Reklama

Niedziela Legnicka

Umacniali się u źródła

10 września w kościele św. Jacka w Legnicy odbył się dzień skupienia nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

Niedziela legnicka 39/2022, str. I

[ TEMATY ]

szafarze nadzwyczajni

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Nadzwyczajni szafarze Komunii św. modlili się w sanktuarium św. Jacka

Nadzwyczajni szafarze Komunii św. modlili się w sanktuarium św. Jacka

Do sanktuarium przybyło liczne grono szafarzy, wśród których były siostry zakonne. Była to okazja do przedłużenia misji kanonicznej, ale przede wszystkim do umocnienia duchowego. Był czas na adorację Najświętszego Sakramentu, spowiedź, konferencję. Centralnym momentem była Eucharystia, której przewodniczył ks. Tomasz Krauze, diecezjalny duszpasterz nadzwyczajnych szafarzy.

– Udział w tym spotkaniu to nie tylko dopełnienie formalności, czyli przedłużenie misji kanonicznej, choć to też jest ważne, ale przede wszystkim wspólna modlitwa, umocnienie w posłudze, spotkanie we wspólnocie, wymiana doświadczeń, poznanie nowych ludzi – podkreśla ks. Krauze.

Posługa szafarzy

Ks. Tomasz, również jako proboszcz, zauważa, że posługa szafarzy w parafii jest bardzo cenna, zwłaszcza w parafiach większych, gdzie w obecnych czasach jest coraz mniej duszpasterzy.

Reklama

– Oczywiście, nie chodzi tutaj o to, że szafarze mają zastępować księdza, posługiwać zamiast nich, ale wspierać – zaznacza. Szafarze niosą pomoc, nie tylko służąc podczas sprawowania Mszy św. czy nabożeństw, pomagając w rozdzielaniu Komunii św. Ich najważniejszym zadaniem jest posługa wobec osób starszych, chorych, przebywających w szpitalach czy domach opieki. Codzienna czy niedzielna Komunia św. przyjmowana przez takie osoby, przynosi radość, umocnienie. – Szafarze bardzo często angażują się także pracę formacyjną w parafiach, wspierając duszpasterzy w prowadzeniu grup, wspólnot, do których często sami należą – dodaje ks. Tomasz.

Być świadkiem

Konferencję wygłosił ks. Mariusz Habiniak, diecezjalny duszpasterz rodzin, który podjął temat: „Znaczenie niedzieli, jako Dnia Pańskiego w budowaniu wspólnoty małżeńskiej i rodzinnej”. Zachęcał szafarzy, by byli dobrymi świadkami świętowania niedzieli dla swoich rodzin, ale też dla sąsiadów i otoczenia.

W południe sprawowana była Msza św., podczas której homilię wygłosił ks. Tomasz Metelica, który jako przełożony roku propedeutycznego w seminarium duchownym, zachęcał szafarzy do włączenia się w dzieło duszpasterstwa powołań w diecezji.

Bycie szafarzem to zawsze świadomy wybór, ale też misja wobec siebie, rodziny i wspólnoty parafialnej – podkreślają szafarze. Bogusław Niemasik z Chojnowa jest szafarzem już od wielu lat. – Zawsze byłem związany z Kościołem, prawie codziennie uczestniczę we Mszy św., przyjmuję Komunię św., zawsze moje serce było przy Bogu, blisko ołtarza, więc kiedy zaproponowano mi tę posługę, pomyślałem: czemu nie? – mówi. Pan Bogusław zauważa, że ta posługa stawia także wymagania. – Trzeba poświęcić swój czas, ale to też przynosi konkretne owoce, to staje się także okazją do dawania świadectwa – podkreśla. – Największą nagrodą za tę posługę jest radość i wdzięczność ludzi, których odwiedzam – dodaje.

2022-09-21 08:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: nadzwyczajnym szafarzom Komunii św. najbardziej potrzebna jest wiara

– Gdy zapytamy, co jest najbardziej potrzebne nadzwyczajnym szafarzom, którzy pragną wiernie wypełnić swoje szafarskie zadanie, jedyna odpowiedź brzmi: wiara – powiedział abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. połączonej z promowaniem 207 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Wśród nich był pierwszy w Polsce szafarz głuchoniemy, ustanowiony dla duszpasterstwa głuchoniemych. Uroczystość odbyła się 30 czerwca w kościele pw. Nawiedzenia NMP w Poznaniu.

W homilii metropolita poznański, nawiązując do Ewangelii św. Mateusza o uciszeniu przez Jezusa burzy na jeziorze, zauważył, że w słowach Zbawiciela skierowanych do uczniów: „ludzie małej wiary”, kryje się nie wymówka, ale pouczenie.

CZYTAJ DALEJ

Inauguracja Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej

2022-12-05 18:35

Ilona Baran

Podczas spotkania inauguracyjnego

Podczas spotkania inauguracyjnego

Dziś odbyło się inauguracyjne spotkanie Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej. W jej skład weszły osoby z różnych środowisk, także kościelnego, które reprezentowane jest przez abp. Józefa Kupnego.

W rozmowie z Iloną Baran dla Radia Rodzina, metropolita wrocławski podkreślił, że potrzebne jest wychowanie muzyczne i kulturalne społeczeństwa.- Człowiek kulturalny, człowiek współczesny powinien otrzymać pełne wykształcenie w zakresie różnych dziedzin sztuki. Dlatego chcę wspierać działania Opery Wrocławskiej, która staje się coraz jaśniejszym punktem na muzycznej mapie naszej ojczyzny - zaznaczył abp Józef Kupny.

CZYTAJ DALEJ

UE/ Minister Adamczyk w Brukseli: Via Carpatia i CPK wpisane do sieci głównych szlaków komunikacyjnych Unii

2022-12-05 17:33

[ TEMATY ]

Bruksela

Via Carpatia

Andrzej Adamczyk/Twitter

Via Carpatia i Centralny Port Komunikacyjny zostały wpisane do sieci bazowej Transeuropejska Sieć Transportowa (TEN-T), czyli sieci głównych szlaków komunikacyjnych w UE - powiedział w poniedziałek w Brukseli minister infrastruktury Andrzej Adamczyk po spotkaniu unijnych ministrów odpowiedzialnych w swoich rządach za kwestie transportu.

"Dzisiaj bardzo ważny dzień dla Polski. Można powiedzieć wprost: nastąpiło zwieńczenie wieloletnich starań, których celem było wpisanie głównych korytarzy komunikacyjnych, szczególnie tych na wschodzie Polski, do sieci bazowej TEN-T - sieci głównych szlaków komunikacyjnych w Unii Europejskiej" - powiedział Adamczyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję