju i dlatego będziemy, jak głosi hasło pielgrzymki: „Z Królową Różańca Świętego modlić się o pokój” – tłumaczy ks. Zygmunt. Eucharystii o godz. 12.30 będzie przewodniczył bp Jan Piotrowski. Konferencję o Maryi niosącej pokój wygłosi ks. Michał Kasprzyk, sekretarz PDM. Będzie to również okazja do wdzięczności za tegoroczną beatyfikację bł. Pauliny Jaricot, założycielki Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskich Dzieł Misyjnych. Wolny czas umilą wszystkim artyści „Los Campanieros” z Peru.

2022-09-21 08:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: I Pielgrzymka Żywego Różańca

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Żywy Różaniec

BOŻENA SZTAJNER/NIEDZIELA

Z udziałem ponad 10 tys. osób na Jasnej Górze odbyła się I Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca. Spotkanie przebiegało pod hasłem: „Żywy Różaniec Maryjną Szkołą Wiary”. Było okazją do błagania o rozbudzenie wśród Polaków miłości do modlitwy różańcowej a przez nią odnowy polskiej rodziny. Rok temu Konferencja Episkopatu Polski zatwierdziła statut Żywego Różańca, co dało początek ogólnopolskiej strukturze tego Stowarzyszenia. Jego opiekunem został abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który dziś przewodniczył Mszy św. Witając pielgrzymów podkreślił, że członkowie Żywego Różańca są „nie tylko fenomenem, jakimś zjawiskiem socjologicznym, ale skarbem Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Niedziela Ogólnopolska 48/2007, str. 22-23

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

TER

Św. Mikołaj, patron kościoła

Św. Mikołaj, patron kościoła

Niegdyś święty biskup z Myry był jednym z ważniejszych świętych chrześcijaństwa. Dziś stał się „świętym komercji”. Współczesność odarła go z ornatu, z głowy zdjęła mitrę i zabrała pastorał.

„Świętego krasnala” - jak nietrudno zgadnąć - wymyślili amerykańscy specjaliści od reklamy. Dziś byśmy powiedzieli, że to taki święty po obróbce w McDonald’s

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Hołd z kwiatów w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

2022-12-05 15:41

[ TEMATY ]

hołd kwiatów

niepokalane poczęcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązujący do tradycji rzymskiej hołd z kwiatów będzie w najbliższy czwartek głównym wydarzeniem uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze. Przed stojącą na kilkumetrowej kolumnie figurą Matki Bożej po raz czternasty złożony zostanie bukiet białych róż.

Jasnogórski zwyczaj modlitwy i składania Matce Bożej hołdu z białych kwiatów został zapoczątkowany w 2009 r. i jest nawiązaniem do rzymskiej tradycji tzw. omaggio floreale, czyli obdarowywania Maryi kwiatami. Tradycyjnie metropolita częstochowski zostaje wyniesiony w górę w koszu drabiny strażackiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję