Reklama

Niedziela Sandomierska

Nasze na światowym poziomie

Po raz 21. w Obrazowie odbyło się Europejskie Święto Jabłka.

Niedziela sandomierska 39/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Europejskie Święto Jabłka

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Największym powodzeniem cieszyła się tradycyjna szarlotka

Największym powodzeniem cieszyła się tradycyjna szarlotka

Tradycyjnie uroczystości rozpoczęła Eucharystia w kościele parafialnym Świętych Apostołów Piotra i Pawła, której przewodniczył ks. Michał Grochowina, oficjał Sądu Biskupiego w Sandomierzu. Następnie zebrani prowadzeni przez orkiestrę dętą przeszli na plac miejski przed amfiteatr, gdzie odbyła się dalsza część świętowania. Na scenie wystąpili młodzi artyści z Obrazowa i okolic oraz panie z Kół Gospodyń Wiejskich „Gorzyczany” i „Żurawianki”. Organizatorzy postarali się, aby nikt z Obrazowa nie wyjechał głodny. Zostały przygotowane stoiska z wyrobami oferowanymi przez Koła Gospodyń Wiejskich oraz innych stowarzyszeń działających na terenie gminy. Największą popularnością cieszyła się tradycyjna szarlotka.

Podziękowania od władz

Na Europejskim Święcie Jabłka w Obrazowie pojawili się przedstawiciele rządu oraz parlamentarzyści, którzy dziękowali sadownikom za trud włożony w uprawę owoców będących jednymi z najlepszych w Europie. – Po to jest rząd, żeby w trudnych czasach pomagać tym, którzy tego potrzebują, przyjmujemy kolejne rozwiązania takie, które mają wszystkim mieszkańcom ulżyć, m.in. sadownikom, bo ich pracą stoi eksport polskiej żywności – mówił Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych. Dodał przy tym, że w trakcie swojej pracy dyplomatycznej słyszy wiele pochwał dotyczących polskiej żywności w tym jabłek. Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki podkreśliła swój szacunek dla pracy sadowników. – Gmina Obrazów słynie z pysznych, ekologicznych jabłek. Praca sadowników to pewnego rodzaju symbol ziemi sandomierskiej i świętokrzyskiej. Przyjechałam tutaj, aby głęboko pokłonić się producentom, oceniając trud pracy w sadach – stwierdziła wiceminister.

Obawa o cenę

Tegoroczna pogoda sprzyjała sadownikom. Nie było w rejonie Obrazowa i Sandomierza wielkich klęsk żywiołowych. Dlatego jabłka oraz inne owoce dobrze obrodziły. Sadownicy obawiają się przez to o cenę. Mówił o tym w swoim wystąpieniu Marek Kwitek, poseł, członek sejmowej komisji rolnictwa. – Wysokie plony jabłek w tym roku mogą z jednej strony cieszyć, a z drugiej niepokoją ze względu na niską cenę. Teraz jabłka przemysłowe kosztują 40 gr. za kilogram – mówił poseł. Jego zdaniem wielu sadowników swoje plony przeznaczy na przetwórstwo, bo przechowywanie ich w chłodniach jest za drogie, a niestety zakłady przetwórcze znów mogą narzucić zbyt niską cenę, nieopłacalną dla sadowników. Poseł Kwitek upatruje szansę w produkcji zagęszczonego koncentratu jabłkowego na który jest popyt. Sadownicy jednak obawiają się o swoją przyszłość. – Mimo, że owoce obrodziły, to ich cena jest niska w stosunku do kosztów produkcji. Teraz jabłka przemysłowe kosztują 40 gr. za kilogram, a konsumpcyjne: od 90 gr. do złotówki. Nie chodzi o jakieś wielkie zyski, tylko o to, aby chociaż koszty się zwróciły. Boimy się, że ta cena spadnie i wtedy już w ogóle trudno będzie myśleć o przyszłości – podkreślali sadownicy z Obrazowa.

2022-09-21 08:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Argentyńskie media: Polacy mają doświadczony zespół i “Lewego”

2022-11-29 12:50

[ TEMATY ]

mundial

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Argentyńscy komentatorzy przestrzegają przed lekceważeniem Polaków przed środowym spotkaniem w grupie C piłkarskiego mundialu. Wskazują, że atutem zespołu Czesława Michniewicza jest doświadczenie, a także posiadanie w ataku Roberta Lewandowskiego.

Wydawany w Buenos Aires dziennik “Clarin” spodziewa się zaciętego spotkania przeciwko polskiej drużynie. Podkreśla, że podopieczni trenera Lionela Scaloniego muszą mierzyć w zwycięstwo, aby zapewnić sobie awans z grupy C.

CZYTAJ DALEJ

Łask: Niezwykły dar Arcybiskupa Seniora

2022-11-29 14:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Arcybiskup Senior Władysław Ziółek na ręce burmistrza Łasku Gabriela Szkudlarka przekazał dar dla miasta – obraz przedstawiający kolegiatę – główny obiekt sakralny w mieście i największy skarb ziemi łaskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję