Reklama

Niedziela Sandomierska

Projekt = pomoc

Fundacja Q – Ukrainie realizuje pilotażowy program wsparcia dla najbardziej potrzebujących ukraińskich uchodźców.

Niedziela sandomierska 39/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Fundacja Q – Ukrainie

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Wizyta mobilnego biura w Tarnobrzegu

Wizyta mobilnego biura w Tarnobrzegu

Projekt ma wymowny tytuł „Fundacja Q – Ukrainie”, z jednej strony bowiem oznacza konkretne, czyli materialne wsparcie dla obywatelek i obywateli ukraińskich, którzy w wyniku wojny musieli uciekać do Polski, z drugiej natomiast ma symbolizować nasze zbliżenie kulturalne. Wynika to z założeń naszej działalności, czyli wspierania innych oraz krzewienia kultury. Polska agenda Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (OIM) poszukiwała partnerów do prowadzenia działań określanych jako „cash assistance”, czyli pomocy w formie gotówki skierowanej do uchodźców z Ukrainy pozostających w szczególnej potrzebie. Postanowiliśmy zgłosić się.

Cel projektu

Zanim fundacja została przyjęta do realizacji projektu, musiała przejść dość skomplikowaną i wnikliwą weryfikację, która zakończyła się dla niej pozytywnie – mówił Marcin Kurnik, prezes fundacji. Według szacunków do 1440 rodzin ukraińskich może trafić kilka milionów złotych. Projekt jest realizowany do końca września bieżącego roku i adresowany do wybranej grupy uchodźców, którzy muszą spełnić określone wymagania. – Z pomocy mogą skorzystać matki z dwójką, trójką i większą gromadą dzieci, matki z jednym dzieckiem w przypadku niepełnosprawności jednego z nich, osoby w wieku 50+ oraz niepełnosprawni. Nasze zadanie polega na ankietowaniu zgłaszających się w celu weryfikacji pod kątem założeń projektu. Dotychczas pozytywnie zostało zweryfikowanych ponad 600 rodzin, a pomoc przewidziana jest dla 1440. Do naszych stacjonarnych biur, jak i mobilnych, zgłosiło się o wiele więcej chętnych, ale niestety nie spełniały wymaganych kryteriów. Prosimy zatem o zgłaszanie się nie tylko uchodźców przebywających na Podkarpaciu, ale także z innych regionów. Nasze biura stacjonarne są w Nowej Dębie, Rzeszowie i Sanoku. Ponadto uruchomiliśmy dwa biura mobilne, które pojawiły się lub pojawią w wielu miejscach województwa podkarpackiego. Jest bowiem jeden podstawowy wymóg, należy stawić się w biurze osobiście, nie można złożyć ankiety przez internet lub wypełnić w rozmowie z konsultantem.

Wsparcie

Wszyscy zakwalifikowani do projektu otrzymają wsparcie w wysokości ponad 700 zł dla głowy rodziny oraz po 600 zł na każdego członka przez okres trzech miesięcy. Środki pieniężne, w zależności od woli wnioskodawcy mogą być przelane no konto w formie jednorazowej wypłaty, lub w trzech comiesięcznych transzach. – Pieniądze nie pochodzą z budżetu naszego kraju, ale z funduszy OIM. I co istotne zostaną wpompowane w polską gospodarkę, zostaną bowiem wydatkowane u nas, w Polsce – podkreślał prezes Kurnik. Fundacja Q pomaga nie tylko finansowo. Prowadzone jest również wsparcie rzeczowe. Dlatego gromadzone są również informacje dotyczące miejsc przebywania uchodźców i pojawiających się potrzeb. – OIM odpowiada na zgłaszane potrzeby, np. kilka dni temu organizacja dostarczyła lodówkę do miejsca tymczasowego zamieszkania uchodźców – mówił Marcin Kurnik. W najbliższym czasie Fundacja Q uruchomi wypożyczalnię sprzętu komputerowego. – Będziemy mieć do udostępnienia na maksimum trzy miesiące kilkaset laptopów, które będą do odbioru w biurach w Nowej Dębie i Rzeszowie. Część komputerów, pozyskanych w Stanach Zjednoczonych, trafi do polskich szkół w Gródku Podolskim i jego okolicy – informował prezes.

2022-09-21 08:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Szarbel - wzór modlitwy

Poświęcił całe swoje życie, by adorować Boga.

Święty Szarbel, eremita z Libanu, promieniuje na wiernych przykładem prostoty i pokory. Urodził się w ubogiej maronickiej rodzinie, w niewielkiej wiosce w górach Libanu. Już jako dziecko odznaczał się pobożnością i zamiłowaniem do modlitwy, co zrodziło w nim pragnienie poszukiwania Boga w ciszy. Zrealizował je, wstępując w 1851 r. do maronickich antonianów w Maifug, później przeniósł się do klasztoru w Annaja, gdzie – pomijając czas studiów filozoficzno-teologicznych – przebywał do 1875 r. W tym roku udał się także do górskiej samotni, gdzie odseparowany niemal od wszystkiego, co ziemskie, spędził pozostałe 23 lata życia.

CZYTAJ DALEJ

Austria: Nagroda Capax Dei dla Katolickiego Uniwersytetu, którego pragnął Jan Paweł II

2022-12-05 12:52

[ TEMATY ]

nagroda

Joanna Łukaszuk-Ritter

Podczas uroczystości, która odbyła się 3 grudnia br. w auli Uniwersytetu Katolickiego ITI w Trumau w Dolnej Austrii, Wielki Kanclerz tej uczelni, arcybiskup Wiednia kardynał Christoph Schönborn, odebrał nagrodę specjalną za działalność ewangelizacyjną uniwersytetu – Capax Dei Award – ufundowaną przez Międzynarodowy Festiwal Filmów Katolickich „Mirabile Dictu”.

Corocznie oprócz wyróżnień festiwalowych przewodnicząca Festiwalu Filmowego „Mirabile Dictu”, Liana Marabini, przyznaje nagrodę specjalną za działalność ewangelizacyjną, dedykowaną instytucji lub osobie, która swoją postawą, działaniem czy słowem przyczynia się do poprawy świata, a żyjąc Ewangelią rozpowszechnia jej przesłanie i tym samym daje jej świadectwo. W tym roku wybrana została katolicka instytucja oświatowa w Austrii.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła II, jest powielanie uproszczeń

2022-12-05 14:13

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

BP KEP

O Adam Żak

O Adam Żak

- Jan Paweł II rozwijał się, jeśli chodzi o reakcję i zrozumienie problemu wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele. Na przestrzeni kilkunastu lat bardzo wiele się nauczył, gdyż decyzje, jakie potem podjął okazują się po dziś dzień decyzjami kluczowymi dla oczyszczania Kościoła - mówi o. Adam Żak SJ, dyrektor Centrum Ochrony Dziecka Akademii Ignatianum w Krakowie, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży Konferencji Episkopatu Polski. Ekspert apeluje o poważną, opartą na źródłach, dyskusję w Polsce na ten temat. „Przykro mi, ale nie widzę żadnej dyskusji. Dyskusja byłaby możliwa, gdyby była chęć rozumienia osoby Jana Pawła z jego uwarunkowaniami i błędami, ale też z jego dokonaniami i wielkością” – dodaje.

Anna Wojtas: Czytał Ojciec “Bielmo” Marcina Gutowskiego?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję