Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Pielgrzymka tysiąca intencji

Początkowo była to pielgrzymka parafialna, z czasem nabyła rangę dekanalnej, od 8 lat ma status diecezjalny.

Niedziela sosnowiecka 39/2022, str. I

[ TEMATY ]

Kalwaria Zebrzydowska

Ks. Przemysław Lech

W 8. Diecezjalnej Pielgrzymce do Kalwarii Zebrzydowskiej wzięło udział blisko 900 pątników

W 8. Diecezjalnej Pielgrzymce do Kalwarii Zebrzydowskiej wzięło udział blisko 900 pątników

Wierni z różnych stron diecezji sosnowieckiej, pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka, pielgrzymowali 10 września do sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Modlitewne spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w bazylice Matki Bożej Anielskiej. Następnie pielgrzymi udali się na Dróżki Pana Jezusa i Matki Bożej. W sumie w 8. Diecezjalnej Pielgrzymce do Kalwarii Zebrzydowskiej wzięło udział blisko 900 pątników!

Pielgrzymów przywitał o. Franciszek Salezy Nowak, franciszkanin, wikariusz klasztoru. Przywołał słowa św. Jana Pawła II wygłoszone właśnie w tym sanktuarium: „Zawsze, kiedy tu przychodziłem, miałem świadomość, że zanurzam się w tym właśnie rezerwuarze wiary, nadziei i miłości, które naniosły na te wzgórza, na to sanktuarium, całe pokolenia Ludu Bożego ziemi, z której pochodzę, i że ja z tego skarbca czerpię. Nawet niewiele dodając od siebie – czerpię… I zawsze też miałem tę świadomość, że owe tajemnice Jezusa i Maryi, które tu rozważamy, modląc się za żywych lub za zmarłych, są istotnie niezgłębione”.

W homilii pasterz Kościoła sosnowieckiego zwrócił uwagę, że przybycie do sanktuarium wiąże się z powierzaniem Bogu różnych spraw życia. Przypomniał, że Syn Boży w perspektywie najtrudniejszych wydarzeń życia, zwraca się do Ojca w modlitwie, a także prosi o nią Apostołów. – Nasz Pan tłumaczy także, dlaczego mamy się modlić. Mamy się modlić, aby nie ulec pokusie. Kiedy się modlisz, otrzymujesz z nieba wysokiego niezwykłą, niewidzialną moc. Siły na ciebie zstępują i dzięki tym właśnie siłom jesteś w stanie powiedzieć „nie” złu, które przychodzi do ciebie z podszeptem do złego – powiedział hierarcha.

Ksiądz Henryk Chmieła, proboszcz parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu, współorganizator pielgrzymki tak podsumował spotkanie: – Po raz ósmy w diecezjalnej pielgrzymce i po raz dwudziesty w pielgrzymce dekanatu olkuskiego przybyliśmy na Kalwarię. Czy od zeszłego roku ubyło nam intencji? Pewnie wiele z tych, które tu przywieźliśmy zostało wysłuchanych. Ale wiemy, że nie ubywa intencji, ale przybywa – powiedział ks. Chmieła.

2022-09-21 08:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kalwaria Zebrzydowska: trwa odpust ku czci Wniebowzięcia NMP

[ TEMATY ]

odpust

Kalwaria Zebrzydowska

Wniebowzięcie NMP

Julia A. Lewandowska

– Jest w nas pierwiastek nieśmiertelności. Nie jesteśmy zwierzętami, jesteśmy powołani do wieczności, a prawdę o nas najgłębiej wyrażają Najświętsza Matka i święci. Mamy żyć nadzieją życia wiecznego – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, który przewodniczył uroczystościom w Kalwarii Zebrzydowskiej 14 sierpnia. - Prawda o człowieku wyraża się w stwierdzeniu, że jest on uduchowionym ciałem i ucieleśnioną duszą – dodał.

Metropolita krakowski 14 sierpnia w Kalwarii Zebrzydowskiej oprawił najpierw maryjne Nieszpory przy Kaplicy Domu Matki Bożej, wziął udział w procesji Pogrzebu Matki Bożej i przewodniczył Mszy św. przy kościele Grobu Matki Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już sprawcy, ale trzeba pomóc osobom, które skrzywdził

2022-11-28 10:02

[ TEMATY ]

ks. Piotr Studnicki

Episkopat News

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Delegaci diecezji bielsko-żywieckiej, koszalińsko-kołobrzeskiej oraz pelplińskiej proszą o kontakt osoby, które zostały skrzywdzone przez ks. Eugeniusza Surgenta. Komunikaty w tej sprawie zostały odczytane w parafiach, w których niegdyś posługiwał duchowny na terenie tych trzech diecezji.

– Ogrom krzywdy wyrządzonej przez ks. Eugeniusza Surgenta szokuje i przeraża, ale tym bardziej w tym momencie powinniśmy myśleć o osobach skrzywdzonych. Sprawca już nie żyje, nie można przeprowadzić procesu karnego, ale pokrzywdzeni przez niego do dziś noszą w sobie bolesne skutki jego przestępstw. Należy im pomóc. Dlatego ważna jest inicjatywa diecezji, na terenie których duchowny przed laty pracował i odczytanie w parafiach, w których posługiwał ks. Surgent komunikatów skierowanych do skrzywdzonych – podkreśla ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi o polskości - zbliża się Kongres Młodzieży Polonijnej

2022-11-29 15:10

Karol Porwich/Niedziela

Kongres Młodzieży Polonijnej odbędzie się 3 grudnia w formie online pod hasłem: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wezmą w nim udział młodzi ludzie mieszkający poza granicami kraju, m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii i USA.

Do wzięcia udziału w Kongresie zachęca delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. „Pokażemy piękne postaci patriotów, Polek, które służyły ojczyźnie. To Natalia Tułasiewicz i Wanda Malczewska. Będą świadectwa młodych, którzy żyją poza granicami Polski, a czują się i są Polakami. Będziemy śpiewać, modlić się, także za ojczyznę” – informuje bp Turzyński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję