Reklama

Niedziela Kielecka

Wkraczają w obchody stulecia

2023 r. będzie wyjątkowy dla parafii Balice w dekanacie buskim. Pięknie położona na Ponidziu parafia już teraz, we wrześniu, realizuje pod kierunkiem proboszcza ks. Stanisława Idziaka solenny program duszpasterski.

Niedziela kielecka 39/2022, str. VII

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

T.D.

Ks. Stanisław Idziak, proboszcz w Balicach, zamierza dobrze przygotować parafian do jubileuszu

Ks. Stanisław Idziak, proboszcz w Balicach, zamierza dobrze przygotować parafian do jubileuszu

Oparty o lokalną maryjność i ducha pielgrzymkowego, ów program wyrasta z tożsamości sięgającej korzeniami kilka wieków wstecz. Przypomnijmy je pokrótce.

Balice liczą ponad 800 lat. Monografista ks. Jan Wiśniewski nazywa je wioską starożytną, od której wziął nazwę ród Balickich herbu Topór. W 1285 r. komes Grzegorz z Balic został skazany na śmierć, a dobra jego uległy konfiskacie; w XIV wieku pojawią się kolejni komesowie, piszący się „z Balic”. Wioska należała do parafii Janina już od czasów Jana Długosza. W 1664 r. w Balicach istniała kaplica drewniana, własność niejakiego Maya, która – jako oratorium przy dworze – istniała jeszcze w 1784 r.

Parafia jest dużo młodsza niż Balice, utworzona została w 1923 r. z macierzystych parafii w Janinie i Gnojnie, erygował ją bp Augustyn Łosiński. Kościół w Balicach powstał z przebudowanego pałacu z XIX wieku. Z pałacem wiąże się ciekawa historia. Karol Tański – zarządzający majątkiem w pobliskich Łagiewnikach – poślubił hrabiankę Helenę Lubieniecką z Balic. Ród Lubienieckich, spokrewniony z Sobieskimi, był szczególnie zasłużony. Hrabianka Lubieniecka z Łępickich rozpoczęła szerzenie oświaty wśród tutejszych dzieci wiejskich. Wśród Lubienieckich z Balic byli powstańcy i wielcy patrioci, w tym dziadkowie i matka majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”.

Reklama

Balice jako jedna z nielicznych wsi w Polsce ma swój sztandar ufundowany na 800-lecie, który nawiązuje do heraldyki rodu Lubienieckich. Poczet sztandarowy obecny jest na wszystkich uroczystościach kościelnych.

Pałac w Balicach istniał do lat 20. XX wieku. Ostatnim jego właścicielem był Leon Sulimierski, właściciel m.in. uroczej willi „Dersław” w Busku-Zdroju, brat znanego lekarza uzdrowiskowego, Antoniego Sulimierskiego. Leon Sulimierski pałac w Balicach wraz z częścią gruntów sprzedał miejscowym włościanom – Chynkowi i Pankowi, a ci – nowopowstałej parafii.

W momencie tworzenia liczyła ona 2515 osób. Pałac został gruntownie przebudowany, choć prace ze względu na różne trudności, szły dość wolno. Fundatorami dzwonów stali się emigranci zarobkowi do Argentyny, pochodzący z Balic.

2022-09-21 08:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół zbudowany z żywych kamieni

2022-11-15 13:50

Niedziela wrocławska 47/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Abp Józef Kupny odznaczył zasłużonych parafian Medalem św. Jadwigi Śląskiej

Abp Józef Kupny odznaczył zasłużonych parafian Medalem św. Jadwigi Śląskiej

Dzisiejsze jubileusze są przystankiem w naszej drodze do Nieba – powiedział abp Józef Kupny podczas uroczystości w parafii.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to miejsca, ale nie umniejsza to godności i roli kobiety

2022-11-28 17:54

[ TEMATY ]

kobieta

kapłaństwo

Grzegorz Gałązka

O tym, że teologiczna "zasada Piotrowa" nie dopuszcza możliwości święcenia kobiet i o tym, że nie przekreśla to godności i doniosłej roli kobiety w Kościele, mówi papież Franciszek w rozmowie z jezuickim czasopismem "America", która ukazała się w poniedziałek.

Wśród wielu tematów, poruszonych w wywiadzie, udzielonym amerykańskim jezuitom, pojawia się pytanie to, co Ojciec Święty powiedziałby kobietom, które, posługując w Kościele, czują, że powołane są do kapłaństwa. Papież Franciszek odpowiada krótko, posługując się terminami "zasady Piotrowej" i "zasady maryjnej", znanymi z teologii Hansa Ursa von Balthasara.

CZYTAJ DALEJ

Czym jest Kościół?

2022-11-29 17:36

[ TEMATY ]

Kościół

Karol Porwich/Niedziela

W pierwszą niedzielę Adwentu, 27 listopada 2022 r. w Kościele rozpoczął się nowy rok duszpasterski pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Tematem przewodnim jest refleksja nad Kościołem i jego misją oraz umocnienie wiary w Kościół jako wspólnotę wierzących kroczących razem do domu Ojca. Program skierowany jest nie tylko do duszpasterzy, ale również bezpośrednio do wiernych. Jego realizacja zakończy się w niedzielę Chrystusa Króla, 26 listopada 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję