Reklama

Niedziela Świdnicka

Z Paryża do Polanicy-Zdroju

Polanicka wspólnota Chrystusa Króla prowadzona przez ojców sercanów białych świętowała 75. rocznicę objęcia parafii przez polskich zakonników oraz 5. rocznicę ustanowienia maryjnego sanktuarium.

Niedziela świdnicka 39/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Noc Fatimska

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy-Zdroju

Msza św. pod przewodnictwem o. Wojciecha Kotowskiego

Msza św. pod przewodnictwem o. Wojciecha Kotowskiego

Jubileuszowe obchody zainaugurowano podczas pierwszosobotniej wrześniowej Polanickiej Nocy Fatimskiej. Mszy św. przewodniczył przełożony prowincji polskiej Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi oraz Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu Ołtarza o. Wojciech Kotowski.

Zamknięci na królestwo niebieskie

W homilii sercanin biały podkreślił, że był to szczególny czas, gdy zaraz po II wojnie światowej, która przyniosła tyle cierpień i zniszczeń, do polanickiego klasztoru, wcześniej zakupionego przez niemieckich sercanów, przybyli świeżo wyświęceni ich polscy bracia z Paryża, którzy tu zostali po prostu przesiedleni.

Kaznodzieja nawiązał do motywu przechadzającego się pośród zbóż Jezusa. – Taki wizerunek Syna Bożego znajduje się w wielu polskich domach na ściennych obrazach, choć niestety, często jest on dzisiaj wyrzucany, a z nim wyrzucany jest również Pan Jezus, który przecież pragnie nam przynieść dobrą nowinę o królestwie niebieskim. Podobnie jak uczeni faryzeusze, również wielu z nas nie chce Go przyjąć do swojego życia, choć zostali ochrzczeni w Chrystusowym Kościele – powiedział o. Kotowski, podejmując następnie wątek maryjny. – Miłości do Chrystusa uczy nas Maryja, choć i kochającej Matki wielu nie chce słuchać, a wręcz przeciwnie, wielu w sercach małych dzieci najpierw zaszczepia obojętność do Maryi, a później często nienawiść – stwierdził homileta.

Jak wynagradzać Maryi?

Ojciec prowincjał podziękował tym, którzy odpowiedzieli na zaproszenie Maryi i przybyli 3 września do polanickiego sanktuarium, aby wynagradzać Niepokalanej poprzez modlitwę za grzechy niewdzięcznych dzieci. Przypomniał, że Matka Boża prosząc o pierwsze soboty miesiąca wyraźnie nam powiedziała, jak one mają wyglądać. – Spowiedź wynagradzająca, Komunia święta wynagradzająca, piętnastominutowa medytacja nad tajemnicą Różańca i Różaniec wynagradzający – o to prosi Maryja. A my staramy się w polanickim sanktuarium odpowiadać na Jej prośbę – przypomniał duchowny przewodnicząc następnie tym modlitwom i procesji światła.

Reklama

Ludzie spragnieni Boga

Następnego dnia w drugim dniu jubileuszu o. Kotowski przewodniczył również uroczystej Eucharystii polowej koncelebrowanej przez ks. prał. Romualda Brudnowskiego, kapłanów z dekanatu Polanica-Zdrój oraz ojców sercanów. We wprowadzeniu do liturgii kustosz polanickiego sanktuarium przypomniał, że czas II wojny światowej znacząco zmienił granice Polski, przesuwając je na zachód, a na teren zniszczonej przez wojnę i rozgrabionej przez Armię Radziecką Kotliny Kłodzkiej przybyli Polacy z Kresów Wschodnich i z Polski centralnej. – Polacy przybywali na te ziemie najczęściej bez majątku, bez pieniędzy, schorowani i często bez nadziei na lepszą przyszłość. Ale byli to ludzie spragnieni Pana Boga, miłości, dobra i życzliwości. Na te potrzeby odpowiedział odradzający się polski Kościół. W tworzeniu nowej rzeczywistości i „rodzeniu się nowego” na tych ziemiach ważną rolę odegrali również polscy sercanie biali, którzy jesienią 1946 r. przybyli z Paryża na teren obecnego klasztoru. Ci pierwsi polscy ojcowie zastąpili niemieckich współbraci, którzy musieli opuścić klasztor. Rok później przy klasztorze została erygowana nowa parafia pod wezwaniem Chrystusa Króla – powiedział o. Zdzisław Świniarski, witając przybyłych na uroczystość parafian, kuracjuszy, ale również włodarzy Polanicy-Zdrój, Bystrzycy Kłodzkiej i gminy Kłodzko, na terenie których istnieje ta wspólnota. Sercanin biały zachęcił, aby podczas jubileuszowej Eucharystii podziękować Panu Bogu za wszelkie otrzymane łaski w czasie działania parafii, modlić się za wszystkich parafian, za tych którzy żyją i tych, którzy już odeszli do wieczności. Prosił także, by podziękować za wszystkich współbraci, którzy posługiwali w tej wspólnocie na krańcach Ojczyzny oraz za ustanowienie przy tej parafii diecezjalnego sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Zachęcał także do dziękowania za tegoroczne plony.

Do sercańskich jubileuszy tego dnia nawiązał również w homilii o. Józef Kuciński – proboszcz zakonnej parafii św. Małgorzaty w Starej Łomnicy, wymieniając wszystkich współbraci posługujących dotąd w polanickiej wspólnocie, prosząc o modlitwę w ich intencji. Po Mszy św. dziekan dekanatu Polanica-Zdrój ks. kan. Wojciech Dąbrowski poświęcił nowo wybudowaną drogę przy ul. Władysława Reymonta, prowadzącą do pobliskiego sanktuarium.

2022-09-21 08:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolejna Polanicka Noc Fatimska

Niedziela świdnicka 7/2018, str. III

[ TEMATY ]

Noc Fatimska

Archiwum parafii pw. Chrystusa Króla w Polanicy

Modlitwa przed Panią Fatimską

Modlitwa przed Panią Fatimską

Zawsze w pierwszą sobotę miesiąca w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy-Sokołówce organizowane są przez jego opiekunów, Ojców Sercanów Białych, Noce Fatimskie. Gromadzą one licznie nie tylko tutejszych parafian, ale i pielgrzymów z innych wspólnot naszej diecezji i z całej metropolii wrocławskiej. Tak też było i w pierwszą lutową sobotę br. Kaplica parafialna była zapełniona kochającymi sercami wiernych dzieci Maryi, które przybyły, aby w ten szczególny wieczór tym razem pocieszać swoją Matkę i „wyciągać kolce” z Jej Niepokalanego Serca. Obrzędy rozpoczęły się tradycyjnie o godz. 20 najpierw dziesiątką Różańca i piękną modlitwą do Maryi wypowiedzianą przez członkinie Różańcowej Armii Maryi, a później Mszą św., której przewodniczył o. Józef Kuciński SSCC, proboszcz wspólnoty pw. św. Małgorzaty w Starej Łomnicy.

CZYTAJ DALEJ

Ważna rocznica

2023-01-26 19:15

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Antoni Jacek Zimniak

80. rocznica śmierci

pierwszy biskup pomocniczy

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

80. rocznica śmierci pierwszego biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej Antoniego Jacka Zimniaka.

– Dziękujemy dzisiaj Bogu za tego gorliwego, mądrego i niezłomnego biskupa Antoniego Jacka Zimniaka, który w bardzo trudnych czasach okrutnej II wojny światowej pełnił posługę w naszej diecezji – mówił na początku Mszy św. w jego intencji bp Andrzej Przybylski. Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej 26 stycznia przewodniczył Mszy św. w kościele rektoralnym św. Rocha i św. Sebastiana na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Zawsze mamy wybór [WYWIAD]

2023-01-27 18:39

[ TEMATY ]

wywiad

Alchemia Teatralna

Zuzanna Kleina

Wojciech Skiślewicz

Zuzanna Kleina, autorka „E(ro)tycznie”, podczas jednej ze scen dramatu. Obok niej: Adam Cisek (po lewej) i Bartosz Grabowiec (po prawej).

Zuzanna Kleina, autorka „E(ro)tycznie”, podczas jednej ze scen dramatu. Obok niej: Adam Cisek (po lewej) i Bartosz Grabowiec (po prawej).

Dramat „E(ro)tycznie” i historia się za nim kryjąca stały się przyczynkiem do dyskusji o pojmowaniu cielesności i kobiecości, a także wpływie popkultury na społeczną podświadomość, o czym Zuzanną Kleiną rozmawia Hubert Gościmski.

Hubert Gościmski: „E(ro)tycznie” zostało nagrodzone w 2022 roku w konkursie na najlepszą sztukę teatralną. Powiedz, czy myśl o napisaniu tego dramatu pojawiła się wraz z ogłoszeniem wspomnianego konkursu, czy też chodziła za Tobą już wcześniej?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję