Reklama

Niedziela Legnicka

W wierze pociągał do Boga

31 sierpnia, w 82. roku życia i 58. roku kapłaństwa, został odwołany do wieczności śp. ks. kan. Franciszek Jaworski.

Niedziela legnicka 39/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

pogrzeb kapłana

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Zmarłego żegnał bp Andrzej Siemieniewski w gronie kapłanów

Zmarłego żegnał bp Andrzej Siemieniewski w gronie kapłanów

Urodził się w 1940 r. w Sokolnikach (diecezja lwowska). Maturę zdawał w 1958 r. już na Ziemiach Zachodnich, w Szprotawie. Następnie został przyjęty w poczet kleryków Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Święcony na kapłana był 28 czerwca 1964 r. w Lubaniu. Jako wikariusz pracował w parafiach: w Zagrodnie, Brzegu, Złotoryi, i św. Józefa w Wałbrzychu. Następnie objął placówki proboszczowskie w Dobrzenicach, Olszanicy, Radzimowie i w Kotliskach. Uroczystości pogrzebowe odbyły 5 września, w kościele i na cmentarzu w Radzimowie. Przewodniczył im bp Andrzej Siemieniewski w gronie prawie 20 księży.

O Boże miłosierdzie

– Stajemy dziś przed Panem Bogiem pełni ufności w Boże miłosierdzie. Tej ufności trzeba nam zawsze wiele, kiedy modlimy się w intencji tych, którzy opuszczają ten świat i zmierzają przed Boży tron. Zmierzają do miejsca, gdzie Pan Bóg obdarza miłosierdziem grzeszników. Modlimy się o dar zbawienia dla śp. ks. Franciszka. Dziękujemy też za wszelkie dobro, które pozostawił po sobie i za dar jego kapłańskiej posługi – mówił bp Andrzej.

Czas żniw

W homilii biskup legnicki porównał życie człowieka do trwającego czasu żniw i dożynek. Nawiązując do słów z Pisma św. z Apokalipsy, przypomniał że: „Błogosławieni ci, którzy w Panu umierają, … bo idą wraz z nimi ich czyny” (Ap 14,13). – A cóż to za czyny? Czyny kapłańskiego życia. Mówi nam o tych czynach mszalny kielich, kapłańska stuła. To świadkowie tak wielu Mszy św., sprawowanych przez ks. Franciszka w intencjach ludu Bożego. To świadkowie sakramentów, które sprawował. To wszystko są czyny, które prezbiterowi są właściwe, do tego przecież został powołany” – mówił bp Andrzej. – To wyraża nasze liturgiczne wołanie: dzięki składajmy Panu Bogu naszemu, bo jest to czas na podziękowanie za jego życie. Wiemy jednak, że każdy człowiek jest grzeszny. Dlatego modlimy się także o przebaczenie jego grzechów, o Boże miłosierdzie, o szeroko otwarte bramy Królestwa niebieskiego. Modlimy się także za tych, którzy obciążeni są smutkiem rozstania. Dlatego modlimy się dla nich o dar chrześcijańskiej pociechy. To wszystko zamykamy w tej pięknej chrześcijańskiej modlitwie: „Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie, a światłość wiekuista, niechaj mu świeci”.

Reklama

Słowo od kapłanów

– Bogu niech będą dzięki za dar życia ks. kan. Franciszka Jaworskiego – mówił z kolei ks. Zbigniew Karaban, dziekan dekanatu Zawidów – Pewien etap tego życia zapisał tu, w Radzimowie. Jego szczególną cechą była pracowitość i pobożność. Pracowitość – bo od świtu był już na nogach, a pobożność – bo tak wiele sakramentów w swoim życiu sprawował i modlił się z parafianami.

W imieniu księży z dekanatu dziękuję za to, że tutaj był, że pracował, że tworzył wspólnotę kapłańską, że sprawował sakramenty, w wierze pociągając do Boga – kontynuował ks. dziekan. Złożył też podziękowanie wszystkim przybyłym i zaangażowanym w przebieg żałobnej uroczystości. Po Mszy św. kondukt żałobny udał się na miejscowy cmentarz.

2022-09-21 08:04

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Testament ks. Leona

Niedziela zamojsko-lubaczowska 51/2021, str. VI

[ TEMATY ]

pogrzeb kapłana

Adam Łazar

Ks. Leon ze swoim bratem, ks. Adolfem

Ks. Leon ze swoim bratem, ks. Adolfem

Ta wiadomość napełniła nas smutkiem i żalem. W niedzielę Chrystusa Króla (21 listopada) zmarł w szpitalu ks. kan. Leon Maciąg.

W sobotę 27 listopada w Oleszycach odbył się pogrzeb zmarłego kapłana. Eucharystii z udziałem około 50 kapłanów przewodniczył dziekan cieszanowski ks. dr Stanisław Solilak. – Dziękujemy dziś Panu Bogu za 85 lat życia i 62 lata kapłaństwa współbrata ks. Leona – powiedział celebrans na początku Mszy św. pogrzebowej. W homilii przypomniał życiorys zmarłego kapłana i jego posługę.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła II, jest powielanie uproszczeń

2022-12-05 14:13

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

BP KEP

O Adam Żak

O Adam Żak

- Jan Paweł II rozwijał się, jeśli chodzi o reakcję i zrozumienie problemu wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele. Na przestrzeni kilkunastu lat bardzo wiele się nauczył, gdyż decyzje, jakie potem podjął okazują się po dziś dzień decyzjami kluczowymi dla oczyszczania Kościoła - mówi o. Adam Żak SJ, dyrektor Centrum Ochrony Dziecka Akademii Ignatianum w Krakowie, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży Konferencji Episkopatu Polski. Ekspert apeluje o poważną, opartą na źródłach, dyskusję w Polsce na ten temat. „Przykro mi, ale nie widzę żadnej dyskusji. Dyskusja byłaby możliwa, gdyby była chęć rozumienia osoby Jana Pawła z jego uwarunkowaniami i błędami, ale też z jego dokonaniami i wielkością” – dodaje.

Anna Wojtas: Czytał Ojciec “Bielmo” Marcina Gutowskiego?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję